5000TL GTX 1060 Tabanlı Sistem Toplama

livesohigh

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yakın bir arkadaşımın 5000TL bütçesi var, benden bi bilgisayar toplamamı istedi. Bir sistem topladım (hatta gayet F/P topladım diye düşünüyorum) ancak anakart konusunda emin olamadım. Daha doğrusu anakartın bu kadar ucuz olması beni biraz düşündürttü. Hem görsel olarak hoş hem de performansı yüksek. Bu fiyata daha iyisi toplanabilir mi, yoksa sistem gayet iyi midir?
Sistem bir çok amaç için kullanılacak olsa da sistemi asıl yoracak tek olay oyun olacak dolayısıyla oyun odaklı bir bilgisayar toplandı. Ryzen çok mantıklı gelmiyor bana keza OC yapılmamış hali i5 8400'den bariz şekilde gerilerde kalıyor, OC hali de kafa kafaya geliyor ancak. OC uzun vadede parçaların ömrünü kısalttığından dolayı Intel bir sistem toplamak daha mantıklı geldi bana. Ayrıca RAM 16 GB sıkıştıramadım. Diğer parçaların kalitesini düşürmek istemedim.
5kk.png
Sisteme acaba 8 GB RAM çok sıkıntı çıkarır mı? 3-4 ay sonra hem RAM hem de SSD ilave edebileceğini söyledi kendisi. Özetle; şunu değiştir, şunun yerine şunu koy dediğiniz bir parça varsa önerilerinize açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Razer60 Hocam 4400TL Olan modelde tek fanlı mini 1060 modeli var ki bence böyle güçlü kartlarda tek fanlı modeller seçmek hata olur. Çift fanlı gtx1060 seçildiğinde benimkiyle aynı fiyata geliyor zaten :) Tek fark görsellik kalıyor onda da "RGB kasa&psu ile topladığım model daha iyi gibi geldi bana. Yine de ilginiz için çok teşekkür ederim. Şu Anakart konusunda emin olabilsem direk aldıracağım arkadaşa ama emin olamadım bir türlü.

Bnce güzel sistem, işlemciyi de overclock yaparak kullanırsa tamamdır. SSD ve RAM ilavesi yapacak olması harika bir şey bence tamamdır, alınabilir.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. 130 lira için anakartta riske girmemek gerek diye düşündüm ve @CptEdwards 'ın önerdiği anakartı almaya karar verdim, dual bios vs. güzel özellikler. RAM'de her ne kadar 3000mhz çalışmayacak da olsa aynı para olduğu için onu almak daha mantıklı. Ancak arkadaşım diğer kasa&psu'yu daha çok sevdi. Ryzen 2600x i5 8400'ün gerisinde bi işlemci (performans testlerinde öyle gözüküyor) intel'den devam edeceğim. i5 8500 ile 8400 arasında da gözle görülecek bir performans farkı olmadığından dolayı ekstra 70tl vermeye gerek yok diye düşündüm. Son hali aşağıda.
Son olarak kafama takılan ise şu; gigabyte g1 gaming ile Gigabyte GTX 1060 Windforce OC 6GB Ekran Kartı GV-N1060WF2OC-6GD - Nanokatalog bunun arasında çok bir fark var mıdır? 250tl fazla vermeye değer mi g1 için? ordan ekstra 250 tl bir kar güzel olabilir.
5k güzel anakart.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı