5600G APU sistem toplanır mı?

Hayko Cepkin

Decapat
Selam dostlar. Bu yıl 9.sınıfı bitirdim ve yaz tatilinde kendi çapımda ucuz fiyat dahilinde en ileriye dönük sistemi toplamayı düşünüyorum. Yaz tatilini saymazsak bu sistemi 10. sınıf ve 11. sınıfta aktif olarak kullanabileceğim. (hatta 11'de daha az) bundan sonra ise elbette kullanmayacak değilim ama üniversite sınavından dolayı bir süre ara vereceğim. Bu yüzden ileriye dönük bir sistem toplamadığım sürece zararlı çıkacağımı düşünüyorum.

Kendimce ileriye dönük bazı planlamalar yaptığımda şu 2 seçenek çıkıyor:

1-) i3-10100F + GTX 1650 sistem alıp günümüz oyunlarında hemen hemen 1, 2 yıl gayet yeterli (hatta bana göre fazla) performans veren bir sistem. Fakat 3, 4 yıl sonra eski sayılıp elimden çıkarması da zor olacak (ayrıca ekran kartını satsam bile 10100F ile darboğaz yapmayacak bir ekran kartı olacağı için iyice sınırlı).

2-) 5600G APU sistem toplayıp 2,3 yıl sonra güçlü bir ekran kartı takviye etmek. Bu APU işlemcinin oyun performansı araştırmalarıma göre benim için gayet yeterli. Fakat Adobe programları vesaire için giriş seviyesi olsa bile yetersiz kalıp kalmayacağını bilmiyorum. Ve ayrıca ilk seçeneğe göre ortalama 2000TL daha ucuz ve bu miktar benim için hiç de az değil. (bu fiyatlandırmaya anakartı da dahil ettim)

Ayrıca en basitinden Blender uygulaması (belki her uygulamada vardır bilemiyorum) render almak için GPU veya CPU'yu seçmemiz için olanak sağlıyor bu sayede CPU'yu seçtiğim süreçte dayanılmaz render sürelerine ulaşmayacağımı düşünüyorum.

Ayrıca saydığım işleri bilgisayar üzerinden hiç yapmadım bu yüzden beni sıfırdan başlamış birisi olarak düşünebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı