55 bin TL bütçe ile sistem toplama

Bütçe
55 Bin TL
Öncelikle Rica ederim,

Merak etmeyin sisteminizdeki her parça bildiğim kadarıyla sessiz.
PNY kaliteli bir markadır, içiniz rahat olsun.
Seçtiğiniz monitör iyi bir monitör, ancak Samsung da ölü piksel sıkıntısı olabiliyor.

Son olarak, eğer toplayamazsanız, 56 bin tl lik sistemi bizim mahalle bilgisayarcılarına emanet edebileceğinizi pek sanmıyorum, maalesef toplama hizmeti veren bir yerden de haberim yok.
Ancak eğer tekrar technopat ta konu açarsanız, buradaki arkadaşlar severek yardımcı olacaktır.
Haklısınız bu kadar yüksek bütçeli bir bilgisayarı mahalle bilgisayarcısına emanet etmek büyük bir risk almak olur.

Maalesef bu ölü piksel, ghosting ve diğer duyduğum sorunlar kafamı oldukça karıştırıyor çünkü hangi ürüne bakarsam bakayım bu sorunları yaşayan insanları görüyorum...

Evet sanırım takıldığım bir noktada forumdan kolayca yardım alabilirim gibi örneğin şu an sizin bana oldukça güzel bir şekilde yardım etmeniz gibi teşekkür ederim :))
DDR5, şimdilik gereksiz masraf ama kararlıysanız DDR5 sistem de toplayabilirim.

Ekran kartı gereksiz pahalı.
Ramler kötü.
Soğutucu illa RGB olacaksa Lian Li Galahad 360 tercih edilebilir.
SSD'ye heatsink gereksiz.
Bu bütçeye daha iyi kasalar var.
SSD'ye heatsinkin gereksiz olduğunu sanırım ben de fark ettim aralarında normal versiyonlarına bakayım öyleyse
Şu an piyasadaki en ucuz RTX 3080 Ti.
Ama evet, DDR5 masraf kaybı.
DDR5'in yeni ve pahalı bir sistem olmasından dolayı mı böyle diyorsunuz ? Çok sık bilgisayar değiştiren birisi değilim örneğin şu an elimdeki i7-4702MQ ve GTX760M'li dizüstümü 9 senedir kullanıyorum o yüzden bu sefer almışken olabildiğince güncel teknolojileri takip etmek istedim büyük ihtimalle bir kaç sene içerisinde herhangi bir yükseltme yapmayacağım için.

Monitör de şunu öneririm:
Hem Rapid IPS panel hem Quantum Dot teknolojisi barındırıyor.
DDR5'in yeni ve pahalı bir sistem olmasından dolayı mı böyle diyorsunuz ? Çok sık bilgisayar değiştiren birisi değilim örneğin şu an elimdeki i7-4702MQ ve GTX760M'li dizüstümü 9 senedir kullanıyorum o yüzden bu sefer almışken olabildiğince güncel teknolojileri takip etmek istedim büyük ihtimalle bir kaç sene içerisinde herhangi bir yükseltme yapmayacağım için.
Sunucu kurulmadıkça DDR5'in DDR4'e üstünlüğü yok şuanlık.
DDR5, DDR4'e daha geniş bant genişliği sunar ancak ne oyunlar ne de programlar bu bant genişliğini kullanır. Fakat sunucular, sürekli aktarım yaptığı için daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyabilir.

Son düzenleme:
Maalesef bu ölü piksel, ghosting ve diğer duyduğum sorunlar kafamı oldukça karıştırıyor çünkü hangi ürüne bakarsam bakayım bu sorunları yaşayan insanları görüyorum...
Maalesef monitörlerde kalite kontrolü kötü, ölü piksel konusuda en kötü marka bildiğim kadarıyla Samsung, en az ölü piksel de bildiğim kadarıyla LG monitörlerde var. Ama onlardada black uniformity kötü.

Monitör de şunu öneririm:
Hem Rapid IPS panel hem Quantum Dot teknolojisi barındırıyor.

Sunucu kurulmadıkça DDR5'in DDR4'e üstünlüğü yok şuanlık.
DDR5, DDR4'e daha geniş bant genişliği sunar ancak ne oyunlar ne de programlar bu bant genişliğini kullanır. Fakat sunucular, sürekli aktarım yaptığı için daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyabilir.
Peki DDR4 destekli yeni anakartlarla 12.Nesil İntel işlemciler kullanmak mantıklı mı ?
Maalesef monitörlerde kalite kontrolü kötü, ölü piksel konusuda en kötü marka bildiğim kadarıyla Samsung, en az ölü piksel de bildiğim kadarıyla LG monitörlerde var. Ama onlardada black uniformity kötü.
Amazon gibi siteler böyle durumlarda değişim yapıyor sanırım doğru mudur ?

Peki DDR4 destekli yeni anakartlarla 12.Nesil İntel işlemciler kullanmak mantıklı mı ?
Küresel çip krizini göz önüne aldığımızda mantıklı gibi gözüküyor.
Sonrasında işlemci masrafı yapmadan DDR5 için yükseltme yapabilirsiniz.

LGA 1700 ve DDR4 destekli anakart:

Hocam tabii sizin karariniz, ama internette bir sürü toplama rehberi var. Bilgisayar toplamak lego seti toplamak gibi zaten. Bu kadar bütçeye daha iyi sistemler toplanir eğer ayrı alınırsa.
3 gün kadar önce bilgisayarımı ilk denememde sorunsuzca toplamayı başardım. Beni bu konuda cesaretlendirdiğiniz için teşekkürler :)

3 gün kadar önce bilgisayarımı ilk denememde sorunsuzca toplamayı başardım. Beni bu konuda cesaretlendirdiğiniz için teşekkürler :)
Rica ederim, gule gule kullanin. hayirli olsun

En ucuz RTX 3090'nın fiyatı 39 bin TL gözüküyor bu diğer parçaların olabildiğince düşük kalitede seçmeme yol açmaz mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı