512 GB SSD + 16 GB Intel Optane performansı

• Konuyu başlatan WD40
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 702
W

WD40

Ziyaretçi
Merhabalar, bugün elime 16 GB Intel Optane geçti. Bilgisayarımda 512 GB’lık NVMe SSD var. Bir tane de boş slot var. Optane elime ücretsiz geçtiği için değerlendirmek istiyorum. Optane’i SSD’nin yanına taksam performans artışı olur mu? Yorumlarınız neler?

Windows'u içine alacak kadar boyutu olsaydı Windows'u ona kurardınız az bir performans artışı olurdu ama şu an zaten hızlı bir SSD'niz olduğu için fark olmaz sadece depolama alanı kazanmış olursunuz.

Hocam, performansı etkilemez. Ek bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Sizin için performans zaten Windows kurulu olan NVMe.

Windows'u içine alacak kadar boyutu olsaydı Windows'u ona kurardınız az bir performans artışı olurdu ama şu an zaten hızlı bir SSD'niz olduğu için fark olmaz sadece depolama alanı kazanmış olursunuz.
Optane farklı bir teknoloji. İçine Windows kurulmuyor. Önbellek olarak çalışıp HDD/SSD’yi hızlandırıyor.

Birleştirerek hibrit disk oluşturuyor ancak standart SSD hızının çok üstüne çıkabileceğini sanmam. HDD ile olsaydı iyi artış olabilirdi ama.
Şu anda 1800/1600 MB/s hız değerleri. Çok hızlandıracağını sanmıyorum dediğiniz gibi. Merak da etmiyor değilim :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video buldum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı