50000 TL'ye sistem önerisi

QP Bilişim'e mail atıp sistem özelliklerini belirlerseniz toplu sistem alımlarında indirim yapıyorlar. Geçen sene kasım ayında 3080 Ti, 5900X, 7000X kasa ve H170i gibi ütopik bir sistem topladım. Anakart, monitör ve SSD hariç 39750 TL para ödedim.

52.500TL gibi bir fiyata denk geliyor.
Web sitesinde stok yok. Acıbadem mağazasından alabilirsin istiyorsan, bu fiyata verirlerse uyguna gelir. RTX40 ve AMD 7000 serisini beklemekte mantıklı olur. 4K monitörler bayağı pahalı, 4K alamazsan veya bütçeni zorlarsa ekran kartını 6900XT'ye, işlemciyi 5800X3D'ye çevirebilirsin.
Şu konuda tek mantıklı öneri ikinci sayfada gelmiş :D.

RX 6900 XT, 3090'a göre çok fazla ısınıyor. 5-10 fps fazla olacak diye ekran kartını 10 derece fazla kullanmak bence pek mantıklı değil. Sonuç olarak 3090 modern oyunlar için gayet yeterli bir kart.
Arada 2 katından fazla fiyat farkı olması dışında sorun yok.
Düzeltiyorum 30K’ya bulunuyormuş 3090. Arkadaşın biri toplamış zaten güzel bir sistem. Yine de fiyat/performans açısından 6900 XT’nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Gülücük atan arkadaşlar da çok biliyor.

Arada 2 katından fazla fiyat farkı olması dışında sorun yok.
Düzeltiyorum 30K’ya bulunuyormuş 3090. Arkadaşın biri toplamış zaten güzel bir sistem. Yine de fiyat/performans açısından 6900 XT’nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Gülücük atan arkadaşlar da çok biliyor.
Bütçe sıkıntısı varsa bence 3070 Ti'da alabilir. Fiyatı neredeyse 3090'dan iki katı daha az ve işini fazlasıyla görür.

Bütçe sıkıntısı varsa bence 3070 Ti'da alabilir. Fiyatı neredeyse 3090'dan iki katı daha az ve işini fazlasıyla görür.
Evet yüksek çözünürlükte oynanmadıkça arada hiç fark olmaz fakat burdan seneler sonra biri tıkanırken diğeri yeni oyunları açmaya devam edecek. Sıcaklık dışında AMD önermeme sebebiniz var mı? RTX ve yazılım olarak NVIDIA önde olsa da AMD'nin fiyat/performanslığı bence onu alınabilir yapıyor.

Evet yüksek çözünürlükte oynanmadıkça arada hiç fark olmaz fakat burdan seneler sonra biri tıkanırken diğeri yeni oyunları açmaya devam edecek. Sıcaklık dışında AMD önermeme sebebiniz var mı? RTX ve yazılım olarak NVIDIA önde olsa da AMD'nin fiyat/performanslığı bence onu alınabilir yapıyor.
Bahsettiğiniz gibi, temel sebepler sıcaklık ve NVIDIA'nın yazılım avantajı, fakat konuyu açan arkadaş yayın ve video edit yaptığından bahsetmiş. Render vb. işlemler için NVIDIA çok daha öne çıkan bir marka.

Geri
Yukarı