5600X 4.7GHz statik overclock

Ertaç çakmak

Hectopat
Selam,

Sistemimde yer alan AMD Ryzen 5600X işlemciyi sabit frekans ile voltaj ayarlaması ile hız aşırtma yapmayı düşünüyorum. Bunun için elimde halihazırda bulunan CM ML240r model sıvı soğutmayı kullanmaktayım. Termal macun olarak da yine aynı markanın MasterGel maker termal macununu kullandım.

BIOS ayarlarında CPB ve PBO disable konumda ve işlemciye 1.2875v ile 4.7GHz sabitledim. İşlemci Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 12100 puan aldı ve bu sırada maksimum 77 santigrat dereceyi gördü(en uygun voltaj değeri daha düşük voltajda puan düşmekte voltaj arttığında ise puanda pek oynama olmamasına karşın sıcaklıklarda artış meydana gelmekte). Buraya kadar herhangi bir problem yok fakat işlemciyi Prime95 testinde smallftt testi(yukarıdan aşağıya doğru sıralamada yer alan ikinci seçenek) test ettiğimde sıcaklıklar 95 dereceye yükselip sistem yeniden başlıyor. Acaba burada var olan sorun ne sıvı soğutma yetersizliği mi? Yoksa BIOS üzerinde yapılan yanlış bir ayardan kaynaklı olarak bu durum meydana gelmekte.

Not: Sıvı sogutmanın TDP değeri üretici tarafından 230 watt olarak belirtilmiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer sorunu ben de yaşamıştım. Sorun Prime95'te. İşlemcinin normalde çıkmayacağı seviyelerde güç çekmesine ve fazla ısınmasına sebep oluyor. Voltajın yeterli olup olmadığını anlama konusundan iyi bir test aslında. Kapanmıyorsa voltaj ayarı yeterlidir ama sıcaklık açısından o testi baz almamak gerek.

Merhaba bende de 5600x var Ryzen Master'la otomatik OC yaptım bios'tan girip yapmak gereklimidir fark yaratırmı.

Asus ROG STRIX B550-E
Ryzen 5600x
NZXT Kraken X62 RGB 280mm

100 MHz için fazla uğraşmışsınız. Halbuki PBO açsanız zaten otomatik 4.80+ GHz olacak işlemci.
Biliyorum fakat curve optimizer da her bir çekirdeğe değer vermek baya uzun zaman istiyor ve benimde böyle bir vaktim malesef yok

Benzer sorunu ben de yaşamıştım. Sorun Prime95'te. İşlemcinin normalde çıkmayacağı seviyelerde güç çekmesine ve fazla ısınmasına sebep oluyor. Voltajın yeterli olup olmadığını anlama konusundan iyi bir test aslında. Kapanmıyorsa voltaj ayarı yeterlidir ama sıcaklık açısından o testi baz almamak gerek.
İşin saçma tarafı sıvı soğutma ile bu durumun meydana gelmesi.

Birde bu curve optimizer mevzusu da tam net değil bazı forumlarda en iyi çekirdeklere en düşük değeri(-25 vs) diğer cekirdeklere (-10, -15, ,-20) daha düşük değer verin diyor. Bazıları ise tam tersini ifade ediyor.
@Elio Talvinen

Biliyorum fakat curve optimizer da her bir çekirdeğe değer vermek bayağı uzun zaman istiyor ve benim de böyle bir vaktim maalesef yok.

İşin saçma tarafı sıvı soğutma ile bu durumun meydana gelmesi.

Bir de bu curve optimizer mevzusu da tam net değil bazı forumlarda en iyi çekirdeklere en düşük değeri(-25 vs) diğer cekirdeklere (-10, -15,-20) daha düşük değer verin diyor. Bazıları ise tam tersini ifade ediyor.
@Elio Talvinen

Curve Optimizer'i hiç kullanmadım bir bilgim yok. Ben 4.8GHz 1.325v olarak kullanıyorum. Dark X129 soğutucum var. Oyunlarda 55-65. stress testinde 75 civarı dolanıyor.

Geri
Yukarı