AMD için neden sıvı soğutma tercih edilmemeli?

İyi Sosyaller. Bugün neden sıvı soğutma tercih edilmemesi gerektiğini konuşacağız. Bazı Intel işlemcilere sıvı soğutma normal kullanıcıya da gerekebilir. O yüzden Intel için öneride bulunmuyorum ama "Sıvı Sızması, Fiyat, Performans, Ömür, Kasa Desteği" kısmı bütün işlemciler için aynıdır, AMD'ye özel bir durum bulunmamaktadır tabii ki de.

1- Sıvı Sızması

Tabii ki düşük bir ihtimal ama çok tehlikeli. İçindeki sıvı iletken olmuyor ama bu onu pek zararsız kılmıyor. Bütün sisteminize zarar verebilir. Ağır kule tipi soğutucular, anakarta ve RAM'e zarar verebiliyorlar uzun vadede ama o kadar da tehlikeli değil.

2- Fiyat

En önemlisi bu sanırım. Fiyatları genellikle daha pahalı.

3- Performans

Çoğunun performansı, kaliteli kule tipleri ile aynı. Kısacası gereksizler. Ayrıca oyun performansına da hiçbir etkileri yok.

4- Ömür

Hava soğutmalar, bariz bir şekilde sıvı soğutmalara nazaran daha dayanıklı ve bakımları daha kolay.

5- Kasa Desteği

Aşağı yukarı her kule tipi ile neredeyse bütün kasalar uyumludur (Mini ITX hariç) ama sıvı soğutmanın destek olayı çok karmaşık. 360mm sıvı soğutma destekleyen kasaya 360mm sıvı soğutma sığmaması sorunu vs. gibi bir sürü problem bulunuyor.
Örnek: Kağıt Üstünde Sistem Toplamak...

Not

Render, yayın ve overclock yapıyorsanız dediklerim geçerli olmayabilir. Sıradan, oyun oynayan kullanıcıya göre yapılan bir makaledir. Fakat bazı işlemcilere çoğu durumda kule tipi yetebilir. Bunun için ayrı konu açıp beni etiketleyebilirsiniz.

Önerim

Ezberden LE500, LS520, LT720, H100, H150 atmaya gerek yok herkese. Ben de yapardım ama gerçekten ihtiyaç yok bunlara. Gereksiz bir risk. Tabii 13900KS kullanıyorsanız bu ayrı bir konu ama 7950x3D'ye bile bir kule tipi yetiyor.

3500, 3500X, 3600, 5500, 5600, 5600X, 5600G için yeterli soğutucular.

5700G, 5700X, 5800X, 5800X3D, 5900X, 5950X, 7700, 7700X, 7950x3D, 7900, 7900X, 7800x3D, 7900x3D için yeterli soğutucular.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1700691015060.png

1700691048955.png

Son düzenleme:
2 ile 4 net olarak doğru. 3 biraz tercih meselesi. Aynı performansı veren hava soğutma ile sıvı soğutma arasında kalsam ben sıvı soğutma tercih ederdim. Dediğim gibi tercih meselesi başkası hava soğutma tercih edebilir. 1. ise tamamen şanş işi. Teknoloji zaten şanş işidir. Makalede bir sorun göremedim.

İyi Sosyaller. Bugün neden sıvı soğutma tercih edilmemesi gerektiğini konuşacağız. Bu makale, sadece AMD'yi kapsıyor.

1- Sıvı Sızması

Tabii ki düşük bir ihtimal ama çok tehlikeli. Bütün sisteminize zarar verebilir. Ağır kule tipi soğutucular, anakarta ve RAM'e zarar verebiliyorlar uzun vadede ama o kadar da tehlikeli değil.

2- Fiyat

En önemlisi bu sanırım. Fiyatları daha pahalı.

3- Performans

Çoğunun performansı, kaliteli kule tipleri ile aynı. Kısacası gereksizler.

4- Ömür

Hava soğutucuları, bariz bir şekilde sıvı soğutmalara nazaran daha dayanıklı ve bakımları daha kolay.

Önerim

Ezberden LE500, LS520, LT720, H100 atmaya gerek yok herkese. Ben de yapardım ama gerçekten ihtiyaç yok bunlara. Gereksiz bir risk. Tabii 13900KS kullanıyorsanız bu ayrı bir konu ama 7950x3D'ye bile bir kule tipi yetiyor.

5700G, 5700X, 5800X, 5800x3D, 5900X, 5950X için yeterli soğutucu.

7700, 7700X, 7950x3D, 7900, 7900X, 7800x3D, 7900x3D için yeterli soğutucular. Noctua DH-15'te bu listeye girebilir ama şu an fiyatı fahiş. O yüzden yazmıyorum.

Hatam varsa, toksiklemeden düzeltmenizi rica ediyorum. Okuduğunuz için teşekkürler. @William Butcher @Setsuna Yuki @Caner Uncu @408157 @Ellie Williams

Hocam merak ettiğimden soruyorum da işlemcinin AMD olup olmaması ile ne alakası var?

2 ile 4 net olarak doğru. 3 biraz tercih meselesi. Aynı performansı veren hava soğutma ile sıvı soğutma arasında kalsam ben sıvı soğutma tercih ederdim. Dediğim gibi tercih meselesi başkası hava soğutma tercih edebilir. 1. ise tamamen şans işi. Teknoloji zaten şans işidir. Makalede bir sorun göremedim.
Ama o şans kule tipinde yok neredeyse. Kule tipi soğutucudan sistemi tamamen giden biri yoktur sanırım. Görünüm olarak tabii ki de sıvı soğutma daha iyi ama ben mantıksal olarak baktım. Tercih meselesi tabii ki.
Hocam merak ettiğimden soruyorum da işlemcinin AMD olup olmaması ile ne alakası var?
Intel ile ilgili bilgim yok ve Intel daha karışık. :D

Burada şans işi olan bir şey görmüyorum. elektrik bandıyla iyice bantlarsanız bir sıkıntı olmaz. PS5'lerde sıvı metal kullanıldı bir problem oldu mu ?
O senin fikrin. Beni bağlamaz. Ben kendi fikrimi belirttim. Bana göre teknoloji şanş işidir. Bu şanşsın ihtimali kimisinde fazla kimsinde az. Evet sıvı sızması çok riskli bir şey ama nadir bir şey. Fakat hava soğutma kullanan birisinin de sistemine zarar gelebilir. Şansa bağlı bir iş bana göre.

Sıvı sızması durumunu yaşayan bir arkadaşım var. Sistem kasa hariç kullanılamaz hale geldi. :( Kaliteli bir
Üründü aslında. Fakat tabii ki teknoloji bu, bir nebze şans işi.

Makaleniz güzel olmuş hocam, elinize sağlık. Özellikle performans konusunda kesinlikle katılıyorum. Performanslı bir model almak için güzel para dökmek gerekiyor zaten. Ona vereceğin paraya da kıyamıyorsun açıkçası.

TDP değerlerinin düşük olması yüzünden olabilir. Oyun tarafında daha az güçle daha iyi performans verebiliyorlar.

Örnek olarak:

100W çeken bir işlemciyi rahatlıkla kule tipiyle soğutabilirsin. :)

İşlemciyi ne için kullandığın çok önemli burada. Ağır işler yapıyorsan en az 360mm şart.

İyi Sosyaller. Bugün neden sıvı soğutma tercih edilmemesi gerektiğini konuşacağız. Bu makale, sadece AMD'yi kapsıyor.

1- Sıvı Sızması

Tabii ki düşük bir ihtimal ama çok tehlikeli. Bütün sisteminize zarar verebilir. Ağır kule tipi soğutucular, anakarta ve RAM'e zarar verebiliyorlar uzun vadede ama o kadar da tehlikeli değil.

2- Fiyat

En önemlisi bu sanırım. Fiyatları daha pahalı.

3- Performans

Çoğunun performansı, kaliteli kule tipleri ile aynı. Kısacası gereksizler.

4- Ömür

Hava soğutucuları, bariz bir şekilde sıvı soğutmalara nazaran daha dayanıklı ve bakımları daha kolay.

Önerim

Ezberden LE500, LS520, LT720, H100 atmaya gerek yok herkese. Ben de yapardım ama gerçekten ihtiyaç yok bunlara. Gereksiz bir risk. Tabii 13900KS kullanıyorsanız bu ayrı bir konu ama 7950x3D'ye bile bir kule tipi yetiyor.

5700G, 5700X, 5800X, 5800x3D, 5900X, 5950X için yeterli soğutucu.

7700, 7700X, 7950x3D, 7900, 7900X, 7800x3D, 7900x3D için yeterli soğutucular. Noctua DH-15'te bu listeye girebilir ama şu an fiyatı fahiş. O yüzden yazmıyorum.

Hatam varsa, toksiklemeden düzeltmenizi rica ediyorum. Okuduğunuz için teşekkürler. @William Butcher @Setsuna Yuki @Caner Uncu @408157 @Ellie Williams

Yeni R7 7800x satın aldım ve gelene kadar da soğutucusu da almak istiyorum tavsiyeniz ne olurdu acaba bazı arkadaşlar AK400 / LT720 / S14XT tarzı modeller önerdi de en serin şekilde hangi soğutucu çalıştırabilir işlemciyi

Yeni konular

Geri
Yukarı