5600X 3070Ti sistemde Ekran gidiyor fakat kasa çalışmaya devam ediyor

ArtysIIArryn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Bu konudan gerçekten muzdaribim. Oyun oynarken veya normal bir şekilde internette takılırken ekranda birden no Signal beliriyor ve ne yaparsam yapayım geri gelmiyor. Sadece bilgisayara reset atınca tekrardan ekran gelmekte. Tabii ki rastgele bir süre sonra tekrar ekran gidiyor. Kasada herhangi bir temas halinde yine ekran gitmekte. Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Şu ana kadar uyguladığım şeyler;

- Anakart ve ekran kartına takılan güç kablolarını kontrol ettim, temassızlık gözükmemekte.
- DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrardan güncel sürücüleri yükledim. Bir çare olmadı.
- RAM slotlarını değiştirdim.
- Sıcaklık değerlerine baktım. Yük altındayken ekran kartı 60 derece, işlemci ise maksimum 75-80 derece değerlerinde.

Sistemim ise;

- AMD Ryzen 5 5600X 4.6GHz
- ASUS TUF Gaming B550M-E
- Adata XPG Spectrix D41 2x8 GB.
- ASUS TUF Gaming RTX3070 Ti OC V2.
- WD SN570 500GB Blue.

BIOS'u default ayarlara çek dener misin?
BIOS'a şuana kadar hiç ellemedim, BIOS'dan dolayı bir problem olacağını zannetmiyorum fakat deneyeceğim. Bu arada bilgisayarın ve monitörün güç kablosu bir prizde. Priz ise diğer bir prize takılı. Başka okuduğum forumda ise bu durumun statik elektrik sıkıntısı yarattığını ve üçlü prizin değiştirdiğinde çözüldüğünü söylemiş. Sence aynı problem olabilir mi?
Kabloda sorun olabilir mi acaba?
Hangi kablodan bahsediyorsunuz bilmiyorum fakat DisplayPort kablosuna bile baktım. Kablolarda bir sıkıntı gözükmüyor.

BIOS'a şu ana kadar hiç ellemedim, BIOS'tan dolayı bir problem olacağını zannetmiyorum fakat deneyeceğim. Bu arada bilgisayarın ve monitörün güç kablosu bir prizde. Priz ise diğer bir prize takılı. Başka okuduğum forumda ise bu durumun statik elektrik sıkıntısı yarattığını ve üçlü prizin değiştirdiğinde çözüldüğünü söylemiş. Sence aynı problem olabilir mi?

Hangi kablodan bahsediyorsunuz bilmiyorum fakat DisplayPort kablosuna bile baktım. Kablolarda bir sıkıntı gözükmüyor.

Hocam deneyerek gideceksin.

Cooler Master MasterBox TD500 Mesh ARGB MWE 650W 80+ Bronze

Kasa bu. İçindeki güç kaynağını kullanmaktayım.

Tek atıyorum hazır ol bios a giriyorsun orada pcı gen olanların hepsini gen2 olarak seçiyorsun ve sorun çözülüyor.
Nasıl yapabilirim, herhangi bir bilgi içeren rehber var mıdır? Ayrıca sadece merakımdan soruyorum, ne işe yarıyor? Ekran kartındaki PCI-E ile alakalı mı?

Merhaba,

Bu konudan gerçekten muzdaribim. Oyun oynarken veya normal bir şekilde internette takılırken ekranda birden no Signal beliriyor ve ne yaparsam yapayım geri gelmiyor. Sadece bilgisayara reset atınca tekrardan ekran gelmekte. Tabii ki rastgele bir süre sonra tekrar ekran gidiyor. Kasada herhangi bir temas halinde yine ekran gitmekte. Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. Şu ana kadar uyguladığım şeyler;

- Anakart ve ekran kartına takılan güç kablolarını kontrol ettim, temassızlık gözükmemekte.
- DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrardan güncel sürücüleri yükledim. Bir çare olmadı.
- RAM slotlarını değiştirdim.
- Sıcaklık değerlerine baktım. Yük altındayken ekran kartı 60 derece, işlemci ise maksimum 75-80 derece değerlerinde.

Sistemim ise;

- AMD Ryzen 5 5600X 4.6GHz
- ASUS TUF Gaming B550M-E
- Adata XPG Spectrix D41 2x8 GB.
- ASUS TUF Gaming RTX3070 Ti OC V2.
- WD SN570 500GB Blue.

Dostum bende böyle bir sorun ile bir süre uğraşmıştım büyük ihtimal ram kaynaklı bi" problem

Cooler Master MasterBox TD500 Mesh ARGB MWE 650W 80+ Bronze

Kasa bu. İçindeki güç kaynağını kullanmaktayım.

Nasıl yapabilirim, herhangi bir bilgi içeren rehber var mıdır? Ayrıca sadece merakımdan soruyorum, ne işe yarıyor? Ekran kartındaki PCI-E ile alakalı mı?
Ryzen işlemcilerde şu an böyle bir durum var bios a gir oradan değiştirebilirsin. Anakart modelini yazarsan bakabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı