5700 XT sistemde oyunlar çöküyor

İşletim sistemi
Windows 10

hsynnml

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
Merhaba, sistemim aşağıdaki şekildedir:

İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X 4.35GHz 20 MB cache soket am4.
Anakart: Gigabyte Aorus Elite RGB B450M 3200MHz DDR4.
Ekran kartı: MSI RX 5700 XT 8 GB Gaming X 256 Bit GDDR6.
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz.
HDD: WD Caviar Green 2TB SATA.
M.2 SSD: WD 240GB Green M.2 SATA.
M.2 SSD: Adata XPG 512 GB SX8200 PRO M.2 SATA.
Kasa: Dark N10 Pro 3x12cm, 5 adet LED fanlı ve fan kontrolcülü, cam yan panelli kasa.
PSU: Aerocool 750W 80+Gold sertifikalı güç kaynağı.

Gelelim sorunumuza, ben bu sistemde varsa arızalı olan donanımı öğrenmek istiyorum bunun için kullanabileceğim bir yazılım vs. var mıdır?
Fortnite ve Valorant oynarken çökmeler meydana geliyor. Donanımsal olarak kasanın içini açıp tek tek baktım, bir sorun görünmüyor. 2 M.2 SSD'ye de ayrı ayrı işletim sistemlerini kurup baktım belki birinde sorun vardır diye ikisinde de oyunlar çöküyor. Benchmark testleri yaptığımda bir sorun çökme vs. gibi bir şeyle karşılaşmıyorum. Oyunların çökme sorunlarının çözüm videolarındaki işlemleri de yapmış olmama ve bilgisayarımda her şeyin güncel olmasına rağmen bu sorun devam ediyor. Sorunlu parçayı bulabileceğim bir yazılım vb. bir şey var mı?

Bende de 3-5 gün önce çöküp duruyordu oyunlar sürekli hata her oyunda ekran kartını güncelledim çözüldü ama seninki sanırım zaten güncel tekrar bir bak istersen.

Hocam Memtest86 yapar mısınız Valorant'ta bende aynı sorunla karşılaştım bundan 2 hafta evvel RAM garantiye gitti.

Çökmeden kastın nedir hocam ? Siyah ekran verip ses takılıyorsa aynı sorunu bende yaşıyorum sürekli.
Aynen öyle. Bazen de hata mesajı veriyor o hatayı verdiği çözüm videolarını uyguluyorum ama çoğunluklu dediğin şekil siyah ekran geliyor ses takılıyor sonra kendini yeniden başlatıyor.
Hocam Memtest86 yapar mısınız Valorant'ta bende aynı sorunla karşılaştım bundan 2 hafta evvel RAM garantiye gitti.

Memtest kurulduğunda otomatik olarak tararken direkt RAM'i mi tarıyor bir sürü hata buldu örneğin:
"Test: 3 addr: B0051484 expected: Ffffffff actual: Ffffffbf CPU: 10"
Sondaki CPU yazıyor ya ben onu işlemci hatası olarak algıladım. O sebeple soruyorum bu program sadece RAM kontrolü mü yapıyor?
Çökmeden kastın nedir hocam ? Siyah ekran verip ses takılıyorsa aynı sorunu bende yaşıyorum sürekli.
Hocam sen memtestle RAMleri test ettin mi ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı