R5 5600X oyunda 80 derece oluyor

ZAFER ABİ

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 x 16, 3600 mhz, cl16
Anakart
Msı mag B550 tomahavke
Selam herkese,
Malumunuz bilgisayarı yeni topladım 5600X işlemcim var içinden çıkan stok fanın altında macun vardı. 1 TL demir paradan az daha büyükçe yuvarlak şekilde her tarafına dikdörtgen şekilde yayılmış değildi, hazır macun sürülmüş çıktı yani stok fan. Acaba tam alana mı sürülmesi gerekiyordu ben bilmeden onu o şekilde değmeden bıraktım öyle yuvarlak şekilde. (Bu düşüncem mantıksız geliyor baskı uygulayınca sonuçta sıvı yayılır etrafa yani.) Bende kalitesiz bir şey yapacağı kanısında değilim AMD'nin bu konuda ve o macunla birkaç gündür kullanıyorum bilgisayarı, yeni kuruyorum programları arada oyun oynuyorum Valorant vakit geçiriyoruz işte. Uzun lafın kısası oyundayken işlemci sıcaklığı 80 derecede oluyor, normalde 40-50 derecelerde bu sıcaklık değerinin bu şekilde olması normal midir? Yoksa ben tekrar macun mu süreyim? Bilemedim 2-3 ay sonra sıvı soğutucu almayı düşünüyorum idare eder mi beni şimdilik tehlikeyede atmak istemiyorum işlemciyi.

İşlemcinin her yerine sürülse bile stok fan o işlemci için yeterli gelmez hocam. İleride soğutucu alacaksanız bir zararı olmaz 80 derecenin fakat o civarda da uzun süre kullanmak doğru olmaz. CPB kapatıp kullanabilirsiniz soğutucu alana kadar sıcaklık bayağı düşecektir.

Selam herkese,
Malumunuz bilgisayarı yeni topladım 5600X işlemcim var içinden çıkan stok fanın altında macun vardı. 1 TL demir paradan az daha büyükçe yuvarlak şekilde her tarafına dikdörtgen şekilde yayılmış değildi, hazır macun sürülmüş çıktı yani stok fan. Acaba tam alana mı sürülmesi gerekiyordu ben bilmeden onu o şekilde değmeden bıraktım öyle yuvarlak şekilde. (bu düşüncem mantıksız geliyor baskı uygulayınca sonuçta sıvı yayılır etrafa yani.) Bende kalitesiz bir şey yapacağı kanısında değilim AMD'nin bu konuda ve o macunla birkaç gündür kullanıyorum bilgisayarı, yeni kuruyorum programları arada oyun oynuyorum Valorant vakit geçiriyoruz işte. Uzun lafın kısası oyundayken işlemci sıcaklığı 80 derecede oluyor, normalde 40-50 derecelerde bu sıcaklık değerinin bu şekilde olması normal midir? Yoksa ben tekrar macun mu süreyim? Bilemedim 2-3 ay sonra sıvı soğutucu almayı düşünüyorum idare eder mi beni şimdilik tehlikeyede atmak istemiyorum işlemciyi.

BIOS sürümüm güncel mi?
Değilse sizce ondan mı oluyordur?
BIOS sürümüm 1 tık geride sanki bir de siz bakar mısınız?

