Çözüldü 5600X 6700XT sistemde Ekran kartı kullanımı sürekli düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Deniz Bozyel

Centipat
Ekran kartımın kullanımı 100'de 99'da çalışırken 100'den 60 70'lere düşüyor. Hatta bazen 50'lere düştüğü bile oluyor. Sürücüleri güncelledim düzelmedi grafikleri ve çözünürlüğü arttırdım düzelmedi. Ekran kartım RX 6700 XT işlemcim Ryzen 5 5600X darboğaz yaptığını da sanmıyorum. Sıcaklık değerleri de iyi işlemcim 60 derece ekran kartım 65 derecelerde takılıyor sorunu bir türlü bulamadım.

Oynadığınız oyun için savaş anında falan yükseliyorsa normal bir şey aslında. Daha açıklayıcı anlatır mısınız?

Oynadığınız oyun için savaş anında falan yükseliyorsa normal bir şey aslında. Daha açıklayıcı anlatır mısınız?
god of war oynuyorum mesela. çok fazla grafik aldığında ekrana fps doğal olarak düşüyo. ama gpu kullanımı da 50 lere düşüyo . eğer 100 de 99 da kalsa daha yüksek fps alabilriim.
Oynadığınız oyun, grafik ayarları ve çözünürlükleriniz nedir? Ayrıca nasıl bir performans alıyorsunuz?

Tüm sisteminizi de paylaşır mısınız?
god of war. grafikler orijinal 1920*1080. performansım normalde 144 sabit ama yüksek grafik yüklediğinde 70 e düşüyor(gayet normal). ama gpu kullanımı da yüzde 50 60 lara düşüyor. sistem bilgilerim.rx 6700 xt. ryzen 5 5600x. b550mk. 2666 mhz 16 gb ram

god of war oynuyorum mesela. çok fazla grafik aldığında ekrana fps doğal olarak düşüyo. ama gpu kullanımı da 50 lere düşüyo . eğer 100 de 99 da kalsa daha yüksek fps alabilriim.

god of war. grafikler orijinal 1920*1080. performansım normalde 144 sabit ama yüksek grafik yüklediğinde 70 e düşüyor(gayet normal). ama gpu kullanımı da yüzde 50 60 lara düşüyor. sistem bilgilerim.rx 6700 xt. ryzen 5 5600x. b550mk. 2666 mhz 16 gb ram
Bellek hızınızın düşük olmasından ötürü darboğaz yaşıyor olabilirsiniz.

Ayarları yükseltirseniz ekran kartı kullanımı düşmeyecektir.

Düşük ayarlarda ara sıra ekran kartı kullanımının düşmesi normal.

Merhaba ULPS kapattım sürücü güncelledim ve RAM MHz değerlerini 3200 MHz yaptım. Şimdi oyunu açığ bakacağım.

Ayarları Ultra'ya alıp FSR açıksa kapatıp deneyin. Bakalım sonuç nasıl olacak. ULPS kapatmayı ve yeni sürücüleri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

Arkadaşım sana şu an ne desem bilemedim. Çok teşekkür ederim GPU kullanımı 100 de 99 sabit çok mutlu oldum. Gerçekten teşekkür ederim not: Nasıl çözüldü olarak işaretliyoruz? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba ulps kapattım sürücü güncelledim ve ram mhz değerlerini 3200 mhz yaptım. şimdi oyunu açığ bakıcam

arkadaşım sana şuan ne desem bilemedim. çok teşekkür ederim gpu kullanımı 100 de 99 sabit çok mutlu oldum. gerçekten teşekkür ederim
Ne demek, iyi forumlar. Tam olarak neyin çözdüğünü yazarsanız da forumda başkalarına yardımcı olmuş olursunuz.

Merhaba ULPS kapattım sürücü güncelledim ve RAM MHz değerlerini 3200 MHz yaptım. Şimdi oyunu açığ bakacağım.

Arkadaşım sana şu an ne desem bilemedim. Çok teşekkür ederim GPU kullanımı 100 de 99 sabit çok mutlu oldum. Gerçekten teşekkür ederim not: Nasıl çözüldü olarak işaretliyoruz? :)
Rapor kısmından çözümü işaretlemeniz yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı