5000 TL'ye Les Paul kasa elektro gitar ve amfi önerisi

Ekipman tavsiyesi için çocuk gibi yıl karşılaştıracaksanız buyurun meydan sizin.

9 yıldır gitar, 4 yıldır keman çalıyorum. Aklınıza gelebilecek en düşük bütçeden başlayarak onlarca ekipman deneyimledim. Arkadaşa amfi önerip, sonra kayıt almak istediğinde tekrar ses kartı mı önereceksiniz? Yoksa eski nesil yöntemlere başvurup amfi mi mikrofonlatacaksınız? Sınırsız bütçesi olsun, ben de amfi öneririm. Arkadaşın bahsettiği bütçede amfi almak, sesi kısıtlamak demek. Mevcut şartlarda en iyi çözüm ses kartı olarak duruyor.

kayıt almak istediğinde tekrar ses kartı mı önereceksiniz?
Kayıt almak istediğinde önerilir. Şu anda gitar çalmayı öğrenmeli.
Yoksa eski nesil yöntemlere başvurup amfi mi mikrofonlatacaksınız.
Mesele bu değil ama bu yöntem ne zaman eski nesil oldu?

Sınırsız bütçesi olsun, ben de amfi öneririm. Arkadaşın bahsettiği bütçede amfi almak, sesi kısıtlamak demek. Mevcut şartlarda en iyi çözüm ses kartı olarak duruyor.
Gecikme sorunlarını, VST, Daw kullanmayı öğrenmeyi ve bir sürü ayar içinde gömülüp kafayı bulanıklaştırmayı geçtim.
Alacağınız referans monitörü 4"-5" büyüklüğünde olacak. Peki bu 5" lik kutu 12" amfi hissiyatı verir mi? O zaman amfi mi sesi kısıtlıyor? Yoksa küçücük kutudan amfi sesi duymayı zannetmek mi?

Bütçe? En düşük Ref monitör 1700-2000, Ses kartı benzer fiyatlar. Üstüne dert bedava...
Bu ekipmanların sadece birine harcayacağın bütçeye gerçek bir amfi alabilirsin.

Kayıt almak istediğinde önerilir. Şu anda gitar çalmayı öğrenmeli.

Mesele bu değil ama bu yöntem ne zaman eski nesil oldu?

Gecikme sorunlarını, VST, Daw kullanmayı öğrenmeyi ve bir sürü ayar içinde gömülüp kafayı bulanıklaştırmayı geçtim.
Alacağınız referans monitörü 4"-5" büyüklüğünde olacak. Peki bu 5" lik kutu 12" amfi hissiyatı verir mi? O zaman amfi mi sesi kısıtlıyor? Yoksa küçücük kutudan amfi sesi duymayı zannetmek mi?

Bütçe? En düşük Ref monitör 1700-2000, Ses kartı benzer fiyatlar. Üstüne dert bedava...
Bu ekipmanların sadece birine harcayacağın bütçeye gerçek bir amfi alabilirsin.
Sesi kısıtlama deyince, amfinin çıkış gücünü anlıyorsanız, bir 20 sene daha müzikle iç içe olun derim.

RoKit, Eris gibi bir near-field monitor ve M-Track Solo gibi basit bir ses kartı alınarak (M-Track Solo Hi-Z input ile 500TL, sadece amfi simülasyonu için kullanılacaksa da yeterli olmalı) edinilecek performans Neural DSP Plini gibi bir plugin ile kesinlikle ID:Core 10'u ezip geçecektir. Tartışılacak bir yanı olduğunu sanmıyorum bunu.

Modeling amfileri kötü değiller, hatta bence bir apartman dairesinde kimseyi rahatsız etmeden rahatça çalınabilecek ve güzel ses veren tek amfiler kendileri, ama ID:Core güncel modeling amfilerinin en kötüsü yahu, ID:Core 10 da ID:Core'ların en kötüsü. Kişisel fikrim tabii ama bir Valvetronix ya da Katana ile kıyaslasanıza.

Ses kartı ile gitar çalınmaz demeden önce arkadaşın DSL20CR, AC15 ya da en azından Katana-100 değil, ID:Core 10 düşündüğünü hatırla derim.

Bence biraz da üstüne ekleyin Katana-50, eğer olmuyorsa Fender Mustang LT25 al. O gitar ve LT25 5000TL kadar bir şey tutmalı zaten.

RoKit, Eris gibi bir near-field monitor ve M-Track Solo gibi basit bir ses kartı alınarak (M-Track Solo Hi-Z input ile 500TL, sadece amfi simülasyonu için kullanılacaksa da yeterli olmalı) edinilecek performans Neural DSP Plini gibi bir plugin ile kesinlikle ID:Core 10'u ezip geçecektir. Tartışılacak bir yanı olduğunu sanmıyorum bunu.

Modeling amfileri kötü değiller, hatta bence bir apartman dairesinde kimseyi rahatsız etmeden rahatça çalınabilecek ve güzel ses veren tek amfiler kendileri, ama ID:Core güncel modeling amfilerinin en kötüsü yahu, ID:Core 10 da ID:Core'ların en kötüsü. Kişisel fikrim tabii ama bir Valvetronix ya da Katana ile kıyaslasanıza.

Ses kartı ile gitar çalınmaz demeden önce arkadaşın DSL20CR, AC15 ya da en azından Katana-100 değil, ID:Core 10 düşündüğünü hatırla derim.

Bence biraz da üstüne ekleyin Katana-50, eğer olmuyorsa Fender Mustang LT25 al. O gitar ve LT25 5000TL kadar bir şey tutmalı zaten.
Amfi yahu, başlangıçta basit bir amfi gerekli.
Şu teknik ayrıntılar teknolojiler. pluginler, Yeni başlayan birini bunların içine atmamak lazım.
Daha overdrive kullanmayı tecrübe etmemiş adama IR den DSP bahsedemeyiz şu aşamada.

Bunların zamanı çoook sonra.

Zaten "Ses kartı al" demiyorum, "Fender Mustang LT25 al bütçeni az biraz daha zorlayıp" diyorum =) Katana Mini dahi daha iyi bir tercih olacaktır.

ID:Core'larda EQ bile yok, bass-mid-high ayarlayamıyorsun, yeni başlayan biri için önemli bunu deneyimlemek, öğrenmek. ISF diye bir şey koymuşlar onun yerine, Dual Rectifier ile Plexi arasında sesi değiştiriyormuş, yok tabii öyle bir şey.

Eğer o kadar çıkamam diyorsan da Katana Mini al derim. Daha iyi olacaktır. Sonra büyüğü için kenara para koymaya başlarsın, hem geçen zamanda ne istediğini de öğrenirsin. Katana Mini bebek olmasına bakmadan pedallarla da güzel gidiyor. Centaur klonu alır eğlenirsin sonra =)

Geri
Yukarı