Dosya Ekleri

• 20230310_223414.jpg
    20230310_223414.jpg
    88 KB · Görüntüleme: 36
Selam herkese,
Malumunuz bilgisayarı yeni topladım 5600X işlemcim var içinden çıkan stok fanın altında macun vardı. 1 TL demir paradan az daha büyükçe yuvarlak şekilde her tarafına dikdörtgen şekilde yayılmış değildi, hazır macun sürülmüş çıktı yani stok fan. Acaba tam alana mı sürülmesi gerekiyordu ben bilmeden onu o şekilde değmeden bıraktım öyle yuvarlak şekilde. (Bu düşüncem mantıksız geliyor baskı uygulayınca sonuçta sıvı yayılır etrafa yani.) Bende kalitesiz bir şey yapacağı kanısında değilim AMD'nin bu konuda ve o macunla birkaç gündür kullanıyorum bilgisayarı, yeni kuruyorum programları arada oyun oynuyorum Valorant vakit geçiriyoruz işte. Uzun lafın kısası oyundayken işlemci sıcaklığı 80 derecede oluyor, normalde 40-50 derecelerde bu sıcaklık değerinin bu şekilde olması normal midir? Yoksa ben tekrar macun mu süreyim? Bilemedim 2-3 ay sonra sıvı soğutucu almayı düşünüyorum idare eder mi beni şimdilik tehlikeyede atmak istemiyorum işlemciyi.
Hocam kule tipi ile birlikte max 68 olucak şekilde 55-65 derece aralığında sıcaklık alıyorum, stok fan ile 80 olması çok doğal.
Sıvı soğutucuyu ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Örnek veriyorum 2 hafta sonra alıcaksanız sıkıntı yok ancak 3 ay sonra alırım gibi bir düşünceniz varsa bence beklemeyin o kadar. Ayrıca belirtmek isterim ki kaliteli bir kule tipi > giriş seviyesi belkide orta seviye bir sıvı soğutucudan daha iyi olur

BIOS sürümüm güncel mi?
Değilse sizce ondan mı oluyordur?
BIOS sürümüm 1 tık geride sanki bir de siz bakar mısınız?
Bunun BIOS sürümü ile hiçbir alakası yok. 80 derece stok soğutucu için gayet normal bir değer. Kasa içi hava akışın daha iyi olsaydı 65-70 civarlarında gezebilirdi.

Bunun BIOS sürümü ile hiçbir alakası yok. 80 derece stok soğutucu için gayet normal bir değer. Kasa içi hava akışın daha iyi olsaydı 65-70 civarlarında gezebilirdi.

Kasa içi boş kocaman kasa MSI MPG velox 100R kasa.
3 fan önde var,
Üst bölüm tamamen ızgaralı açık zaten,
Kasanın diğer yan tarafında 2 fanlık bir açık yer daha var ızgaralı,
Ön alt bölümde yine açıklık var ızgaralı
Hatta
PSU'nun altında bile ızgaralı yer var hava çekmesi için,
Yan tarafıda menteşeli cam kapak.
Orayı da açık bıraksam işlemci üşüyecek ceryanda kalıp bir kasa için daha ne kadar serin bir ortam sağlanır ki? 😀

Hocam kule tipi ile birlikte Max 68 olacak şekilde 55-65 derece aralığında sıcaklık alıyorum, stok fan ile 80 olması çok doğal.
Sıvı soğutucuyu ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Örnek veriyorum 2 hafta sonra alacaksanız sıkıntı yok ancak 3 ay sonra alırım gibi bir düşünceniz varsa bence beklemeyin o kadar. Ayrıca belirtmek isterim ki kaliteli bir kule tipi > giriş seviyesi belki de orta seviye bir sıvı soğutucudan daha iyi olur.

Hocam giriş gelişme sonuç pek anlamıyorum ben ki. 😀
Ben tahminen 3 - 4K civarında bir para veririm soğutucuya.

Hocam stok fanda bu değerler normal, eğer imkanınız varsa en kısa sürede sıvı soğutma işini çözümleyin ama şu an bu şekilde de sana çok sorun olmaz kısa süreli kullanım olacaksa.

Stokla 80 derece normal ben test ettiğimde oyunda bile 90 dereceyi bulacak gibiydi. Tabii hemen CPB kapattım.

Hocam CPB nedir bilmiyorum. Ben BIOS'a baktım işlemci 3.7 sadece RAM'i yükselttim ben 3.600'e başka bir şey yapmadım bir de BIOS'u güncellesemmi diye düşünüyorum. İşlemciyle alakalı değil BIOS güncellemem sadece güncel olursa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Hocam stok fanda bu değerler normal, eğer imkanınız varsa en kısa sürede sıvı soğutma işini çözümleyin ama şu an bu şekilde de sana çok sorun olmaz kısa süreli kullanım olacaksa.

Akşamdan akşama 3-4 saat giriyorum bilgisayara hafta sonları biraz uzun kalıyorum sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı