5600X işlemci OC yapma

RTX 3070 Ti veya 3080 ile değişecek. 2K monitör var.

Düz 3070 de iyidir. 3060 Ti hariç o Ti eklentisini hak eden kart yok henüz tabii seni kırmızı tarafa da alabiliriz full AMD sistemler bayağı iyi çalışıyor PCIe 4.0 ve S.A.M ile. 5600X OC için şunu ekleyebilirim bu işlemci gibi turbo olarak çok yüksek frekanslara çıkan ve yakın üretim tarihli 3300X var. Ben bayağı bir voltaj denedim ama buradan pek bir yerlere gitmiyorlar. Tabii senin silikonun iyi ama turbo frekansın üzerine fazla çıkamayabilirsin veya zorlayabilir. Turbo frekansın neyse onun için manuel voltaj bulabilirsin belki.

@Mithat Berhan hocam Gold silikon 4.8 GHz yapılabileceğini söylemişti

Gold, Bronze, Silver gibi şeyler bomboş ve amatörce şeyler. AMD'nin resmi bir şeyi bile değil. Ayrıca CTR'ın Gold veya Bronze demesi bir sürü değişkene bağlı RAM frekansı gibi. O kadar dandik bir program ki. Bizim arakadaşın 5600X'i de sözde Gold idi 4.6 bile olmadı all Core.
Peki ne kadar riskli? PBO 5.0 GHz yapabilir miyiz?
Yapamazsınız. 5 GHz istiyorsanız 10900K almalıydınız :)

PBO ile OC yapmayı bilmiyorum hocam. Bilen arkadaşlar bakarsa daha iyi olur.

Öyleyse All Core yapalım hocam 😀 Ben zaten render için istiyordum.
Gold, Bronze, Silver gibi şeyler bomboş ve amatörce şeyler. AMD'nin resmi bir şeyi bile değil. Ayrıca CTR'ın Gold veya Bronze demesi bir sürü değişkene bağlı RAM frekansı gibi. O kadar dandik bir program ki. Bizim arakadaşın 5600X'i de sözde Gold idi 4.6 bile olmadı all Core.

Yapamazsınız. 5 GHz istiyorsanız 10900K almalıydınız :)

İleride 5900X takacağım zaten.
Önce default ayarlar ile işlemciye stress testi yapar mısın ? Ve ekran görüntüsünü paylaşırsan iyi olur. Aida64 programını kullanabilirsin.

Prime95 Maxmimum Power testinde 65 derece gördü en fazla.

Öyleyse All Core yapalım hocam 😀 Ben zaten render için istiyordum.

İleride 5900X takacağım zaten.
Render yapacaksan all core mantıklı. Stok halde 5800X ile CPU-Z'de 6600 çoklu çekirdek alıyorken 4.8 GHz ile 7050 puan alıyordum. 10900F'yi geçmiştim 😁

Ryzen Master üzerinden yapmıştım ben. All core yapmaya niyetliysen voltajı 1.3V girip frekansı 4300 MHz yapıp Prime 95 Small FFTs testi başlat. Sıcaklıklar saçmalarsa testi durdur. HWiNFO açık olsun P95 sırasında.

Eğer crash vs. yemezsen frekansı 50-50 arttırmayı dene.

PBO ile OC yapmak oyun oynuyorsan çok daha mantıklı. Oyunlar tekli çekirdek kullanıyor. 4.6 GHz işlemcinin boost frekansı, anakart da üstüne 150 MHz civarı ekliyor, oluyor sana 4750 MHz stok boost frekansı. PBO ile OC yaptığında fmax'ı arttırman durumunda 5000 MHz tekli çekirdek bile görmek mümkün.

Bu PBO dediğimiz Ryzen Master'daki auto-oc ayarı ile aynı mı? Ben ne zaman onu seçsem sisteme (sanıyorum) voltaj limitini artırmak için reset atıyor ve 4300Mhz limiti 4450Mhz'e çekiyor. Ben elimle frekans vereyim dedim 1.3v'da 4300Mhz çalışan işlemci 4400 için 1.375'i bile istemiyor illa gideceğiz 1.4v ve üzerine.

Geri
Yukarı