5600X sistemi soğutmak için ne yapılmalı?

Pemain

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
Corsair Vengeance Beyaz Led 2*8 3200Mhz
Ekran kartı
Gigabyte Windforce 1060 6gb
Anakart
MSI B550 Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Parçalarını belirttiğim bilgisayarı kullanıyorum ayrıca kasam Xigmatek hawtorn (kasa). Önündeki camı çıkık şekilde kullanıyorum, üst ve arkasında birer egzoz fan var. İşlemcide stok fan var (Wraith Stealth). İşlemci ve ekran kartı değerleri aşağıdaki gibidir. Soruma gelecek olursam; işlemci sıvı soğutma mı almalıyım, kasayı mı değiştirmeliyim? Yaz da geldiği için odaya da klima olmasa da hava soğutucu almayı düşünüyorum. Onu kasaya yakın koysam sıcaklık değerlerine etki eder mi? Son olarak söyleyeceğim şey, işlemciyi sabit 4.2 GHz de kullanıyorum voltajı OCCT, AIDA 64 ve Cinebench skorlarına göre sabitledim.

1654006885096.png

1654006858009.png

Parçalarını belirttiğim bilgisayarı kullanıyorum ayrıca kasam Xigmatek hawtorn (kasa). Önündeki camı çıkık şekilde kullanıyorum, üst ve arkasında birer egzoz fan var. İşlemcide stok fan var (Wraith Stealth). İşlemci ve ekran kartı değerleri aşağıdaki gibidir. Soruma gelecek olursam; işlemci sıvı soğutma mı almalıyım, kasayı mı değiştirmeliyim? Yaz da geldiği için odaya da klima olmasa da hava soğutucu almayı düşünüyorum. Onu kasaya yakın koysam sıcaklık değerlerine etki eder mi? Son olarak söyleyeceğim şey, işlemciyi sabit 4.2 GHz de kullanıyorum voltajı OCCT, AIDA 64 ve Cinebench skorlarına göre sabitledim.

Eki Görüntüle 1404921

Eki Görüntüle 1404920
Bütçenize göre güzel bir kule tipi soğutucu veya sıvı soğutma alabilirsiniz.

Onu yazmayı unutmuşum, aşağı yukarı 2000 TL bütçe ayırabilirim.
Soğutucu önerilerine de açığım bu arada.

Çok maliyete gerek yok.
Üstteki arkadaşın Scythe Fuma 2 önerisine katılmakla birlikte
aynı işlemci ile kendi kullandığım soğutucuyu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim:

Bu soğutucuyu alabilirsiniz. Tabii almadan kasaya sığacağından emin olun.

Eğer sığmazsa bu:

O kasa için sivi soğutucu pek iyi tercih olmaz bence.

Ayrıca dediğiniz gibi odaya soğutucu almakta sistem sıcaklıklarına yardım edecektir.

aynı işlemci ile kendi kullandığım soğutucuyu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim:
O soğutucu için 785Tl çok fazla bence. Bendd zamanında 300Tl gibi bir fiyata almıştım R5 2600X ile uzun bir süre kullandım. Güzel soğutucu ama şuan fiyatları abartı. Kabaca 150Tl daha ekleyip Scythe Ninja 5 almak daha mantıklı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı