5800X, 5800X3D, 5900X ve 5950X neden alınmamalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İyi sosyaller. Bugün 5800X, 5800X3D, 5900X ve 5950X'in neden alınmaması gerektiğini konuşacağız.

1- Performans

Bahsi geçen işlemcilerden en yüksek oyun performansına sahip olan 5800X3D ile 7500F kıyaslandığında bazen 7500F daha iyi performans gösteriyor, bazen denk performans gösteriyor.

2- Fiyatlar

Bu kısımda sadece CPU + Anakart + RAM üçlüsünden bahsedeceğim. En azından 5800X'li bir sistem toplamak için cebinizden 10K çıkması gerekiyor ama aşağı yukarı aynı paraya 7500F'li bir sistem alabiliyorsunuz. Üstelik işlemci haricinde de çok daha yeni ve ileriye dönük bir sokete ve çok daha hızlı RAM'lere sahip oluyorsunuz.
Halihazırda elinizde iyi bir AM4 anakart varsa giriş seviyesi bir AM5'e geçmek, anakartı öldürmek olur. Biraz daha masraf olabilir bu yüzden fakat zaten üst düzey bir şey istiyorsanız biraz para eklemek zorunda olmanız kadar normal bir durum yok. :)
Bu işlemciler, ikinci elde uyguna geldiyse belki alınabilir ama yine de pek önerdiğim bir şey değil. Bunun için ayrı konu açabilirsiniz.

3- Güç Tüketimi

Bahsi geçen işlemcilerin hepsinin TDP değeri 105W ama rakipleri 7500F'in 65W.

4- Soğutma

Bahsi geçen işlemcilere Thermalright Peerless Assassin 120 veya SE-206-XT gibi soğutucular gerekiyor yani aşağı yukarı 2K cebinizden çıkması gerekiyor. Ayrıca OC yapmaya kalkarsanız bu soğutucular da yetmeyebilir. Amma velakin, rakipleri 7500F'ye 1K'lık bir soğutucu yetiyor.
5800X3D'nin OC desteği bulunmuyor fakat bazı yollardan yapılabiliyor.

5- İleriye Dönüklük

AM4'e yeni işlemciler gelecek gibi duruyor ama büyük ihtimalle bunları geçecek bir işlemci çıkmayacak. İleride RTX 5000 ve RX 8000 serisi kartlar çıktığında daha üstüne yükseltme yapılamayacak ama AM5, uzun süre destek alacak. AM4 gibi ölmüş bir sokete yatırım yapmanın manası yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@William Butcher @Caner Uncu @408157 @BerkayZ87 @totra_proska @GTX 1080 @Hds

Son düzenleme:
AM4 sokette 5600 üstü işlemcilerin gereksiz israf olduğunu düşünüyorum. Eğer aşırı bir iyi fiyata işlemci bulamadıysa tabi. Yoksa 5000-6000 bin liraya 5800X, biraz üstüne 5800x3D (herhalde bulunmaz da) bulursa ve elinde sağlam anakart varsa alsın. Ama sıfır olarak 10K AM4 soket bir işlemciye vermem ben.

Sacma bir rehber olmuş. 3060 alınmaz 4060 alin demek gibi. Tabii ki 4060 daha iyi benzer fiyata fakat herkes 0 almıyor. Ikinci el piyasasi var. Zaten AM4 platformunda olanlar var. Butcesi sifirdan sistemin yarisini dizmeye yetmeyecek olanlar var.
Yalnız o paraya 7500F'li sistem alınıyor veya neredeyse alınıyor. O paraya sahip olmadan nasıl 5800X gibi bir işlemci alacak? "Kaynaklar" kısmına bak. 10K'ya 7500F + A620 + 16 GB 6000MHz alınabiliyor. 5800X dediğin 7K, diğerleri 10K ve üstü. Bu arada rehber değil bu. 😆

Düştüm hocam ama iyi bir anakartsa ikinci elde daha çok para yapar. A620'nin üstünü de alabilir bu sayede.
Herkes bununla uğraşmak istemeyebiliyor, tabii bu onların doğrusu/yanlışı ancak sonuçta böyle bir kesim var mı, var. Adam sistem toplamayı bilmiyordur ve yanında yöresinde de bilen yoktur, o zaman bu adam bütün bu işlerle sil baştan nasıl uğraşsın? Yakın çevremdeki arkadaşlarım bile ben olmasam hep çer çöp hazır sistemler alacaklardı, kendilerine diyorum bilgisayar toplamakta ne var gayet basit diye, neymiş yapamazmış. He, biz de anamızın karnından bilgisayar toplamayı bilerek doğduk :D

Bunu unutmayın, AM4 demek DDR4 demek bu yüzden işlemciye para yatırırsanız 3 parçayı da aynı anda satmanıza neden olacak. FX6300 zamanlarımı hatırlıyorum da işkence gibiydi.

Sacma bir rehber olmuş. 3060 alınmaz 4060 alin demek gibi.
Saçma olmamış hocam, konuda verilmek istenen mesaj eski nesil yerine güncel platformlara yönelin. Burada bir saçmalık göremedim şahsen, doğru bir noktaya değinilmiş.

Yine pek bir şey değişmiyor. Sağlam bir AM4 anakart varsa alınabilir ama bu o kadar küçük bir kesimi kapsıyor ki....
Benim bile elimde, her ne kadar alınmayacak olarak görülse de zamanında uyguna aldığım, B550F anakartım var. Bu anakartı ve RAM'lerimi satsam alabileceğim maksimum kombo ışıklandırmasız giriş seviyesi bir RAM ve A620M bir anakart. Bu hem içime sinmez, hem ses kartı; ışıklandırma portları, fan portları, BIOS ve görsellik gibi gibi bir ton noktadan kaybetmem gerek.
Yeni nesil tabii ki iyi hoş fakat artılarıyla beraber eksileri de var. Aha bu daha iyi saf performans veriyor diyerek kalan özellikleri görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor bu konu. Haklı olduğunuz bir konu evet ama çok fazla eksik ve değinilmesi gereken bir nokta var.

Benim bile elimde, her ne kadar alınmayacak olarak görülse de zamanında uyguna aldığım, B550F anakartım var. Bu anakartı ve RAM'lerimi satsam alabileceğim maksimum kombo ışıklandırmasız giriş seviyesi bir RAM ve A620M bir anakart. Bu hem içime sinmez, hem ses kartı; ışıklandırma portları, fan portları, BIOS ve görsellik gibi gibi bir ton noktadan kaybetmem gerek.
Yeni nesil tabii ki iyi hoş fakat artılarıyla beraber eksileri de var. Aha bu daha iyi saf performans veriyor diyerek kalan özellikleri görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor bu konu. Haklı olduğunuz bir konu evet ama çok fazla eksik ve değinilmesi gereken bir nokta var.
Bir üst segmente geçmen için para eklemen lazım zaten baştan. Fluance Icon satıp, Megane 4 Icon alamazsınız.

Değindim zaten. Ayrıca yine çok küçük bir kesimi kapsıyor. Eksik yeri de söyleyin, ekleyelim. O kadar kallavi bir sistem istiyorsan biraz koyacaksın tabii.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı