Çözüldü 5700X RTX 3070 sistem oyun oynarken rastgele zamanlarda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heimdall123

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı yeni aldım 1 ay olmadı oyun oynarken bazen kapanıyor. Bu ay içinde 2 defa oldu. İlkinde RDR 2 açtıktan 2 dakika sonra diğerinde ise (Miles Morales) 1 saat oynadıktan sonra kapandı. (Daha sonra bu oyunları saatlerce oynadım sıkıntı olmadı) Bilgisayar kapanıyor arkadan PSU düğmesini Off'a çekip birkaç kere statiği almak için tuşa bastıktan sonra açılıyor. Neden olabilir? Elektrik kesilmedi yani en azından bana başka şekilde yansıyacak düzeyde. Akım korumalı prizim var.

Not: FurMark ve OCCT gibi sistem zorlama testleri yaptım 15 dakika boyunca test yapmıştım bir kapanma olmadı. Ekran kartı 70 derecenin üstüne çıkmıyor işlemci de 52 derecenin üstüne çıkmıyor.

Sistem:
- B550M.
- RTX 3070.
- 16 GB RAM.
- 5700X işlemci.
- Cooler Master 750W Gold PSU.
- Cougar marka sıvı soğutucu var.

Çözüm
1675503273083.png

Evet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. İşlemcinizde bu sorunu yaşayanlar olursa AMD Ryzen Master driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per Core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor. Boşu boşuna servise göndermiş olabilirim. Ancak bilgisayarımın kapanmasının bu yüzden mi olduğunu hala bilmiyorum. Oyun oynayıp test edeceğim.

1675503392097.png
Bu şekilde olmalı.

Yok, İşlemci sorununu çözmeme rağmen bilgisayarım yeniden kapandı oyun oynarken. Yine aynı şekilde Elektrik kesilirmiş gibi kapandı.

1675959063408.png

Olay görüntüleyicisine baktığımda bunu gördüm bununla ilgili bir şey olabilir mi?
İşlemcim mi bozuk? Oyunlarda kapanmasının nedeni de mi bu? Hep kapanmıyor tabii de işte arada kapanıyor.

Haberiniz olsun takip edenler en son mesaj attığımdan beri ilk defa bugün tekrar kapandı bilgisayar oyun oynarken. 1.5 aydır kapanma yoktu yine 1 kere oldu şu anda aynı şekilde. Statiği aldıktan sonra düğmeden öyle açıldı. Neyin sebep olduğunu bilmiyorum hala.

@Recep Baltaş Hocam yardım edebileceğiniz veya önerebileceğiniz her hangi bir şey var mı? Yani konu belli her şey belli elimden hiçbir şey gelmiyor son zamanlarda daha sık olmaya başladı. Elektrik kesilmiş gibi kapanıyor hiçbir şey yapamıyorum. Statiği aldıktan sonra düğmeden öyle açılıyor.

Eki Görüntüle 1632648

1 test daha yaptım sonuçlar böyle

İşlemciniz geldi mi problemli miymiş?
Evet işlemcim iade alındı. Onun yerine 5600 aldık sorun düzeldi. Yani sorun net işlemciden olduğu anlaşıldı.

Benim sorunumda mı işlemciden kaynaklanıyor?
Sizinle zamanında paylaştığımda 5000 di şimdi 4100 olmuş. Bu nasıl bir iş böyle?
Eki Görüntüle 1633512
İşlemcinizi aldığınız yer ile görüşüp işlemcinizi servise ( garanti ) göndermek istediğinizi sebebi ise düşük performans olarak belirtip durumu izah edersiniz.

Hocam konuyu baştan sona inceledim sorunun kaynağı bulunmuş zaten, işlemciyi ya iade ya da değişim talep etmeniz gerek en son attığınız skorda benim 1600 AF bile ondan iyi, sizin yapabileceğiniz bir şey kalmıyor CPB açık kullanın en azından normale daha yakın performansınız olur.

Hocam konuyu baştan sona inceledim sorunun kaynağı bulunmuş zaten, işlemciyi ya iade ya da değişim talep etmeniz gerek en son attığınız skorda benim 1600 AF bile ondan iyi, sizin yapabileceğiniz bir şey kalmıyor CPB açık kullanın en azından normale daha yakın performansınız olur.
Tamamdır. Teşekkürler.

Arkadaşlar yeni işlemci yolladılar bana ancak yine CPU-Z de aynı sonucu alıyorum.. İşlemci yine bi sorunlu yoksa başka bir problem mi var? CPU driverını indirdim. CPU-Z programından stress testi yaparken aynı zamanda yanda onu açtım clock speedin yükselmediğini voltajın da yükselmediğini fark ettim. Bunlarla ilgili sorun olabilir mi acaba ?
1675497577276.png

Bu da bench sonucu.

1675497636625.png

@Ehweniscer @mavigezegen yardımcı olabileceğiniz bir şey var mı acaba burada

Dosya Ekleri

• 1675497631231.png
    1675497631231.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Tamamdır. Teşekkürler.

Arkadaşlar yeni işlemci yolladılar bana ancak yine CPU-Z de aynı sonucu alıyorum. İşlemci yine bir sorunlu yoksa başka bir problem mi var? CPU driverını indirdim. CPU-Z programından stress testi yaparken aynı zamanda yanda onu açtım clock Speed'in yükselmediğini voltajın da yükselmediğini fark ettim. Bunlarla ilgili sorun olabilir mi acaba?Eki Görüntüle 1656631

Bu da bench sonucu.

Eki Görüntüle 1656633

@Ehweniscer @mavigezegen yardımcı olabileceğiniz bir şey var mı acaba burada.

Ryzen Master üzerinden OC yaptığınızda bir şey oluyor mu peki? Olmuyor ise BIOS üzerinden yapın.

1675503273083.png

Evet arkadaşlar işlemci sorununu çözmüş bulunmaktayım. İşlemcinizde bu sorunu yaşayanlar olursa AMD Ryzen Master driver programını kursunlar sonra Curve Optimiser modunu Per Core yapsınlar. 1.30 saat sürüyor optimize etmesi bunun sonucunda thread skoru yarı yarıya fark ediyor. Boşu boşuna servise göndermiş olabilirim. Ancak bilgisayarımın kapanmasının bu yüzden mi olduğunu hala bilmiyorum. Oyun oynayıp test edeceğim.

1675503392097.png
Bu şekilde olmalı.

Yok, İşlemci sorununu çözmeme rağmen bilgisayarım yeniden kapandı oyun oynarken. Yine aynı şekilde Elektrik kesilirmiş gibi kapandı.

1675959063408.png

Olay görüntüleyicisine baktığımda bunu gördüm bununla ilgili bir şey olabilir mi?

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı