5700XT almak mantıklı mı?

Ardldomakr

Decapat
Arkadaşlar 5700XT'de yazılımsal olarak çok problem var diyorlar üstüne soğutmasında problem varmış güç tüketimi ise fazlaymış? R5 3600 ile bu sistem stabil bir şekilde çalışır mı? Her gün düşüncelerim değişiyor fakat elimdeki bilgisayarı satıp yazdan sonra eylül-Ekim gibi bilgisayar almayı planlıyorum o zamana kadar bu tür problemlerin çözülme ihtimali var mı RTX 2070 Super alın yazmış fakat 5000 TL bandında olunca pek de yaklaşmak istemedim.

Yazılımsal sorunlar çözüldü zaten artık.
üstüne soğutmasında problem varmış
Hangi RX5700XT modeli olduğuna bağlı olarak değişen bir durum bu.
Zaten şu anda sorunsuz denebilecek durumdalar. Bence gayet de alınır, 3500 liralık kart ile 5000 liralık kartın performansını almış oluyorsunuz.

"XFX genelde ısınıyor" diye bir şey yok hocam, hangi modeli ısınıyor? Isınan model var, rakiplerinden daha serin çalışan model var.

Arkadaşlar 5700XT'de yazılımsal olarak çok problem var diyorlar üstüne soğutmasında problem varmış güç tüketimi ise fazlaymış? R5 3600 ile bu sistem stabil bir şekilde çalışır mı? Her gün düşüncelerim değişiyor fakat elimdeki bilgisayarı satıp yazdan sonra eylül-Ekim gibi bilgisayar almayı planlıyorum o zamana kadar bu tür problemlerin çözülme ihtimali var mı RTX 2070 Super alın yazmış fakat 5000 TL bandında olunca pek de yaklaşmak istemedim.
onun yerine Asus Strix RTX2060 super oc al derim ve ya üstüne bir az para koyup MSİ-dan RTX2070

5700xt Kullanıcısı olarak 2 aydır kullanıyorum bir ton problem yaşadım, 1000tl fazla ver NVIDIA al.
AMD işlemci konusunda çok başarılı ama GPU konusunda tökezledi.

Ryzen 7 3800X ile beraber kullanıyorum Msi Gaming X RX 5700 XT'yi. MSI Gaming X modeli 210W ile en çok güç tüketen 2. 5700XT modeli. Ryzen 7 3800X de 105W'lık bir tüketime sahip. Üstelik RAM'ler de 3600MHz'de çalışıyor.

Kasa ise, 20 TL'ye ikinci aldığım bir kasa. İçindeki her şeyi söktüm ve attım. Sadece kasanın iskeletini kullanıyorum. Fanları bile yok. İnanır mısınız, RGB LED bile yok :) Önünden ve arkasından yumruğum kadar boşluklar bıraktım ve öyle kullanıyorum.

Sonuç? Henüz bir ısınma problemi veya sürücü problemi yaşamadım. Normalde oyunlarımı oynarken FPS'i sınırlarım. Ancak test amaçlı olarak elimdeki her oyunla ve benchmark'la denedim. Hatta oyun benchmark'ı yaparken arkada CPU için ayrıca bir benchmark bile çalıştırdım. Henüz bir ısınma sorunu ile karşılaşmadım. Şu ana kadar PC'de en sıcak nokta "GPU Junction point" adı verilen yer oldu, o da 87 dereceyi gördü. AMD'nin resmi verilerine göre kartın o bölgesinin baskı altında çalışma sıcaklığı 102 dereceye kadar normal kabul edildiği için 87'nin ne kadar makul olduğunu siz de takdir edersiniz.

Ben de RTX 2060 Super - 5700XT - RTX 2070 arasında kalıp bu seçimi yaptım. 2016 yılında da GTX 1060 - RX 480 arasından RX 480'i seçmiştim, pişman olmamıştım. Şimdiki kararımdan da çok mutluyum.

