5600X işlemci OC yapma

Bu PBO dediğimiz Ryzen Master'daki auto-oc ayarı ile aynı mı? Ben ne zaman onu seçsem sisteme (sanıyorum) voltaj limitini artırmak için reset atıyor ve 4300Mhz limiti 4450Mhz'e çekiyor. Ben elimle frekans vereyim dedim 1.3v'da 4300Mhz çalışan işlemci 4400 için 1.375'i bile istemiyor illa gideceğiz 1.4v ve üzerine.
Curve Optimizer 5000 serisinde var sadece.

Render yapacaksan all Core mantıklı. Stok halde 5800X ile CPU-Z'de 6600 çoklu çekirdek alıyorken 4.8 GHz ile 7050 puan alıyordum. 10900F'yi geçmiştim 😁

Ryzen Master üzerinden yapmıştım ben. All Core yapmaya niyetliysen voltajı 1.3v girip frekansı 4300 MHz yapıp Prime 95 small ffts testi başlat. Sıcaklıklar saçmalarsa testi durdur. HWiNFO açık olsun P95 sırasında.

Eğer crash vs. yemezsen frekansı 50-50 arttırmayı dene.

Hocam size BIOS üzerinden fotoğraf atsam nasıl olur? Pek bilmiyorum da ayarları. İşlemciyi yakma ihtimali var mıdır bir de?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    31,8 KB · Görüntüleme: 41
PBO ile OC yapmak oyun oynuyorsan çok daha mantıklı. Oyunlar tekli çekirdek kullanıyor. 4.6 GHz işlemcinin Boost frekansı, anakart da üstüne 150 MHz civarı ekliyor, oluyor sana 4750 MHz stok Boost frekansı. PBO ile OC yaptığında Fmax'ı arttırman durumunda 5000 MHz tekli çekirdek bile görmek mümkün.

Benim işlemcim stok Boost frekansında 4650 MHz çalışıyor.

Evet o ayar.
Riskli midir?

BIOS üzerinden gerekli uygulamaları yaptığın zaman OC yapabilirsin. Yanlış bir ayar olursa zaten bilgisayar en fazla açılmaz. Daha sonra CMOS sıfırlarsın ve tekrar denemelere devam edersin BIOS üzerinden OC işlemine. Ta ki her şey stabil olana kadar. Ama sen neden OC yapmak istiyorsun tam olarak ? Zaten işlemcin oldukça güçlü yapıya sahip :)

İyi akşamlar. Sistem:

MSI MEG X570 ace,
4x8 3600 MHz CL14 Corsair dominator RGB Platinum white,
ASUS TUF GT501 white,
Corsair RM850X white,
GT 1030,
R5 5600X(Gold silikon)
MSI MAG CoreLiquid 360r(SilverStone airblazer 120RW ile güçlendirdim)
Cooler Master MasterGel maker.

Kaç GHz OC olur? Ne kadar risklidir? Stok hali ile işlemci Cinebench R20 ile 61 derece görüyor.

Anakartın kendi OC Tune modu ile yaparsanız güvenli olur. Fakat kendiniz voltaj arttırarak yaparsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı