53.000 TL'ye monitör dahil sistem toplamak

HCG56GTS

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba sevgili Technopat ailesi, sizden yardım istemek için bu konuyu açtım 13 yaşımdan beri PC almak istiyordum ama maddi durumumuz olmadığı için alamadık, 6 yıl sonra bugünlerde babam üniversiteye gideceğim için bir PC'ye ihtiyacım olduğunu anladı ve bu hafta içerisinde bir hazır sistem bir PC almaya karar verdik.
Sistemi gidip bayiden alacağız, internetten sipariş etmeyeceğiz.

Cevap veren herkesten Allah razı olsun biraz uzun yazdım ama detaylı öğrenmek için zaman ayıran herkese teşekkürler. Umarım PC'si olmayan insanlarda bir gün pcsine kavuşurlar.

Sistemi %50 oyun (hikayeli oyunlar oynayan birisiyim, arada Valorant-Rainbow Six Edge- CS girerim diye düşünüyorum) %50 elektrik mühendisliği için kullanacağım yani:

Sistem beni en az 6-7 yıl götürmesini istiyorum.

Kasa için bütçe 50, maksimum 53 bin TL.

Monitör klavye mouse ve kulaklık için bütçe 12 bin TL'dir.

1) İşlemci AMD veya Intel fark etmez DDR4 mü yoksa DDR5 bir sistem olsun siz karar verin ama DDR5 daha mantıklı gibi bir de AMD daha iyi diyorlar. Doğru mu?

2) Anakartta marka takıntısı olan bir insanım ASUS veya MSI bir anakart önerin.

3) Ekran kartı NVIDIA olsun marka takıntım var.
ASUS Dual-TUF veya MSI Gaming X Trio modellerinde bir ekran kart.

4)RAM Kingston, GS skill Corsair olabilir.
En iyileri bunlar diye biliyorum.

5) Kasa ASUS olabilir, Cooler Master olabilir bildiğim iki marka var.

6) PSU kaliteli bir şey olsun ASUS işimi görür diye düşünüyorum.

7)Sıvı soğutma takabilirim.

Monitör 2K daha mantıklı gibi, klavye mousu ve kulaklığı size bıraktım.

RAM-anakart uyumluluğu denilen bir şey duymuştum MHz dışında bazı anakartkar RAM'leri BIOS'ta görmüyorlarmış XMP, EXPO ve DOCP diye bir şey varmış RAM'leri ona göre seçmek gerekiyormuş.
İtopya-İncehesap-gamingentr vb bayiden sistemi aldık sistemi aldığımızda BIOS, driver, sürücüler ve Windows 10 kurulu şekildemi alacağız. Aldığımız bayi bunları kurarak mi bize teslim ediyor, istesek kurarlar mı? Diyelim ki bayiler kurmadılar, BIOS drıver, sürücüler, ekran kartı uygulamaları, ve Windows 10 nasıl kurulur bilmiyorum yardım edebilecek olan var mı? Ve son olarak diyelim ki sistemde kullanıcı hatası olmadan donanımsal veya yazılımsal bir sıkıntı çıktı hangi bayi bizimle daha iyi ilgilenir sorun yaşamayız.
Deneyimlerinizi yazar mısınız, sorun yaşadıysanız neden ve çözüldü mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba sevgili Technopat ailesi, sizden yardım istemek için bu konuyu açtım 13 yaşımdan beri PC almak istiyordum ama maddi durumumuz olmadığı için alamadık, 6 yıl sonra bugünlerde babam üniversiteye gideceğim için bir PC'ye ihtiyacım olduğunu anladı ve bu hafta içerisinde bir hazır sistem bir PC almaya karar verdik.

Cevap veren herkesten Allah razı olsun biraz uzun yazdım ama detaylı öğrenmek için zaman ayıran herkese teşekkürler. Umarım PC'si olmayan insanlarda bir gün pcsine kavuşurlar.

Sistemi %50 oyun (hikayeli oyunlar oynayan birisiyim, arada Valorant-Rainbow Six Edge- CS girerim diye düşünüyorum) %50 elektrik mühendisliği için kullanacağım yani:

Sistem beni en az 6-7 yıl götürmesini istiyorum.

Kasa için bütçe 50, maksimum 53 bin TL.

Monitör klavye mouse ve kulaklık için bütçe 12 bin TL'dir.

1) İşlemci AMD veya Intel fark etmez DDR4 mü yoksa DDR5 bir sistem olsun siz karar verin ama DDR5 daha mantıklı gibi bir de AMD daha iyi diyorlar. Doğru mu?

2) Anakartta marka takıntısı olan bir insanım ASUS veya MSI bir anakart önerin.

3) Ekran kartı NVIDIA olsun marka takıntım var.
ASUS Dual-TUF veya MSI Gaming X Trio modellerinde bir ekran kart.

4)RAM Kingston, GS skill Corsair olabilir.
En iyileri bunlar diye biliyorum.

5) Kasa ASUS olabilir, Cooler Master olabilir bildiğim iki marka var.

6) PSU kaliteli bir şey olsun ASUS işimi görür diye düşünüyorum.

7)Sıvı soğutma takabilirim.

Monitör 2K daha mantıklı gibi, klavye mousu ve kulaklığı size bıraktım.

RAM-anakart uyumluluğu denilen bir şey duymuştum MHz dışında bazı anakartkar RAM'leri BIOS'ta görmüyorlarmış XMP, EXPO ve DOCP diye bir şey varmış RAM'leri ona göre seçmek gerekiyormuş.
İtopya-İncehesap-gamingentr vb bayiden sistemi aldık sistemi aldığımızda BIOS, driver, sürücüler ve Windows 10 kurulu şekildemi alacağız. Aldığımız bayi bunları kurarak mi bize teslim ediyor, istesek kurarlar mı? Diyelim ki bayiler kurmadılar, BIOS drıver, sürücüler, ekran kartı uygulamaları, ve Windows 10 nasıl kurulur bilmiyorum yardım edebilecek olan var mı? Ve son olarak diyelim ki sistemde kullanıcı hatası olmadan donanımsal veya yazılımsal bir sıkıntı çıktı hangi bayi bizimle daha iyi ilgilenir sorun yaşamayız.

Son düzenleme:

Buna sogutma lazim.

Buna sogutma lazim.

İşlemci yanında soğutucu ile geliyor.

Teşekkürler kanka, shakerr adlı arkadaş yazdıklarımı okumamış galiba Hazır sistem istedim ben, marka model bile yazdım anakart ve ekran kartı vb parçalar için, soruda sordum hiçbirine doğru cevap vermemiş ama yine de teşekkürler

Flosytr: Kanka eğer bilgin varsa yardımcı olur musun?
Bu bütçede hazır sistemler pek iyi olmuyor parça kalitesi olarak haberin olsun.

Bu işleri sıkıntıya sokuyor açıkçası. Bayiden alacaksanız İstanbul'da olduğunuzu varsayıyorum çoğu teknoloji mağazası İstanbul'da çünkü. Daha az ödemek ve daha uyguna almak için bazı parçaları farklı yerlerden önermek büyük kolaylık olurdu açıkçası.

Monitörü 1080p 240 Hz ister misiniz? Ayrıca mühendislik için kullanılacağı için RAM ihtiyacı 16 GB'den fazla olacaktır diye tahmin ediyorum.

1) işlemci AMD veya Intel fark etmez DDR4 mü yoksa DDR5 bir sistem olsun siz karar verin ama DDR5 daha mantıklı gibi bir de AMD daha iyi diyorlar. Doğru mu?

DDR5 daha mantıklı. AMD vs Intel konusunda genel konuşmayı pek sevmem ama Intel'in 2 nesilde bir falan soket değişmesi hoş değil bence. AMD alırsanız ileride yükseltmeye daha açık olacaktır.
Şimdi doğru anladıysam toplam bütçe kasa için 53 k ekipman vs için 12 k civarında Total'de 65 k en fazla.

RAM-anakart uyumluluğu denilen bir şey duymuştum.

Evet öyle bir şey var fakat sırf ona dikkat ederek almak gerekmiyor anakartların QVL listesi olur üretici firma anakartı o listede yazan ürünleri kullanarak çalıştırabilmiştir. Fakat bu demek değil ki bir ürün alırken illa o listede bulunması gerekiyor. Zibilyon tane RAM var o listede olmasa bile takarsanız neredeyse kesin olarak çalışacaklardır.

XMP, EXPO ve DOCP diye bir şey varmış RAM'leri ona göre seçmek gerekiyormuş.

Bu üçü aynı görevi görüyorlar RAM MHz'sini bir profil seçerek tek tıkla kolayca arttırmaya yarıyorlar. EXPO en yenileri bunlar arasından.

İtopya-İncehesap-gamingentr vb bayiden sistemi aldık sistemi aldığımızda BIOS, driver, sürücüler ve Windows 10 kurulu şekildemi alacağız. Aldığımız bayi bunları kurarak mi bize teslim ediyor, istesek kurarlar mı?

Windows kurulumunda zaten gerekli sürücüler vs otomatik kurulurlar endişeye gerek yok. BIOS'u orada rica edersiniz belki güncellerler ama sizde forumdan destek alarak kolayca yapabilirsiniz bir USB bellek ile.
Windows kurulu verirler tahminimce ama lisans etkinleştirmiyorlar internetten key alırsınız 100 lira falandır en fazla.

Ve son olarak diyelim ki sistemde kullanıcı hatası olmadan donanımsal veya yazılımsal bir sıkıntı çıktı hangi bayi bizimle daha iyi ilgilenir sorun yaşamayız.

Faturanızla aldığınız yere götürürsünüz yardımcı olurlar böyle bir durumda zaten.

Eksik bir şey söylediysem hocalarım öğrenmem için eklerlerse sevinirim.
İyi sosyaller.

Bu bütçede hazır sistemler pek iyi olmuyor parça kalitesi olarak haberin olsun.

Tekrardan merhaba kanka hazır sistem buldum sence nasıl.

İşlemci AMD Ryzen 5 7600 3.80GHz 6 çekirdek 38MB önbellek soket AM5 işlemci.

Sıvı soğutucu Corsair H100 RGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.

Anakart ASUS TUF Gaming B650-Plus 6400MHz(OC) DDR5 soket AM5 M.2 HDMI DP anakart.

Ekran kartı ASUS Dual GeForce RTX 4070 OC 12 GB GDDR6X 192 bit beyaz DLSS 3 ekran kartı.

RAM Corsair Vengeance 32 GB (2x16 GB) 5200 MHz RGB CL40 AMD EXPO DDR5 RAM (cMH32GX5M2B5200Z40k)

SSD Samsung 990 Pro 1TB PCI-e NVMe 2.0 okuma 7450 MB - yazma 6900 MB M.2 SSD (MZ-V9P1t0bw)

Kasa ASUS TUF Gaming GT501 RGB tempered glass USB 3.1 mid Tower kasa.

Power supley ASUS TUF Gaming 750b 750W 80+ Bronze 135mm fanlı güç kaynağı.

Toplam 52 bin 800 TL sence nasıl.

Tekrardan merhaba kanka hazır sistem buldum sence nasıl.

İşlemci AMD Ryzen 5 7600 3.80GHz 6 çekirdek 38MB önbellek soket AM5 işlemci.

Sıvı soğutucu Corsair H100 RGB 240mm işlemci sıvı soğutucu.

Anakart ASUS TUF Gaming B650-Plus 6400MHz(OC) DDR5 soket AM5 M.2 HDMI DP anakart.

Ekran kartı ASUS Dual GeForce RTX 4070 OC 12 GB GDDR6X 192 bit beyaz DLSS 3 ekran kartı.

RAM Corsair Vengeance 32 GB (2x16 GB) 5200 MHz RGB CL40 AMD EXPO DDR5 RAM (cMH32GX5M2B5200Z40k)

SSD Samsung 990 Pro 1TB PCI-e NVMe 2.0 okuma 7450 MB - yazma 6900 MB M.2 SSD (MZ-V9P1t0bw)

Kasa ASUS TUF Gaming GT501 RGB tempered glass USB 3.1 mid Tower kasa.

Power supley ASUS TUF Gaming 750b 750W 80+ Bronze 135mm fanlı güç kaynağı.

Toplam 52 bin 800 TL sence nasıl.

Ağır kazık.

Benzer 4070 sistem 34K, 7500F ile 7600 arasındaki fark dahili grafik o kadar.

Bu işleri sıkıntıya sokuyor açıkçası. Bayiden alacaksanız İstanbul'da olduğunuzu varsayıyorum çoğu teknoloji mağazası İstanbul'da çünkü. Daha az ödemek ve daha uyguna almak için bazı parçaları farklı yerlerden önermek büyük kolaylık olurdu açıkçası.

Monitörü 1080p 240 Hz ister misiniz? Ayrıca mühendislik için kullanılacağı için RAM ihtiyacı 16 GB'den fazla olacaktır diye tahmin ediyorum.

DDR5 daha mantıklı. AMD vs Intel konusunda genel konuşmayı pek sevmem ama Intel'in 2 nesilde bir falan soket değişmesi hoş değil bence. AMD alırsanız ileride yükseltmeye daha açık olacaktır.
Şimdi doğru anladıysam toplam bütçe kasa için 53 k ekipman vs için 12 k civarında Total'de 65 k en fazla.

Evet öyle bir şey var fakat sırf ona dikkat ederek almak gerekmiyor anakartların QVL listesi olur üretici firma anakartı o listede yazan ürünleri kullanarak çalıştırabilmiştir. Fakat bu demek değil ki bir ürün alırken illa o listede bulunması gerekiyor. Zibilyon tane RAM var o listede olmasa bile takarsanız neredeyse kesin olarak çalışacaklardır.

Bu üçü aynı görevi görüyorlar RAM MHz'sini bir profil seçerek tek tıkla kolayca arttırmaya yarıyorlar. EXPO en yenileri bunlar arasından.

Windows kurulumunda zaten gerekli sürücüler vs otomatik kurulurlar endişeye gerek yok. BIOS'u orada rica edersiniz belki güncellerler ama sizde forumdan destek alarak kolayca yapabilirsiniz bir USB bellek ile.
Windows kurulu verirler tahminimce ama lisans etkinleştirmiyorlar internetten key alırsınız 100 lira falandır en fazla.

Faturanızla aldığınız yere götürürsünüz yardımcı olurlar böyle bir durumda zaten.

Eksik bir şey söylediysem hocalarım öğrenmem için eklerlerse sevinirim.
İyi sosyaller.

Allah senden razı olsun kardeşim bütün yazdıklarımı okumuşsun ve üşenmeden teker teker cevap yazmışsın kralsın cansın bir de son olarak en son attığım 52 bin TL'lik sisteme bir göz gezdirsen sana zahmet

Monitör 2 k 165 Hz daha mantıklı gibi geldi.

Ağır kazık.

Benzer 4070 sistem 34K, 7500F ile 7600 arasındaki fark dahili grafik o kadar.

Eyw kardeşim Sağol Sayende Bilgi öğrendim

Geri
Yukarı