Isınma ile ilgili bir not: elinize bir termometre alın, bir de yanmaz eldiven giyin. Yanan bir ateşe doğru yaklaşın. Yaklaştığınız her cm için termometre artan bir değer gösterecektir. Ateşe temas ederek ölçüm aldığınızda ise en yüksek sıcaklığı göreceksiniz. Ateş aynı ateş, farkı yaratan sizin termometreyi tutma uzaklığınız. Ekran kartları ve işlemcilerde de aynı durum var. O, bir kaç mm'lik çipin içinde sensörü, sıcaklığın oluştuğu noktaya ne kadar yakın koyarsa sıcaklık o kadar yüksek okunur. AMD ve Nvidia farklı tasarımlar kullanıyorlar ve sensörleri farklı yerlere koyuyorlar. Bu yüzden her kartın okuduğu sıcaklık farklı oluyor. Yani sıcaklıkları doğrudan karşılaştırmak aslında elma ve armutlu karşılaştırmaktan farksız. Onun yerine her kart için normal olan sıcaklığı bilmek ve kendi kartınız normal sıcaklıklarda mı onu kontrol etmekte fayda var.

Ryzen 7 3800X ile beraber kullanıyorum MSI Gaming X RX 5700 XT'yi. MSI Gaming X modeli 210W ile en çok güç tüketen 2. 5700XT modeli. Ryzen 7 3800X'de 105W'lık bir tüketime sahip. Üstelik RAM'ler de 3600MHz'de çalışıyor.

Kasa ise, 20 TL'ye ikinci aldığım bir kasa. İçindeki her şeyi söktüm ve attım. Sadece kasanın iskeletini kullanıyorum. Fanları bile yok. İnanır mısınız, RGB LED bile yok :) önünden ve arkasından yumruğum kadar boşluklar bıraktım ve öyle kullanıyorum.

Sonuç? Henüz bir ısınma problemi veya sürücü problemi yaşamadım. Normalde oyunlarımı oynarken FPS'i sınırlarım. Ancak test amaçlı olarak elimdeki her oyunla ve Benchmark'la denedim. Hatta oyun Benchmark'ı yaparken arkada CPU için ayrıca bir Benchmark bile çalıştırdım. Henüz bir ısınma sorunu ile karşılaşmadım. Şu ana kadar PC'de en sıcak nokta "GPU junction point" adı verilen yer oldu, o da 87 dereceyi gördü. AMD'nin resmi verilerine göre kartın o bölgesinin baskı altında çalışma sıcaklığı 102 dereceye kadar normal kabul edildiği için 87'nin ne kadar makul olduğunu siz de takdir edersiniz.

Ben de RTX 2060 Super - 5700XT - RTX 2070 arasında kalıp bu seçimi yaptım. 2016 yılında da GTX 1060 - RX 480 arasından RX 480'i seçmiştim, pişman olmamıştım. Şimdiki kararımdan da çok mutluyum.

Isınma ile ilgili bir not: Elinize bir termometre alın, bir de yanmaz eldiven giyin. Yanan bir ateşe doğru yaklaşın. Yaklaştığınız her CM için termometre artan bir değer gösterecektir. Ateşe temas ederek ölçüm aldığınızda ise en yüksek sıcaklığı göreceksiniz. Ateş aynı ateş, farkı yaratan sizin termometreyi tutma uzaklığınız. Ekran kartları ve işlemcileride de aynı durum var. O, birkaç Mm'lik çipin içinde sensörü, sıcaklığın oluştuğu noktaya ne kadar yakın koyarsa sıcaklık o kadar yüksek okunur. AMD ve NVIDIA farklı tasarımlar kullanıyorlar ve sensörleri farklı yerlere koyuyorlar. Bu yüzden her kartın okuduğu sıcaklık farklı oluyor. Yani sıcaklıkları doğrudan karşılaştırmak aslında elma ve armutlu karşılaştırmaktan farksız. Onun yerine her kart için normal olan sıcaklığı bilmek ve kendi kartınız normal sıcaklıklarda mı onu kontrol etmekte fayda var.

Yorumunuz için sağ olun siz tavsiye eder misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı