R5 5600X boşta 55 derece oluyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

SomeOne12

Hectopat
Core temp açıyorum 55 oluyor ama beklemeden 50'ye düşüyor. 46-50 arası geziyor boşta. Normal midir?

Boşta anlık işlemci sıcaklığı fırlayıp inmesi normaldir. Boşta 46-50 arası kullandığınız fana göre muhtemelen normaldir. Boşta olan sıcaklığın bir önemi yok. Yükte görünen sıcaklığın önemi büyük.

Yüke binince sıcaklığın durumu ne oluyor? Core Performance Boost ayarı açık mı?

Boşta anlık işlemci sıcaklığı fırlayıp inmesi normaldir. Boşta 46-50 arası kullandığınız fana göre muhtemelen normaldir. Boşta olan sıcaklığın bir önemi yok. Yükte görünen sıcaklığın önemi büyük.

Yüke binince sıcaklığın durumu ne oluyor? Core performance Boost ayarı açık mı?

Stok fan değil 120mm sıvı soğutma.

Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz? Kendi sistemimden biliyorum, stok soğutucuyla yükte 85 derece oluyordu. Sıvı soğutucuya geçtim ben de.

Üstteki arkadaşın da dediği gibi boşta değerler normal. Yükte ani yükselişleriniz ve yüksek sıcaklıklarınız yoksa bir sorun olmaz.

120mm sıvı soğutucu için normal değerler. Zira 120mm sıvı soğutucu ile tutulabilecek bir işlemci değil 5600X. Minimum 240mm sıvı soğutucu ya da güzel bir kule tipi ile ancak aşşağılara çekilebilir.

Yükte ortalama 76 120mm sıvı soğutma.
İşlemciyi stres testine sokarken olan değer mi? Yoksa standart her oyuna girdiğiniz vakit aldığınız ısı bu mu? Yükte alınan ısı sürekli olarak buysa birazcık fazla gibi. Anlık voltaj sıçramaları muhtemelen sıcaklığı arttırıyor. Sabit bir voltaj değeri ayarlayıp, ona göre sabit bir GHz ayarı yapsanız iyi olur.

Bu voltaj ve GHz ayarını yaparken stabiliteyi ölçmek için direkt BIOS üzerinden değil, Ryzen Master üzerinden yapabilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı