5600X Gamepower Skadi 360mm ile R5 5600X oyunda 95 derece oluyor

Mustafa_1983

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm,

Kendi sistemimde değil de yakın bir arkadaşımın sisteminde aşırı ısınma ve sıcaklık dengesizliği mevcut.

Öncelikle sistem:
  • Ryzen 5 5600X
  • Anakart ASUS Prime B450M-K II
  • Team T-Force 2x8GB 3600MHz RAM
  • Gamepower Skadi 3600mm sıvı soğutucu
  • Gamepower warcry
  • GPU XFX 6750XT
Kasa kendi fanlarıyla geldi. Alttaki 3 fan içeri doğru, yandaki fanlar ise dışarı üflüyor. Soğutucuyu da yukarı konumlandırdık ve fanlar üstten çıkacak şekilde üflüyor.

Soruna gelirsek: Öncelikle boşta sıcaklıklar 45-50 civarı geziyor. Oda sıcaklığı 22 derece civarı. Bana yüksek geldi zira benzer sistem Corsair H100i soğutuculu kasamda 35 derece civarı.

Oyunlarda ise 95 dereceye kadar çıkıyor ki 360 mm sıvı soğutucu ile bu kadarı fazla bence. Bir diğer sıkıntıysa sıcaklıklardaki ani değişiklikler. Bir anda 10-15 derece artış ve azalış oluyor. Arkadaşım oyunlarda ya da günlük kullanımda herhangi bir resetleme ya da donma olmadığını iletti ancak ısıdaki değişkenlik beni düşündürüyor.
Aklıma takılan sorular ise:
- Fanların soğutması gayet yerinde sorun yaratacak bir durum görünmüyor.
- Termal macunu başkası sürmüş içinden Gamepower marka bir macun çıkıyor. Kalitesini bilemiyorum.
- Pompa bloğunun tam oturup oturmadığından emin değilim. Fazla vaktim olmadığı için kontrol edemedim.
-AMD Ryzen Master kullanıyordu ancak OC yapmadığı halde sistemde 95 dereceleri gödüğü oluyor zira OCCT programı ile de 95 dereceyi gördüm.
- Arka planda işlemciyi sömüren yazılım göremedim.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Olursa editlerim.

Sorun hakkında düşünceleriniz paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-02-09 at 22.41.36.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-09 at 22.41.36.jpeg
    169,6 KB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamünaleyküm,

Kendi sistemimde değil de yakın bir arkadaşımın sisteminde aşırı ısınma ve sıcaklık dengesizliği mevcut.

Öncelikle sistem:
  • Ryzen 5 5600X
  • Anakart ASUS Prime B450M-K II
  • Team T-Force 2x8GB 3600MHz RAM
  • Gamepower Skadi 3600mm sıvı soğutucu
  • Gamepower warcry
  • GPU XFX 6750XT
Kasa kendi fanlarıyla geldi. Alttaki 3 fan içeri doğru, yandaki fanlar ise dışarı üflüyor. Soğutucuyu da yukarı konumlandırdık ve fanlar üstten çıkacak şekilde üflüyor.

Soruna gelirsek: Öncelikle boşta sıcaklıklar 45-50 civarı geziyor. Oda sıcaklığı 22 derece civarı. Bana yüksek geldi zira benzer sistem Corsair H100i soğutuculu kasamda 35 derece civarı.

Oyunlarda ise 95 dereceye kadar çıkıyor ki 360 mm sıvı soğutucu ile bu kadarı fazla bence. Bir diğer sıkıntıysa sıcaklıklardaki ani değişiklikler. Bir anda 10-15 derece artış ve azalış oluyor. Arkadaşım oyunlarda ya da günlük kullanımda herhangi bir resetleme ya da donma olmadığını iletti ancak ısıdaki değişkenlik beni düşündürüyor.
Aklıma takılan sorular ise:
- Fanların soğutması gayet yerinde sorun yaratacak bir durum görünmüyor.
- Termal macunu başkası sürmüş içinden Gamepower marka bir macun çıkıyor. Kalitesini bilemiyorum.
- Pompa bloğunun tam oturup oturmadığından emin değilim. Fazla vaktim olmadığı için kontrol edemedim.
-AMD Ryzen Master kullanıyordu ancak OC yapmadığı halde sistemde 95 dereceleri gödüğü oluyor zira OCCT programı ile de 95 dereceyi gördüm.
- Arka planda işlemciyi sömüren yazılım göremedim.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Olursa editlerim.

Sorun hakkında düşünceleriniz paylaşabilirseniz çok mutlu olurum.
aynı sorun bendede vardı ama çözdüm sorunun çözülmediyse yardımcı olabilirim

Yeni konular

Geri
Yukarı