5500XT vs 1650S vs RX 580

ROS`[Merve]Major

Centipat
Biraz araştırdım fakat pek bir fark bulamadım bu konuda hepinizin görüşlerini almak gereklidir cevaplarınızı bekliyorum.
RX 580 4 GB.
5500XT 4 GB.
1650S 4 GB.
Soğutma ve FPS konusunda hangi ekran kartı daha öndedir? Fiyatları hepsi birbirine çok yakın kararsız kaldım.

Forumda birkaç kişi sipariş ettiği ekran kartlarının bandrollerinin açık olduğunu söylemişti. O yüzden. Yoksa Galax firması tabii ki iyi bir firmadır.

O zaman hiçbir alışveriş sitesinin temiz bir geçmişi yoktur. Bandrolü açıksa, kargo geldiği an kapıda kontrol edilip alınacak. Aslında tüm kullanıcıların bunu yapması esastır. Biz burada ürün bazlı bakmak zorundayız.

Kartlarin 4 GB versiyonlarını seçtiğinizi baz alarak çok fazla bütçeniz olmadığını varsayıyorum.
AMD tarafında RX 580 daha eski bir kart ve 5000 serisi kartların üretim teknelojileinden(7nm, RDNA) dolayı güç ve ısınma sorunlari pek olmuyor. Örnek vermem gerekirse RX590 ile 5500 XT karsılastirmasinda FPS degerleri +5,-5 fark yaratırken, sıcaklık degerleri 12°~15° arası değişiyordu.

NVIDIA tarafında ise son zamanların gözbebeklerinden super serisi 1650 var. Kart performans olarak listelediğiniz 4 GB GPU versiyonlardan triple a oyunlarda daha performanslı. Fakat fiyatı performans orantisının uzerine çıkarak fazla. Ek olarak RTX 30 serisi ile piyasanın yeni seriye yönelmesi için NVIDIA RTX 20 ve 1660 Super gibi kartlarin uretimini durduracagıni belirtmişti. Bu ileride satmayı düşünürseniz bir etken olabilir.

Bunun dışında yazılım hataları konusunda benim düşüncem bilgisiz insanların genelde düzayak güncellemeleri sonrasi yaşanan sorunlar. AMD Driver konusunda pek iç açıcı isleri yok hatta yeni bir GPU'nun tam performansı 3 5 güncelleme ile sağlanabiliyor. NVIDIA tarafinda da benzer yazılım sorunlu yaşaniyor daha geçen hafta yaşanan soruna getirdikleri hotfix bile çoğu kullanicıda sorun yarattı.

Özetle sorun kısmı bilinçli kullanici iseniz etken olacak bir nokta değil. Benim anladiğim kadari ile fiyat en büyük etken. Sirf fiyatı uygun diye gidip paranızı vasat kartlara vermeyin. Indirimleri kovalayın ve ilk önceliginiz 1650 Super olsun.

Teknobiyotik'te ikisi yuvarlak hesap 1500 TL. Alınacaksa bunlardan birisi alınır geçilir hangisi olacağı sana kalmış RX 580 hariç.

1650 Super gibi bir kartta kimenesi modelden en ucuz modelde bile sorun yok kart zaten Extreme OC yapsan bile ısınmayan bir kart ki Galax EX modeli oldukça iyi ve kaliteli bir model sayılır 1400 TL'ye en alınır kart ve NVIDIA ekran kartı alabiliyorken AMD ekran kartına hiç bulaşmayın çok bir fiyat avantajı yoksa çünkü Driver vs gibi konularda hatta render, yayın, OC potansiyeli ve teknoloji konusunda vs artık neredeyse her konuda daha üstün oluyorlar ki zaten OC ile 1660 kadar olan bir kart 1650 Super neyse 1650 Super alın geçin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
xcbnfhdmh.PNG

power-maximum.png

Ekran Alıntısı.PNG

Geri
Yukarı