5600X işlemci boşta 55 derece sıcaklık normal mi?

Rica ederim. Bence gönderin yenisini verebilirler ama RGB bağlantılarını takıp takmadığınızdan emin olun. O sırada stok fanla idare edersiniz.
İşte öyle olmuyor. Stok fan duruyor tamam ama tamamen bilgisayarı geri istiyorlar. Sadece sıvı soğutmada sorun olduğuna kanaat getirmiyorlar.

İşte öyle olmuyor. Stok fan duruyor tamam ama tamamen bilgisayarı geri istiyorlar. Sadece sıvı soğutmada sorun olduğuna kanaat getirmiyorlar.
Hazır sistem sanırım. Siz sıvı soğutucuyu söküp Cooler Master servisine göndereceksiniz zaten aldığınız yere göndermenize gerek yok ki.

Hazır sistem sanırım. Siz sıvı soğutucuyu söküp Cooler Master servisine göndereceksiniz zaten aldığınız yere göndermenize gerek yok ki.
Sökmesini takmasını bilmiyorum ve o kadar pahalı ki bilgisayarlar korkuyorum o riske girmeye. İşlevini yerine getiriyorsa şu an benim için problem yok ya ışığı olmayıversin zaten kasada 4 tane ARGB fan var yeter onlar. Ben sadece ışığı yanmıyorsa acaba işlevinde de problem var mı diye sorguladım. Sorun yok dediniz.

ML240l V2 ile soğutuluyor. Minimum 44 ile açılış yapıyor ve boşta 55 derece ancak boşta diyorum ama 3600 MHz çalışıyor kullanımı %1 ile %20 arası kendi değişiyor. Herhangi bir oyun açık değil.
Sadece Steam, iCUE, Discord gibi programlar açık. Ayrıca cpu_opt fan ayarı hep maksimumda.

Black Desert oyununda Remastered modunda ve tüm ayarlar açık şekildeyken 144 FPS sabitli 74 75 derece veriyor. Ekran kartı da 70 75 derece arası veriyor ve kullanımları sırasıyla %30-40 ve %90-100 aralığında gidiyor.
Değerler iyi midir?
Bunu sormamdaki en büyük sebep PC henüz 2 haftalık. Elime geçeli 1 hafta oluyor. İlk test ettiğimde yüksek ayarda işlemci 92 dereceyi gördüğü için sıvı soğutucunun pompa kısmındaki vidaları söküp iyice sıktım fakat tamamen yerinden sökmedim. Ona rağmen 70 dereceye düştü ve 22 derece fark ettirdi. Şimdi olması gerektiği halde mi yoksa hala biraz fazla sıcak mı çalışıyor onu öğrenmeye çalışıyorum.

Garip bir kısım var. BIOS fan ayarı kısmında cpu_opt 55 derece gözükürken CPU 42 derece gözüküyor. Ancak ben o cpu_opt ile CPU'nun farkını çözemedim. Afterburner acaba CPU yerine cpu_opt yani sanırım sıvı soğutmanın pompa kısmının sıcaklığı oluyor, bunu mu baz alıyor?
Yani orada 75 derece yazıyorsa işlemci daha mı düşük derecede çalışıyor. Eğer CPU'dan alıyorsa bu cpu_opt'nin derecesini herhangi bir programla görebiliyor muyuz?

Not: Remastered mod oyunun en yüksek modundan daha yüksek bir kalitede.
Yüksek<en yüksek<remastered olarak gidiyor. 92 derece aldığım ayar "yüksek" olan ayardı onun altını çizmek istiyorum.

Bu nasıl bir işlemciymiş arkadaşım? Yahu 240 mm sıvı soğutma ile bir de 3600 MHz de, stokla ne olurdu enteresan:) en azından kasma donma yoksa sıkıntı yok. Bendeki eski i56600K ondan serin demek ki. Yeni işlemciler maşallah ateş topu.

Yeni konular

Geri
Yukarı