5800X işlemci için anakart önerisi

Merak ediyorum çıkışlar ve gen 4 harici anakart değiştirmen sana ne gibi performans sağlayacak? Ayrıca 4000 MHz RAM almanın AMD tarafında esprisi yok. Çok şanslı değilsen 3800 MHz üstüne çıkamazsın o işlemci ile. Onun yerine elindekileri 3800 MHz'e OC'le yeter.

Şöyle bir sıkıntım var anakartım yüzünden kullandığım RAM'de 3200MHz üstüne çıkamıyorum ve RAM destek sayfasında tam olarak desteği yok bu yüzden ara sıra nadir durumlarda mavi ekran yiyebiliyorum. Aynı zamanda kullandığım SSD'nin tam performansına erişemiyorum gen 3 slotu yüzünden.
Yayın yaptığım zamanlarda doğal olarak normalde aldığım FPS düşüyor ve 360 altına düşünce kasılmalar hissediyorum bu farkı kapatmak istiyorum bu gibi değişiklikler ile.

Merhaba arkadaşlar.
MSI X470 Gaming Pro Carbon AC kullanıyorum ve değiştirmenin zamanı geldi benim için.
Sebepleri ise kullandığım gen 4 M.2 ve yeni alacağım RAM'ler gibi etkenler.
Kullanım amacım hem yayın yapıyorum ve yayınlarda Valorant oynuyorum ve stabil olarak 360 FPS üstü almak istiyorum yayın açtığımda.

Kullandığım parçalar ise,
İşlemci: 5800X.
SSD: Corsair MP 600 Pro 2TB.
RAM: G.Skill Trident Z royal 3200MHz 16 GB (32 GB 4000MHz RAM ile değiştirmeyi düşünüyorum).
Ekran kartı: 2070 Super.

Anakart için istediğim belli özellikler ise,
Hatrı sayılır bir miktarda USB 3.0 olması webcam, mikrofon gibi şeyler için USB 3.0 portlarına ihtiyacım var.
2 adet Ethernet girişi olursa benim için çok iyi olur çünkü yayınlarımı Superbox ile vermeyi düşünüyorum.
Wi-Fi olması.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bütçe olarak 6-7k olarak düşündüm 9kya kadar çıkabilirim ama soket değişeceği için yeni nesilde o fiyatlara çıkmak gereksiz gibi geliyor bana.
Bakınırken aklımda kalan kartlar şöyle: MSI MEG x570S ACE MAX Asus ROG STRIX X570-E Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero
Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

İlk olarak mevcut anakartınız gayet iyi bir kart. Değiştirmenize gerek yok çünkü yeni AM5 soketli DDR5 sistemler geliyor. AM5 çıkınca mevcut anakart, işlemci, RAM satıp üstüne koyup daha iyi bir sistem toplanabilir. M.2 SSD konusunda ise GEN3 ile GEN4 arasında fark hissetmezsiniz. Evet testlerde çıkar ama gerçek hayatta fark hissetmezsiniz emin olun. RAM konusunda da aynı mantık, 4000MHz gereksiz bence (O sistem için). SSD konusunda olduğu gibi yine testlerde çıkar fark ama gerçek hayatta bir şey hissetmezsiniz.
Kısaca tavsiyem mevcut sisteminizi kullanın, AM5 çıkınca elinizde ki anakart, işlemci, RAM gibi bileşenleri satıp, üzerine ekleyip güzel bir AM5 ve DDR5 sistem toplayabilirsiniz.

Hocam şöyle bir fikir vereyim, nasıl olur bende tam bilmiyorum, konuya hakim değilim ama; o anakarta vereceğin paranın üzerine biraz daha koyup 2 bir pc alabilirsin. Yayın PC'si olarak kullanabilirsin. Bilgiğim kadarıyla ahım şahım bir ekran kartıda istemiyor. Oyun bilgisayarından yayın yükünü almış olacaksın, mutemelen baya bir fark olacaktır

5800X ile yayın esnasında stabil olarak 360 FPS üstü almak çok zor.

Evet maalesef çok zor.

AM4 Soketin ömrü dolmuşken anakarta bu kadar yatırım yapmaya gerek yok hocam. USB Portu bol orta seviye bir ürün işinizi görür.

Haklısınız gereksiz bir yatırım olarak görünüyor ama ben 1 sene sonrasının bekleme riskine girmek istemiyorum doların ne olduğu belli değil asla güven vermiyor dolarda tutsam paramı vergi zamları aynı şekilde bana güven vermiyor. Yeni nesilde geçiş yapmak istediğimde daha kolay ve daha az para vererek geçmek benim için daha güvenilir bir yatırım olacak diye düşünüyorum.
Hocam şöyle bir fikir vereyim, nasıl olur bende tam bilmiyorum, konuya hakim değilim ama; o anakarta vereceğin paranın üzerine biraz daha koyup 2 bir PC alabilirsin. Yayın PC'si olarak kullanabilirsin. Bildiğim kadarıyla ahım şahım bir ekran kartıda istemiyor. Oyun bilgisayarından yayın yükünü almış olacaksın, mutemelen bayağı bir fark olacaktır.

Evet bunu düşünüyorum aynı zamanda ama tek kasayla bitmiyor o durum capture Card klavye mouse monitör gibi ekstra faturalar çıkıyor. Tahminen 10-15k gibi belki de daha fazla bir fatura çıkıyor.

Evet maalesef çok zor.

Haklısınız gereksiz bir yatırım olarak görünüyor ama ben 1 sene sonrasının bekleme riskine girmek istemiyorum doların ne olduğu belli değil asla güven vermiyor dolarda tutsam paramı vergi zamları aynı şekilde bana güven vermiyor. Yeni nesilde geçiş yapmak istediğimde daha kolay ve daha az para vererek geçmek benim için daha güvenilir bir yatırım olacak diye düşünüyorum.

Evet bunu düşünüyorum aynı zamanda ama tek kasayla bitmiyor o durum capture Card klavye mouse monitör gibi ekstra faturalar çıkıyor. Tahminen 10-15k gibi belki de daha fazla bir fatura çıkıyor.
Hocam klavye mouse ve monitörü en ucuzundan halletsen, bilgisayar olarakda 1660 ve üstü bir bilgsayarı 9k ya bulsan hemen hemen anakarta vereceğin para kadar tutuyor. Capture card ne kadar?

Hocam klavye mouse ve monitörü en ucuzundan halletsen, bilgisayar olarak da 1660 ve üstü bir bilgsayarı 9K ya bulsan hemen hemen anakarta vereceğin para kadar tutuyor. Capture Card ne kadar?

3-4 arası hocam. Ve ekstra olarak ben anakartı aldığım zaman eskisini satmış olacağım üstüne kalan parayı koyup alacağım yani tam olarak 6K vermiş olmayacağım.

Bu modeller işinizi görür daha üst seviye bir anakart almaya gerek yok.

Geri
Yukarı