5800X işlemci pinleri yamuk

283582

Hectopat
Merhaba, kutulu olarak aldığım 5800X işlemciyi açtığımda pinlerinin 3 tanesinin yamuk olduğunu fark edip aldığım yere götürdüm, teknik servisteki arkadaş herhangi bir sorun olmayacağını iletti ve anakarta takıp görüntü aldı, BIOS ayarları vs. girdi. İşlemciyi çıkartıp aldım lakin bazı pinlerde yine eğiklik vardı, tekrar götürdüğümde yine işlemciye taktı ve görüntü aldı. Şu anda hala bir-iki pinde hafif eğiklik var. AMD işlemcilerde bu tarz meseleler sorun teşkil eder mi? Ve son taktığında nereden geldiğini anlamadığım çıt diye bir ses geldi. Lakin pinlerde bir kırıklı eksiklil vs yok, taktıktan sonra da dediğim gibi görüntü aldı. Görüntü ektedir, taktıktan sonra bu üç pin düzeldi.

Dosya Ekleri

• 20220414_111220.jpg
    20220414_111220.jpg
    142,2 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam işlemcinin her pini aynı işlemi görmez. Bazıları olmadığında performansını zerre değiştirmez. Ama bazıları olmazsa çalışmaz. Sizin eğilenler muhtelemen önemli olmayanlardır ama stres testi yaparak anlayabilirsiniz. Bunun dışında onları düzeltmek için cımbız kullanabilirsiniz. Cımbızla çok bastırmadan yumuşak yumuşak şekilde düzeltiniz hocam.

Ayrıca işlemcinin tam dik olarak fotoğrafını atarsanız şemasına bakabilirim. Hangi pinler eğilmiş diye.

Merhaba, kutulu olarak aldığım 5800X işlemciyi açtığımda pinlerinin 3 tanesinin yamuk olduğunu fark edip aldığım yere götürdüm, teknik servisteki arkadaş herhangi bir sorun olmayacağını iletti ve anakarta takıp görüntü aldı, BIOS ayarları vs. girdi. İşlemciyi çıkartıp aldım lakin bazı pinlerde yine eğiklik vardı, tekrar götürdüğümde yine işlemciye taktı ve görüntü aldı. Şu anda hala bir-iki pinde hafif eğiklik var. AMD işlemcilerde bu tarz meseleler sorun teşkil eder mi? Ve son taktığında nereden geldiğini anlamadığım çıt diye bir ses geldi. Lakin pinlerde bir kırıklı eksiklil vs yok, taktıktan sonra da dediğim gibi görüntü aldı. Görüntü ektedir, taktıktan sonra bu üç pin düzeldi.

Bu Intel'de olmuyor diye biliyorum anakartta pin oluyordu Intel soketlerde Intel pin sorunu biraz kolaylaştırıyordu onu cımbızla hafif yumuşak ile yapabilirsiniz. AMD yine pin sıkıntısını çözemedi.

Sokete satın aldığım firmadaki arkadaş yerleştirdi,daha sonra işlemciyi alıp eve geldim lakin bilgisayara takmadım, tüm parçalarımı henüz almadığım için montajını yaptırmadım.peyderpey alıyorum parçaları. ürünün son halinin fotoğrafı şu şekilde. Eğik olanlar en dış sıradakilerdi, üçlü olanlar. Araştırmaya fırsatım olmadan direkt şirketten çıkıp firmaya gittim esasen. Pek de vakıf olmadığımdan çekindim biraz da. Yandan çekilen fotoğrafta sağ alttaki en sağdaki hafif eğik duruyor şuanda sadece. Bunun harici ortadali çizgi de normal midir acaba? Pimpirikliyimdir, hep de beni bulur böyle şeyler bu yüzden 😊

Dosya Ekleri

• 20220415_062426.jpg
    20220415_062426.jpg
    250,8 KB · Görüntüleme: 80
  • 20220415_062411.jpg
    20220415_062411.jpg
    243,1 KB · Görüntüleme: 81
Hocam iyi günler tekrardan. Pinlerinize baktım. Yanlış bakmadıysam, "Memory Channel B" kanalında gözüküyor yamulan pinleriniz. Kısacası en kötü ihtimalle "Dual Channel" RAM yapamazsınız. Onun dışında işlemci performansında falan bir değişme olmaz. Bu pinleri cımbız yardımıyla kendiniz de düzeltebilirsiniz. Ben kendim bizzat yaptım. Zor bir olay değil.

Hocam iyi günler tekrardan. Pinlerinize baktım. Yanlış bakmadıysam, "Memory Channel B" kanalında gözüküyor yamulan pinleriniz. Kısacası en kötü ihtimalle "Dual Channel" RAM yapamazsınız. Onun dışında işlemci performansında falan bir değişme olmaz. Bu pinleri cımbız yardımıyla kendiniz de düzeltebilirsiniz. Ben kendim bizzat yaptım. Zor bir olay değil.
Cevaplarınız için öncelikle teşekkürler.
Yamuk olan 1 tane gördüm ben kontrol ettiğimde. Onu da dediğiniz gibi düzelteyim. dual channel ram olarak almayı düşünüyordum, bu husus sorun olmaz inşaallah. Bu bahsettiğiniz sorun olduğunda nasıl anlayabilirim peki? Dediğim gibi pek vakıf olmadığım hususlar.Tekrar teşekkür ederim.

Cevaplarınız için öncelikle teşekkürler.
Yamuk olan 1 tane gördüm ben kontrol ettiğimde. Onu da dediğiniz gibi düzelteyim. dual channel ram olarak almayı düşünüyordum, bu husus sorun olmaz inşaallah. Bu bahsettiğiniz sorun olduğunda nasıl anlayabilirim peki? Dediğim gibi pek vakıf olmadığım hususlar.Tekrar teşekkür ederim.
Hocam fotoğraflarda tam seçemediğimden 3 tane yamuk gördüm. 3'ü de aynı işlem piniydi. Eğer bir tane yamuksa dediğimiz gibi cımbızla düzeltiniz. Düzelttikten sonra zaten hiçbir problem kalmıyor.

Problemi daha önce yaşayanı görmedim. Ama muhtemelen arıza varsa RAM'lerden bir tanesi çalışmayacaktır. Bu şekilde anlaşılır.

Hocam fotoğraflarda tam seçemediğimden 3 tane yamuk gördüm. 3'ü de aynı işlem piniydi. Eğer bir tane yamuksa dediğimiz gibi cımbızla düzeltiniz. Düzelttikten sonra zaten hiçbir problem kalmıyor.

Problemi daha önce yaşayanı görmedim. Ama muhtemelen arıza varsa RAM'lerden bir tanesi çalışmayacaktır. Bu şekilde anlaşılır.
İlk fotoğraftaki halinden sonra son fotoğrafta dikkat ederseniz o 3 yamuk pin düzeldi. lakin teknik servisteki arkadaş anakarta takınca onlar düzeldi. bu sefer diğer bir köşedeki tek pin hafif yamuk. Umarım bir sorun yaşamam.

Geri
Yukarı