5600X 80 dereceye kadar çıkıyor

Kara Elf

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar, bilgisayarım boştayken işlemci sıcaklığı 45 derece civarlarında takılıyor ama bazen birden 80 dereceye çıkıp tekrardan 45 50 dereceye iniyor. Bilgisayarı fazla kullanamadım, 2 gündür kullanıyorum. Sadece Mac'um sürmem gerek farkındayım ama 1 dakika içinde işlemci bu kadar ısı farkı olması normal mı? Ve daha önce hiç macun sürmedim. İnternette insanların işlemcisini kırdıklarını gördüm, sizce garentiye alıp bir bilgisayarcıya gitmem daha mı mantıklı olur?

Parçalar.
NZXT H510 Elite RGB Tempered Glass USB 3.1 Beyaz Mid Tower Kasa
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci
Xigmatek EN42296 Apache Plus 12cm Renkli CPU Fan

Masaüstünde o şekil sıcaklık artışları normal değil, oyuna falan girdiğinde oluyorsa normal. CPB zaten buna sebep olan şey zaten.

Kullandığın soğutucu Wraith Stealth'ten bile kötü performans verebiliyor, onu da değiştirip kaliteli bir kule tipine geçsen çok rahat edersin.

Kasanın hava akışı kötü, işlemci soğutucu yetersiz. Sadece macun değişiminin çözüm olacağını düşünmüyorum. 80 derece çok aşırı problemli bir sıcaklık değil bu arada, 80'in üstüne hiç çıkmıyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Merhaba,
Ben de bu durumdan sıkıntı çekiyorum.

İşlemci Ryzen 5 5600x
Soğutucum da MSI MAG CoreLiquid 360R 360mm sıvı soğutucu kullanıyorum.

Stok kasa fanı da kullanmıyorum oldukça serin bir kasam olmasına rağmen canı sıkıldığında anlık 70 derece kadar çıkıyor daha sonra iniyor. Bir süre bu sorunu çözmek için sürekli macun denedim. Bir miktar işe yarıyor ama genel sıkıntısı sanırım güç sorunundan oluyor daha oturup güç ayarlaması yapmadım eğer denemek istersen. CPU güç ayarlarını kontrol et. Fazla voltaj sorunu genelde ryzen işlemcilerin vazgeçilmezi olmakta eğer ben denersem buradan çözümlerimi sunarım eğer sen benden önce çözersen lütfen paylaş :D

@Icewalk

Kullandığın soğutucu kötü, o soğutucu ile aynı sorunu seninle beraber yaşayan 10 kişi buluruz rahat 5 dakikada.

Al bak biri de burada: @NipponChemiConKYCap

Merhaba,

İşlemci Ryzen 5 5600X

Stok kasa fanı da kullanmıyorum oldukça serin bir kasam olmasına rağmen canı sıkıldığında anlık 70 derece kadar çıkıyor daha sonra iniyor. Bir süre bu sorunu çözmek için sürekli macun denedim. Bir miktar işe yarıyor ama genel sıkıntısı sanırım güç sorunundan oluyor daha oturup güç ayarlaması yapmadım eğer denemek istersen. CPU güç ayarlarını kontrol et. Fazla voltaj sorunu genelde Ryzen işlemcilerin vazgeçilmezi olmakta eğer ben denersem buradan çözümlerimi sunarım eğer sen benden önce çözersen lütfen paylaş :D

Hocam ben bilgisayardan pek anlamıyorum yanlış bir şey yaparım diye çekiniyorum ama sizin soğutucu sanırım çok iyi bir soğutucu benim soğutucu seçme şansım olmadı hazır sistem aldık bende şaşırdım sizde de oluyorsa umarım bir çözümünü buluruz teşekkürler.

Merhaba,

İşlemci Ryzen 5 5600x

Stok kasa fanı da kullanmıyorum oldukça serin bir kasam olmasına rağmen canı sıkıldığında anlık 70 derece kadar çıkıyor daha sonra iniyor. Bir süre bu sorunu çözmek için sürekli macun denedim. Bir miktar işe yarıyor ama genel sıkıntısı sanırım güç sorunundan oluyor daha oturup güç ayarlaması yapmadım eğer denemek istersen. CPU güç ayarlarını kontrol et. Fazla voltaj sorunu genelde ryzen işlemcilerin vazgeçilmezi olmakta eğer ben denersem buradan çözümlerimi sunarım eğer sen benden önce çözersen lütfen paylaş :D

Konu sahibinin de, senin de soğutucun sıkıntılı hocam. Aynı işlemciyi 240mm sıvı soğutucu ile kullanıyordum. Boşta anlık zıplamalarla beraber 30-40 derece arası, oyunlarda 60 derece civarı oluyordu. 360mm AIO İle boşta 70 dereceye fırlaması normal değil. Benim soğutucum bozulduğunda benzer değerleri alıyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı