i5 3210M sistemde ekran kartı kullanımı düşüyor

437935

Hectopat
Makaleler
1
Örnek verecek olursak mesela GTA V'yi 1366x768 düşük ayarlarda post FX ve Motion blur Ultra'dayken ekran kartı kullanımı değişip duruyor, bazen %99, bazen %70 gibi. Sıcaklıklarda sorun yok. Bu durumun binen yüke bağlı olduğunu biliyorum ama durum pek öyle değil gibi. Ekran kartı kullanımı düştüğünde ondan ötürü FPS'de düşüyor. GTA gibi ağır oyunlarda bu durum ara sıra azalıp ara sıra artan kullanım oluyor. Gmod, CS:GO, CS: Source gibi hafif oyunlarda ise tamamen farklı şekilde ilerliyor durum. İlk baş kullanımlar mükemmel, FPS'de çok güzel. Ama gittikçe ekran kartı kullanımı azalıyor, ara sıra devreye girip %20 civarı kullanılıp tekrar %0 oluyor, işlemci kullanımı artıyor ve FPS oyundan çıkıp tekrar girene kadar düzelmiyor. Sebebi nedir?

-GPU: AMD Radeon HD7670M 2 GB, Intel HD4000
-CPU: Intel Core i5 3210M 2,50 GHz
-8 GB DDR3 RAM (4x2 Dual Channel, 1600 MHz)
-Windows 8.1 SL X64
-240GB SSD -- 1TB HDD

Catalyst kullanıyordum. Bir de Crimson Beta'yı deneyeyim bakalım. Beta aşamasındayken kartın fişini çektiği için AMD betada kaldı Crimson. Beta olduğu için şu ana kadar biraz korkuyordum sorun olur diye, en kötü DDU ile siler tekrar Catalyst yüklerim.

--------

@Yener K. @Sagittariusa hocam Crimson'u yükledim. Şu ana kadar sorun yok, GTA V'de ekran kartı %98-99 kullanılıyor ama işlemci karakter hareketsiz dururken %70'lerde, koşarken veya araba sürerken %80-95'lerde takılıyor. Araba sürerken %100'e bile fırladığı oluyor. Bu beni endişelendirdi. Normal midir bu kadar işlemci kullanı mı?

Ayarlar:
1366x768.
Post FX ve Motion blur Ultra'da geri kalan hepsi düşük.
FXAA açık.

İşlemci kullanılırken sıcaklık gıdım gidim artıyor ise işlemci aşırı yük altına giriyor ve kapasitesini zorluyordur laptop kullandığınız için overclock işlerine giremezsiniz işlemciyi kontrol et Max 75-78 derece olsun daha fazla çıkması sistemi kapatabilir sıcaklıktan kapatmaz ise donmalar çok yaşanır bende de %100 kullanılıyordu işlemcim overclock yaparak hallettim ama pek yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı