Çözüldü 5600 XT siyah ekran sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HyperionMert

Hectopat
Daha fazla  
2 haftadır her gün ortalama 3-4 kere yiyorum siyah ekran hatasını.
Oyun fark etmiyor, hepsinde oldu. Bilgisayar 5-6 saniyeliğine donuyor ve sonra görüntü gidiyor yani siyah ekran. Ve ben kasadan yeniden başlatana kadar düzelmiyor. 5 dk. falan beklemiştim belki düzelir diye.
Sistemim Ryzen 5 3600, ASUS TUF Evo 5600 XT, 2x8 3000 Corsair RAM, 650 Watt 80 Plus PSU, ASUS Dragon B450M anakart, 1 TB HDD. 144 Hz monitör kullanıyorum. Ekran kartımda ısınma problemi yok. İlk defa AMD'den pişman oldum. Bu zamana kadar 4-5 ekran kartı kullandım, hepsi AMD idi. Hiçbiri bana sorun çıkartmamıştı. Driver güncellemelerini denedim, fayda yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Power Boost hive 650 Watt 80+, ısıları MSI Afterburner'dan takip ediyorum 100'ü geçen bir sıcaklık değerine rastlamadım GPU'da.

650W olarak satılan bir PSU 12V 528W veriyorsa her halükarda dandiktir. Sizin PSU'da böyle.

Eki Görüntüle 668501

Herneyse şimdilik PSU olayını bir kenara bırakıp.

1-Anakartından soldan sağa 2. ve 4. slota RAM'leri iyi oturtun. BIOS son sürüme güncelleme yaptıysanız mutlaka CMOS clear reset yapın. PC kapalı fiş çekili anakartın pilini 1 dakika süresince söküp takmak.

2-Tamam ondan sora XMP açmayın. BIOS'tan UEFI modu açmayın. Tamam mı 2133 ya da 2666 RAM'ler kendi default jedec hızında çalışsın.

3-Ondan sonra mutlaka güvenli modda önceden en son sürüm sürücüyü indirip hazırda bekletip interneti kesip güvenli moda geçip DDU ile eski sürücüyü silin. Yenisi kurarken ek seçeneklerden fabrika ayarlarına dönerek kuru seçerek kurun. Sürücü profili standart seçin ve FreeSync kapatın.

4-Son olarak sadece ekran kartı sürücü ayarlarından GPU Power limit + %20 yapın.

5-Bu arada Afterburner veya ekran kartı MSI ise MSI Dragon Center kaldırın yani silin.

6-En son olarak test ederken oyunlarda bir de monitörü 120Hz ve 75Hz olarak düşürüp deneyin kablo yetmiyorsa onu da anlamış olalım.

Hepsini yapın bir deneyin bakalım.

Yani sürücüde aligoritma hatası olsa bir düzineye yakın 5700XT kullanan yakın arkadaşım var aynı sürücü aynı çip sonuçta 5600XT/5700/5700XT aynı çip sadece biraz shader birimleri kapalı.

Onlarda da yapması lazım genelde PSU seçip uyumsuzluk yaptığında (veya gizli-açık psu yetersizliğinde) ya da RAM'den ya da kablodan (Hdmi ve Dp) oluyor bu durum. Çok düşük bir ihtimal anakart PCI-e arızası.
Mutlaka XMP modu kapalı deneyin. RAM'ler de bu soruna yer açıyor.

Bu kartlarda çok ciddi derecede PSU seçme sorunu var. Şu an sizin yaşadığınız tipte siyah ekran genelde bu sebepten oluyor. Şunu deneyin sürücü ayarlarından +%20 olarak ayarlayın Power limit değerini ve oyanlatıp restart atın. Fabrika Power limiti az geldiği için stabilite kaybediyorsa düzelecektir.

Kartınız veya PSU bozuk olabilir.

Bir de ikinci yöntem voltaj ayarlarından Max saat hızını 100MHz düşürüp deneyin. Ve Power limit değerini eksi %15 ya da 20 yapın. Sorunu düzeltebilir.

Ve PSU modelinizi yazın ayrıca ısıları kontrol edin aşırı ısınma GPU junction değerinde 110 üstü değerler görülüyorsa VRAM ısısında 105 üzeri değerler görülüyorsa benzer soruna yol açabilir.

Çünkü artık güncel sürücüler ile kartlar bozuk olmadığı takdirde tam stabil bir sistemde kart bazlı bu hata alınmıyor.

Power Boost hive 650 Watt 80+, ısıları MSI Afterburner'dan takip ediyorum 100'ü geçen bir sıcaklık değerine rastlamadım GPU'da.

650W olarak satılan bir PSU 12V 528W veriyorsa her halükarda dandiktir. Sizin PSU'da böyle.

Eki Görüntüle 668501

Herneyse şimdilik PSU olayını bir kenara bırakıp.

1-Anakartından soldan sağa 2. ve 4. slota RAM'leri iyi oturtun. BIOS son sürüme güncelleme yaptıysanız mutlaka CMOS clear reset yapın. PC kapalı fiş çekili anakartın pilini 1 dakika süresince söküp takmak.

2-Tamam ondan sora XMP açmayın. BIOS'tan UEFI modu açmayın. Tamam mı 2133 ya da 2666 RAM'ler kendi default jedec hızında çalışsın.

3-Ondan sonra mutlaka güvenli modda önceden en son sürüm sürücüyü indirip hazırda bekletip interneti kesip güvenli moda geçip DDU ile eski sürücüyü silin. Yenisi kurarken ek seçeneklerden fabrika ayarlarına dönerek kuru seçerek kurun. Sürücü profili standart seçin ve FreeSync kapatın.

4-Son olarak sadece ekran kartı sürücü ayarlarından GPU Power limit + %20 yapın.

5-Bu arada Afterburner veya ekran kartı MSI ise MSI Dragon Center kaldırın yani silin.

6-En son olarak test ederken oyunlarda bir de monitörü 120Hz ve 75Hz olarak düşürüp deneyin kablo yetmiyorsa onu da anlamış olalım.

Hepsini yapın bir deneyin bakalım.

Yani sürücüde aligoritma hatası olsa bir düzineye yakın 5700XT kullanan yakın arkadaşım var aynı sürücü aynı çip sonuçta 5600XT/5700/5700XT aynı çip sadece biraz shader birimleri kapalı.

Onlarda da yapması lazım genelde PSU seçip uyumsuzluk yaptığında (veya gizli-açık psu yetersizliğinde) ya da RAM'den ya da kablodan (Hdmi ve Dp) oluyor bu durum. Çok düşük bir ihtimal anakart PCI-e arızası.

Son düzenleme:
Çözüm
Anakartta 2 tane RAM slotu var onun haricinde dediklerinizi harfiyen yaptım. Sorun devam ederse yazacağım. 3 gün boyunca bir şey çıkmazsa sorun çözüldü yazarım.
PSU hakkında 12V 528 demişsiniz ama ben göremedim. Hatam varsa cahilliğime verin.
3 Günün sonunda yazıyorum, siyah ekran yemedim. Sorun çözüldü diyebiliriz. Sorunun FreeSync özelliğinde olduğunu düşünüyorum. Bugün RAM'lerimi tekrar 3000'e çektim ve Memtest86 testini yaptım hiçbir sorun çıkmadı.

Dosya Ekleri

• IMG_20200915_182249.jpg
    IMG_20200915_182249.jpg
    228 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Anakartta 2 tane RAM slotu var onun haricinde dediklerinizi harfiyen yaptım. Sorun devam ederse yazacağım. 3 gün boyunca bir şey çıkmazsa sorun çözüldü yazarım.
PSU hakkında 12V 528 demişsiniz ama ben göremedim. Hatam varsa cahilliğime verin.
3 Günün sonunda yazıyorum, siyah ekran yemedim. Sorun çözüldü diyebiliriz. Sorunun FreeSync özelliğinde olduğunu düşünüyorum. Bugün RAM'lerimi tekrar 3000'e çektim ve Memtest86 testini yaptım hiçbir sorun çıkmadı.

Bu model de 12V 44A 528W diye yazan var. Sizde ki biraz daha iyi ama bu markalara ve standart psu modellerine son zamanda güven oluşmadı.

Tam olarak ne yaptınız?

Son düzenleme:
Bu model de 12V 44A 528W diye yazan var. Sizde ki biraz daha iyi ama bu markalara daha güven oluşmadı.

Tam olarak ne yaptınız?

Hala 144Hz'de kullanıyorum monitörü, güvenli modda sürücüyü kaldırıp standart profilde tekrar kurdum. XMP'yi kapatmıştım 3 gün boyunca. Bugün açtım sıkıntı olmadı. Tek fark şu an monitörün FreeSync'i kapalı.

Geri
Yukarı