5600 XT ve i5 10400F sistem toplama rehberi

Bilgisayar alırken hangisini tercih edersiniz ?

• Hazır Sistem

Oy: 2 50,0%
  • Kendim Toplarım

Oy: 2 50,0%

• Oy verenlerin toplamı
    4

Narsistim

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır bilgisayar toplamak istiyordum, donanımlar hakkında bilgi sahibiyim fakat daha önce kendim hiç bilgisayar toplamamıştım. Hazır sistem de alabilirdim fakat alacak olduğum sistemlerde çok değişiklik yapınca fiyat farkı arttığı için kendim bilgisayar toplamaya karar verdim. Tabii bilgisayar toplarken kurların sürekli değişmesi benim için dezavantaj oldu. Birkaç haftalık araştırma sonucu bilgisayar parçalarımı satın aldım. Sizlere açıklayıcı olması için tüm aldığım parçaları kalem kalem hesabını yaptım. Bu hesapları yaparken kuponlardan, kredi kartı indirimlerinden yararlandım ( resmen mezarcılık yaptım :) ) ve parçaların normal fiyatını ve bana mal oluş fiyatlarını tek tek belirttim. En azından size hazır sistem mi yoksa tek tek parça satın almak mı daha uygun olacak karar verebilirsiniz. Bir nebze size yardımı dokunursa ne mutlu bana :)

Gamepower WarCry ATX 6*ARGB sessiz fan 650W 80+ bronz dahili PSU 1149 TL ( aslında burada normal kasalardan 250-300 TL gibi fiyat fazla ödedim fakat kasanın görünüşünü çok sevdim bir de 6 adet ARGB fan bulunduğu için bunu tercih ettim. Siz daha uygun bir fiyata kasa tercih edebilirsiniz.)

SanDisk Ultra 3D 500GB 2400MB-1750MB/s NVMe M.2 SSD 579 TL ( kredi kartımdaki kampanyadan yararlandım ve 75 TL bonus geldi yani bana 504 TL'ye mal oldu.)

MSI B460M PRO Intel B460 2933MHz DDR4 mATX anakart 649 TL ( Hepsiburada'da şu an 629 TL'ye düşmüş, hala alınabilir)

ASUS Dual Radeon RX 5600 XT Evo Dual-RX 5600XT-T6G-Evo 6 GB 2799 TL( İncehesap Gaming gecesinden bu fiyata yakaladım bir de şu an ASUS'un geri ödeme kampanyası var oradan 330 TL iade gelecek yani bana 2469 TL'ye gelecek)

Intel Core i5-10400F 2.9 GHz LGA1200 12 MB cache 65 W işlemci 1638 TL( N11 kuponundan faydalanıp 1458 TL'ye satın aldım.)

Adata XPG Spectrix DR41 16 GB(2x8GB) 3000MHz DDR4 RAM 659 TL ( ben RGB RAM tercih ettim, siz daha ucuza 2x8 GB RAM bulabilirsiniz.)

Sonuç olarak 11-11-2020 tarihiyle bu kasanın bana maliyeti 6.888 TL oldu. Eğer hazır sistem tercih etseydim ortalama olarak 7000 TL'lik bir kasayı taksitle aldığımda fiyatı yaklaşık 500 TL daha yukarı çekecekti o yüzden ben de bu şekilde bir kasa topladım.

Ek olarak;

MSI Optix G271 27” 1ms 144Hz FreeSync Anti-flicker IPS Full HD Gaming (oyuncu) monitör 1899 TL ödedim ( ilk önce monitörü almıştım yaklaşık 1 ay önce Gaming gecesinden bu fiyata yakaladım).

MF Product 0160 RGB kulak üstü oyuncu kulaklığı 7.1 USB siyah 149 TL idi ( ben N11'den 111 TL'lik kuponu 11 TL'ye satın almıştım yani bana kulaklık 38TL'ye geldi :) )

Son olarak da N11 çarkı çevirdim. Alt limitsiz 11 TL verdi. Ben de "kaymaz bileklikli mousepad" aldım kargo dahil 8.5 TL'ye :)

Sizce aldığım parçaların fiyatları uygun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
GamePower kasa ve PSU almasaymışsınız iyiymiş. Bir de o kasanın hava akışı iyi değil diye biliyorum.

Kasa ve PSU dışında gayet güzel görünüyor. Hayırlı olsun.

Kasaya 3 adet daha ARGB fan alacağım. Videolarını izledim eğer hava akışı iyi ayarlanırsa hava sirkülasyonunda problem olmuyor fakat PSU konusunu daha sonra gördüm onu da daha sonra değiştireceğim inşallah.

İsterseniz 1000 tane fan takın ancak hava girecek yer olmaz ise fan boşa üflemiş olur.

Düzenleme: Kasanın üstünde hava alacak yer varmış, yeni gördüm.

Üzerinde yanında hava giriş yerleri var hatta camlara yükseltme pini takılıp cam ile kasa arasında bir miktar daha boşluk oluşturulabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı