5700x3D Cinebench ve oyun testleri

Artık FPS'i yemişim 60FPS olsun akıcı olsun 90-100-120fps olmuş çok umrumda değil. %1'lik değerlerin yükselmesi ve akıcılığın artması bile yeter ancak fiyatı dolayısıyla 5700x3D'ye bir türlü iyi gözle bakamıyorum.

İşlemci ağırlıklı rekabetçi oynayanlar açısından fazlasıyla fark yaratır ancak grafik bazlı oyunlarda internetteki testlere baktığımda 5700X ile arasında öyle kırıcı bir fark olmadığını gördüm.

5700X 5750₺ 5700x3D ise 9440₺. Aralarında 3690₺ gibi bir fiyat farkı var ve bu farka gerçekten değer mi bilemiyorum. Açıkçası 3D modeline para vermek yerine 32 GB RAM'e yükseltme yapmak bir tık daha ağır basıyor.

Şöyle diyeyim AM5 sokette shutter, hata, BIOS ve EXPO problemleri denk gelebilirdi. PC ile her an iş yaptığım için anormal bir sorunla, mavi ekranla uğraşma lüksüne sahip değilim. Bir de çıplak ya da mATX anakart sevmediğimden 7-8K tek anakarta gidecekti.

5700X3D en azından AM5 performansını sunuyor şu anda ve bu soketi bir nebze ertelemem için makul bir seçenek. 6 ay vade farksız taksitle 9K'ya düşürdüm ek olarak.

RAM konusuna gelirsek ona da el attım. Bakalım piyangoya ne vuracak.

Hocam 2. elde hiç 5700x3d bulamadım, 5700x var sadece oda 5.300 TL. 5700x3d sıfırı 9K o kadar veremem erkan kartımla aynı fiyat. R5 5500'de performansımı aşırı kötülediğini de hissedebiliyorum.

4060 için 5600 yeter de artar sana. Ben 1080P'de 4070 kullandığımdan rahat çok değildi işlemcim, üzerine ışın izleme açında daha da baskı görüyordu.

İlginç bir şekilde oyunlarda hissettiğim akıcılık 75Hz monitörden 144Hz monitöre geçmiş gibi oldu. Kağıt üzerinde aldığım FPS değerlerinin farkı ile hissettiğim akıcılık arasında uçurum var bu nasıl oluyor gerçekten çok merak ettim. 5800x3D kullanan üyeler sanıyorum ne demek istediğimi anlamıştır. Neyse yaptığım testleri ve sistem bilgisini buraya bırakayım.

İşlemci: Ryzen 7 5700x3D
Soğutucu: ID-Cooling SE-224-XT
Ekran kart: Colorful iGame RTX 4070 Ultra
Anakart: MSI B550-A Pro (Kombo Strike 3)
RAM: Crucial Ballistix 2x8 GB 3600 MHz CL14
Depolama: Kingston KC3000 NVMe
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 23H2

Cyberpunk 2077 2.11 yaması, İtyaka bölgesi, ayarlar Ultra + Path Tracing + DLSS Kalite + Frame Generation.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Valorant, Icebox ve Sunset haritaları, ayarlar yüksek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Cinebench R23 skoru.
Bende 5500'den 5800x3d'ye geçmiştim, dediğiniz gibi aynı fps'e sabitlesem bile akıcılık hissi inanılmaz fark yarattı.

Hayırlı olsun. 5600'den 10 bin TL'ye buna geçmek yerine elindeki 12-13 bine 7500F, anakart ve DDR5 bellek almak daha iyi olabilirdi bence. 7500F oyun testlerinde 5900X'i dahi geçiyor.

Hayırlı olsun. 5600'den 10 bin TL'ye buna geçmek yerine elindeki 12-13 bine 7500F, anakart ve DDR5 bellek almak daha iyi olabilirdi bence. 7500F oyun testlerinde 5900X'i dahi geçiyor.

Hem çöp anakart istemedim hem de AM5 soketin geleceği Zen 5'den sonrası için net değil.

AM4'te olduğu gibi bu sokete 4 jenerasyon mu çıkacak yoksa 2 jenerasyondan sonra AM6'ya mı zıplanacak çok fazla söylenti ve bilgi kirliliği var. Benim aklımda ilk jenerasyondan AM5'e geçmek yoktu, ikinci jenerasyona geçişi ise "bu sokete toplamda 3-4 nesil gelir yine" diye yapacaktım.

Bilinmezlik olunca 5700X3D yapıştır geç dedim. Hem 8000 serisinin x3D modelleri 2025 yazında çıkacak, hem de o zaman AM5 ve AM6'nın geleceği daha belirgin olur.

Hem çöp anakart istemedim hem de AM5 soketin geleceği Zen 5'den sonrası için net değil.

AM4'te olduğu gibi bu sokete 4 jenerasyon mu çıkacak yoksa 2 jenerasyondan sonra AM6'ya mı zıplanacak çok fazla söylenti ve bilgi kirliliği var. Benim aklımda ilk jenerasyondan AM5'e geçmek yoktu, ikinci jenerasyona geçişi ise "bu sokete toplamda 3-4 nesil gelir yine" diye yapacaktım.

Bilinmezlik olunca 5700X3D yapıştır geç dedim. Hem 8000 serisinin x3D modelleri 2025 yazında çıkacak, hem de o zaman AM5 ve AM6'nın geleceği daha belirgin olur.

AMD'nin hemen AM6'ya geçeceğini ben sanmıyorum. Intel'e karşı en büyük avantajları soket desteğiyken bu avantajı çöpe atmayacaklardır bence. Ki Intel bile soket desteğini uzatmaya başladı. AMD, ekran kartı piyasasında da etkili olduğundan sürekli işlemci soketi değiştirmeye gerek duymuyor, Intel ile bu şekilde rekabet ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı