Çözüldü 5700 XT Gaming X sistem FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hallothneth

Hectopat
Herkese merhaba yeni bir sistem topladım.
MSI 5700 XT Gaming X.
AMD Ryzen 5 3600X.
MSI X570 GAMING Plus.
Corsair 16 GB 3600 MHz DD4.
Bütün sürücüleri yükledim bütün güncelleştirmeleri yaptım donanım olarak testleri yaptım hiçbir sıkıntı çıkmadı.

İlk olarak Witcher 3 açtım 4K Ultra'da 45 55 FPS arası gidiyor ancak binde bir FPS'den dolayı drop oluyor. MS 20'den 60'a çıkıp iniyor ayarları Low'a aldım Full HD'ye aldım aynı normal FPS'de sıkıntı yok binde 1 yüzde 1 FPS'den dolayı drop oluyor.
Far Cry 5'de denedim Witcher 3 kadar drop olmadı ama yine de drop var.
Çok uzattım, bence yazılımsal sıkıntı var ama nedenini bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorum bölümüne inmeyi deneyin;

Eki Görüntüle 564085

Son sürümde hata yaşadığını belirtmiş.
Hem eski sürüme dön diyorsunuz. Hem eski sürüm 20.1.1 hataları düzeltti diye link veriyorsunuz. Hem 20.1.1 sürümünü kullanıp oyun hiç açılmıyor diyen birinin yorumunu atıyorsunuz. Gerçekten sorunu anladığına emin misiniz konu sahibinin. Adam drop oluyor diyor. DDU ile driver silip eski sürüme döndürmek ne işine yarayacak? Ayar yapması lazım. Ram test tabi ki.
En doğru sürüm 20.2.2'dir. Her zaman WHQL imzalı sürümleri kullanın, eski sürümler yeni oyunlarda sorun çıkarabilmekte, ayrıca eskisi daha stabil olsa yenisini çıkarmazlardı.
Aynen öyle, güncel kalın ve her oyuna özel grafik ayarı profilleri oluşturun. Konsol değil PC'de özgürsünüz.

20.1.1 sürümünü yükleyen arkadaşımız BETA iken yüklediği için sorun yaşamış ve geri dönmüş, benim bahsettiğim şey ise konu sahibi beta sürüm kullanıyor ise DDU ile kaldırıp Recommended sürüme geri dönmesi.

Bu arada ben 20.4.2 sürümündeyim. Sorunsuz. Gerçi ben ocak ayında topladım. Hiç sorun yaşamadım. MSI RX5700XT çünkü;
  • DDU kullanmam. Gelen yazılım güncellemesini üstüne kurarım
  • Oyun profilleri ve oynadığım her oyun için ayrı ayar yaparım
  • Radeon Live dışında bir yazılım kullanmıyorum
  • Genel kullanım ve oyun ekran kartı fan devri için de MSI Dragon Center kullanıyorum.
  • Sonuç; sıfır sorun.
20.1.1 sürümünü yükleyen arkadaşımız BETA iken yüklediği için sorun yaşamış ve geri dönmüş, benim bahsettiğim şey ise konu sahibi beta sürüm kullanıyor ise DDU ile kaldırıp Recommended sürüme geri dönmesi.
Anladım. Önerilen sürüm artık 20.4 oldu. Ocak ayındaydı o. Hatta tam sürüm 20.4.2 yenisi çıkmadıysa.

Yüklenmesi gereken sürüm ektedir. Bu sürümde sorun yaşarsanız 20.4.2 yükleyebilirsiniz, ama "Windows Donanım Kalite Laboratuvarı" yani "WHQL" imzalı sürücüleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

asd.PNG

Ekran kartı sıcaklığı 65 70 arası 4k da 15 dklık oyun deneyiminde işlemci kullanımı %25-30 arası eski sürüm kurdum ddu ile kaldırıp ramleri tekli taktım başka slotlara taktım aynı sonuç yabancı forumlara baktım monitor den kaynaklı olabilir diyorlar freesync den dolayı kullandığım monitör ViewSonic vx 3211 4k
Bence yazılımsal bir sorun var dediğiniz gibi her oyuna özel ayar yapıp denicem yarın şu an çalışıyorum
En doğru sürüm 20.2.2'dir. Her zaman WHQL imzalı sürümleri kullanın, eski sürümler yeni oyunlarda sorun çıkarabilmekte, ayrıca eskisi daha stabil olsa yenisini çıkarmazlardı.
Sorunu çözdüm aslında çok basit ben ilk sistem açtığımda Manuel overclokc yapmıştım.
Sorun çözümü biosta ki tüm ayarları auto yaptım birtek Ram frekansı boostlu ardından Radeon yazılımını kaldırdım temiz kurulum yaptım game modu seçtim başka hiçbirşeye dokunmadım yazılımın verdiği ayarlarda
Birde benim sistem monitörü tanımıyormuş aygıt yöneticisinde monitör markası gözüküyordu güncelledim gözükmeye başladı.
Herneyse aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir inşallah konuyu çözüldü olarak işaretliyebilirsiniz teşekkürler

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı