5600 sistemde yaşanılan sorunlar

Yer
Eskisehir
Daha fazla  
Arkadaşlar 5 ay önce bilgisayarımda ekran kartı ve işlemcimi yükselttim. Bundan sonra aralıksız sorunlar başladı. İlk hafta her şey iyiydi. 1. ayda ekran kartımda CW başladı. Sonra bilgisayar açılmadı. (USB takılı olduğu için). Daha sonra kasa hafif sarsılınca kapanmaya başladı. Format atarken kendi kendine reset atıyordu sistem. BIOS'a girince bir kasma hissi vardı. Yeni kasaya geçince ekran kartının hiçbir ışığı yanmadı. (Kabloları doğru takıp takmadığımı gösteren ışıklar dahil.) o kadar korkuyorum ki artık yeni bir problemle karşılaşacağım için. Ağlayacağım artık o dereceye geldi. Neden bunların hepsi benim başıma geliyor? Almanya'da yaşıyorum dili tam sökemedim, burada bu tür işlerle ilgilenen kimsem yok. Garantiyle de yazışamıyorum. Çok korkuyorum ve dayanamıyorum artık bunlara. Ailemden istemeye çekiniyorum. Bu parçaları bana almaları için neredeyse ağlamıştım.

Ekran kartım: ROG STRIX RX 5600XT.
Anakart: TUF B450 PLUS GAMING.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: Yeni aldığım Corsair RAM'ler (16 GB 3200)

Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim...

Konu hakkında bazı sorular yöneltilebilir:
-İşlemcinizi stok fanı ile mi kullanıyorsunuz? Isı değerlerinizi hiç kontrol ettiniz mi?
-Güç kaynağınızın modeli nedir? Ne kadar zamandır sisteminize dahil?
-Kasanız nedir? Yine genel olarak ısı değerlerinize baktınız mı?
-SSD olarak hangi ürünü kullanıyorsunuz?

Bu şekilde bir başlangıç olsun.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

İşlemcimin sıcaklık değerleri normal. Kontrol ediyorum. Soğutucusu : Cooler Master ML120l
Güç kaynağı: Corsair CX650 80+ Bronze
Kasam: NZXT H510.
SSD: ADATA XPG SX6000lite

Isı değerleri normal bence. Boşta işlemcim 33-34 derecelerde.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

İşlemcimin sıcaklık değerleri normal. Kontrol ediyorum. Soğutucusu : Cooler Master ML120l
Güç kaynağı: Corsair CX650 80+ Bronze
Kasam: NZXT H510.
SSD: ADATA XPG SX6000lite

Isı değerleri normal bence. Boşta işlemcim 33-34 derecelerde.

İlk olarak farklı ama iyi bir güç kaynağı ile deneme yapılabilir. Ekran kartında bir an da CW oluşmasına güç kaynağı neden olabilir. GPU olarak ROG Strix model kullanıyorsunuz. Çok kaliteli bir seri, arızalanma ihtimali imkansız diyemem ama zor. Tabi ki ekran kartı sürücünüzün güncel olduğunu varsayıyorum. Yine de aklımızın bir köşesinde yer alması lazım. Asıl konu; bu ürünler için bir bilgisayarcı nezdinde deneme yapılmalı. Eğer arkadaşlarınız üzerinden parça değişimi yapıp test edebileceksiniz şahane. Ancak imkanlar kısıtlı ise genel sistem testi önemli.

İlk olarak farklı ama iyi bir güç kaynağı ile deneme yapılabilir. Ekran kartında bir an da CW oluşmasına güç kaynağı neden olabilir. GPU olarak ROG Strix model kullanıyorsunuz. Çok kaliteli bir seri, arızalanma ihtimali imkansız diyemem ama zor. Tabi ki ekran kartı sürücünüzün güncel olduğunu varsayıyorum. Yine de aklımızın bir köşesinde yer alması lazım. Asıl konu; bu ürünler için bir bilgisayarcı nezdinde deneme yapılmalı. Eğer arkadaşlarınız üzerinden parça değişimi yapıp test edebileceksiniz şahane. Ancak imkanlar kısıtlı ise genel sistem testi önemli.
Gerçekten imkanım olsa bütün parçaları tek tek yenisini satın alıp test ederdim. Bu işlerden anlayan kimsem yok.
En son ne zaman bu işlemi yaptınız ?
Bu gün format atmıştım. Bu gün en güncel sürücüyü indirdim.
Güç kaynağım ekran kartlarında CW ye sebep oluyorsa insanların bunu Forumlarda belirtmesi gerekmez mi? Yoksa karttan karta değişebilen bir şey mi?
Bütün bilgisayar toplama maceram Sorunlarla geçti. Bilgisayarımı 1 ay bile sorunsuz kullanamadım. Açmaya korkuyorum artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı