5600X işlemci boşta 55 derece sıcaklık normal mi?

hızlıyardım

Decapat
Daha fazla  
ML240L V2 ile soğutuluyor. Minimum 44 ile açılış yapıyor ve boşta 55 derece ancak boşta diyorum ama 3600 mhz çalışıyor kullanımı %1 ile %20 arası kendi değişiyor. Herhangi bir oyun açık değil.
Sadece steam, icue , discord gibi programlar açık. Ayrıca CPU_OPT fan ayarı hep maksimumda.

Black Desert oyununda REMASTERED modunda ve tüm ayarlar açık şekildeyken 144 fps sabitli 74 75 derece veriyor. Ekran kartı da 70 75 derece arası veriyor ve kullanımları sırasıyla %30-40 ve %90-100 aralığında gidiyor.
Değerler iyi midir?
Bunu sormamdaki en büyük sebep PC henüz 2 haftalık. Elime geçeli 1 hafta oluyor. İlk test ettiğimde Yüksek ayarda işlemci 92 dereceyi gördüğü için sıvı soğutucunun pompa kısmındaki vidaları söküp iyice sıktım fakat tamamen yerinden sökmedim. Ona rağmen 70 dereceye düştü ve 22 derece fark ettirdi. Şimdi olması gerektiği halde mi yoksa hala biraz fazla sıcak mı çalışıyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

Garip bir kısım var. BIOS fan ayarı kısmında CPU_OPT 55 derece gözükürken CPU 42 derece gözüküyor. Ancak ben o CPU_OPT ile CPU'nun farkını çözemedim. Afterburner acaba CPU yerine CPU_OPT yani sanırım sıvı soğutmanın pompa kısmının sıcaklığı oluyor, bunu mu baz alıyor?
Yani orada 75 derece yazıyorsa işlemci daha mı düşük derecede çalışıyor. Eğer CPU dan alıyorsa bu CPU_OPT'nin derecesini herhangi bir programla görebiliyor muyuz?

Not: REMASTERED mod oyunun en yüksek modundan daha yüksek bir kalitede.
Yüksek<En Yüksek<REMASTERED olarak gidiyor. 92 derece aldığım ayar "YÜKSEK" olan ayardı onun altını çizmek istiyorum.

CPU ile CPU OPT aynı mı bilmiyorum ama dediğiniz gibi belki pompa kısmı olabilir.

Sıcaklık değerlerine gelecek olursak normal olabilir. Aynı sıvı soğutucuyu ben de Ryzen 5 5600X ile birrlikte kullandım ve boşta gündelik kullanımda 38-42 derece arası gelip giderdi. Ama kış ayıydı ve kasam mesh yapılıydı.

Hocam aynı sıvı soğutma aynı işlemciyle bende öyle sıcaklık alıyorum.
Anladım çok teşekkürler. Herhalde sıvı soğutma olmasa 100 dereceye gider bu işlemci.
Çok güçlü bir işlemci ve %30 kullanımda %80 falan olsa ne olur tahmin edemiyorum.
CPU ile CPU OPT aynı mı bilmiyorum ama dediğiniz gibi belki pompa kısmı olabilir.

Sıcaklık değerlerine gelecek olursak normal olabilir. Aynı sıvı soğutucuyu ben de Ryzen 5 5600X ile birrlikte kullandım ve boşta gündelik kullanımda 38-42 derece arası gelip giderdi. Ama kış ayıydı ve kasam mesh yapılıydı.
Cevap için teşekkürler. Benim sıvı soğutmamın RGB'si de yanmıyor da o yüzden çok kafaya takıyorum bu işlemci sıcaklığını. En azından işlevini yerine getiriyor olsun ışığı yanmasa da olur. Geri göndersem tamamı gidecek 1 ay gelmeyecek üzülen ben olacağım.

Hocam ışığı yanmıyorsa bence gönderin zaten bu soğutma çok iyi bir soğutma değil RGB var diye alınabilir duruma düşüyor. Kumanda kısmından ayarına baktınız mı RGB ayarına?

Hocam ışığı yanmıyorsa bence gönderin zaten bu soğutma çok iyi bir soğutma değil RGB var diye alınabilir duruma düşüyor. Kumanda kısmından ayarına baktınız mı RGB ayarına?
Kumanda kısmı montajlı değil anakart üzerine montaj yapılmış. Anakart üzerinde 2 farklı yere taktım ikisinde de yanmadı. Yani anakartta bir problem yok. Ayrıca gönderirsem bütün kasayı göndermem gerekiyor. Büyük sıkıntı olacak gibi geliyor.

Anladım çok teşekkürler. Herhalde sıvı soğutma olmasa 100 dereceye gider bu işlemci.
Çok güçlü bir işlemci ve %30 kullanımda %80 falan olsa ne olur tahmin edemiyorum.

Cevap için teşekkürler. Benim sıvı soğutmamın RGB'si de yanmıyor da o yüzden çok kafaya takıyorum bu işlemci sıcaklığını. En azından işlevini yerine getiriyor olsun ışığı yanmasa da olur. Geri göndersem tamamı gidecek 1 ay gelmeyecek üzülen ben olacağım.
Rica ederim. Bence gönderin yenisini verebilirler ama RGB bağlantılarını takıp takmadığınızdan emin olun. O sırada stok fanla idare edersiniz.

Geri
Yukarı