5600X ve 3070 için RAM önerisi

Sadece oyun amaçlı kullanıcaksan bence bu kadar yüksek anakarta ihtiyacın yok onun yerine ekran kartını ya da işlemcini yükseltmen senin karına olur ama faklı işler için kullanıcaksan ya da M.2 gen 4 için yeni olsun dersen sen bilirsin. CL değeri RAM'in gecikme süresidir ne kadar düşükse o kadar iydir bu arada anakartının chipsetini söylememişsin M.2 gen4 destekliyor mu bilmiyorum. Bana soracak olursan 3200 3600 veya 4000 MHz oyunda o kadar çok fark ettirmiyor en fazla 5-10 FPS fark eder, o yüzden ben bunu öneririm hem daha ekonomik hem de daha az slot kullanmış olursun ileride istersen daha çok arttırabilme şansın olur. Kendi bilgisayarımda da bunun 3000 MHz'ini kullanıyorum OC ile 3333'e kadar çıkarttım ama illa ışıklı mışıklı olsun çifr slot takacağım diyorsan arkadaşın önerdiğide iyi.

Geleceğe dönüklük açısından anakart daha düşük alınması mantıklı olmaz. Zaten anakatı daha düşük alıp da 3080 alamaz.
RAM konusunda ise CL değeri hariç söylediklerinin hepsi yanlış. Attığın RAM ise kötü. Attığım 3200MHz değerine sahip olan Ballistix RAM'ler OC ile 4000MHz hızına çıkabiliyor. Tek modül RAM alırsa daha kötü performans alır. Anakart zaten 4 slotlu isterse yine RAM yükseltmesi yapabilir.
@Mustafa Enis Atay

Sadece oyun amaçlı kullanıcaksan bence bu kadar yüksek anakarta ihtiyacın yok onun yerine ekran kartını ya da işlemcini yükseltmen senin karına olur ama faklı işler için kullanıcaksan ya da M.2 gen 4 için yeni olsun dersen sen bilirsin. CL değeri RAM'in gecikme süresidir ne kadar düşükse o kadar iydir bu arada anakartının chipsetini söylememişsin M.2 gen4 destekliyor mu bilmiyorum. Bana soracak olursan 3200 3600 veya 4000 MHz oyunda o kadar çok fark ettirmiyor en fazla 5-10 FPS fark eder, o yüzden ben bunu öneririm hem daha ekonomik hem de daha az slot kullanmış olursun ileride istersen daha çok arttırabilme şansın olur. Kendi bilgisayarımda da bunun 3000 MHz'ini kullanıyorum OC ile 3333'e kadar çıkarttım ama illa ışıklı mışıklı olsun çifr slot takacağım diyorsan arkadaşın önerdiğide iyi.
B550, olurda ilerde overclock yaparsam mantığı ile seçtim. Çift slot daha performanslı oluyor diyorlar atx anakart olduğu için zaten bu sisteme 32 GB ramdan fazlasına geçmem ilerde yükseltirsem 2 tane 8 daha alırım diye düşünüyorum.
Hangi modeli? Gerçi hiçbir modeli Crucial Ballistix'den daha iyi değil ama.
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram | ITOPYA

bu mu peki yoksa sizin attığınız mı ?

Geleceğe dönüklük açısından anakart daha düşük alınması mantıklı olmaz. Zaten anakatı daha düşük alıp da 3080 alamaz.
RAM konusunda ise CL değeri hariç söylediklerinin hepsi yanlış. Attığın RAM ise kötü. Attığım 3200MHz değerine sahip olan Ballistix RAM'ler OC ile 4000MHz hızına çıkabiliyor. Tek modül RAM alırsa daha kötü performans alır. Anakart zaten 4 slotlu isterse yine RAM yükseltmesi yapabilir.
@Mustafa Enis Atay

Anakartı daha düşük alması şahsen daha mantıklı aynı çipsetin daha ucuz anakartları da var.
Ve attığım RAM'le rin kötü olduğunu nereden çıkardın? Ben ileride daha çok RAM kullanma ihtimali olup olmadığını bilmediğim için tek slot önerdim eğer isterse altta önerdiğimide alabilir
@Mustafa Enis Atay

Benim RAM'im Corsair Vengeance 3000MHz 8 GB ben 3333MHz'e kadar yükselte bildim 3200 MHz haliyle daha çok yükseltilebilir ve senin önerdiğin RAM'ler 3600'den 4000'e yükselttim diyorsun anlayacağın ikimizde yaklaşık olarak 400 MHz yükseltebilmişiz ve ayrıca yine dediğim gibi 3200 ile 4000 MHz arasında oyunlarda büyük bir FPS farkı olmuyor ben konuya oyun odaklı baktım arkadaşım ekonomisini düşünerek boş yere fazla para harcamaması için ama tabii onun tercihi ışıklı istiyorsa altta önerdiğim senin dediğinden daha ucuz ve marka olarak daha kaliteli ama MHz düşük olan ve 4 slot doldurabileceği (ışıklandırma ve performans açısından daha iyi olur ) ramlarden 2 tane alabilir.

Son düzenleme:
Anakartı sadece metal bir tahta sanıyorsun herhalde.

Ve attığım RAM'le rin kötü olduğunu nereden çıkardın?

Çipleri kötü.

RAM'ler 3600'den 4000'e yükselttim diyorsun.

Hayır 3200'den 4000'e.

Işıklı istiyorsa altta önerdiğim senin dediğinden daha ucuz ve marka olarak daha kaliteli ama MHz düşük.

Marka kaliteli model değil. Crucial da çok kaliteli bir marka. Attığım RAM'ler bu RAM'lerden de iyi. Bu da ışıksızı 2-3 gün önce 600TL civarıydı.

Bazı oyunlarda 10 FPS fark ediyor. 10 FPS az sanıyorsun herhalde.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Çipleri kötü.

Hayır 3200'den 4000'e.

Marka kaliteli model değil. Crucial da çok kaliteli bir marka. Attığım RAM'ler bu RAM'lerden de iyi. Bu da ışıksızı 2-3 gün önce 600TL civarıydı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Harika cevap olmuş.. Tabiri caizse en fazla bu kadar bilgiyle galip gelinebilirdi. Helal olsun.

Çipleri kötü.

Hayır 3200'den 4000'e.

Anakartı sadece oyun sistemi için yüksek olduğunu belirtmek istedim. 10 FPS bana soracak olursan 3000 MHz ile 4000 MHz arasındaki paraya deyecek kadar yüksek bir artış değil o da stabil 10 FPS değil ortalamada daha da düşüyor. Çipler konusunda ben bir problem yaşamadım OC da ya da başka türlü hatalar. RAM'ler OC yapıldığı zaman XMP üzerinden değil de manuel olarak yaparak daha da arttırılabilir(stabil değilse sorunlara yol açabilir.).yeni attığım Pro RAM'ler OC a daha önceki attığıma göre daha uygun ama ben yine de genel olarak sistemlerde RAM ocnun bir fark yaratmadığını düşünüyorum kendi sistemimde de OC yaptım ve görülür bir fark yakalayamadım. Yeni önerdiğin ışıksız olan RAM'lerde iyi benim eskilerini önermeme nedenim fiyatının pahalı olmasıydı RAM'leri kötü bulmam değildi yeni önerdiğinin fiyatı makul. Corsair ile Crucial RAM'lerin ikisi de iyidir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı