5800x3D oyunda 80 dereceye çıkıyor

Soyki

Hectopat
Anakart
B450 Aorus M
Selam,

Cooler Master Masterliquid ML240L V2 ile 5800x3D kullanıyorum, CS2 gibi bir oyunda yüksek ayarlarda 80 dereceye ulaşıyor sıcaklık. Aslında 80 dereceyi sorun etmem ama mevsimi göz önünde bulunduracak olursak yaz ayında 85-90 arasında seyredecek. Montajda hata mı var yoksa yetmiyor mu soğutucu anlamadım. Sizin önerileriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam,

Cooler Master Masterliquid ML240L V2 ile 5800x3D kullanıyorum, CS2 gibi bir oyunda yüksek ayarlarda 80 dereceye ulaşıyor sıcaklık. Aslında 80 dereceyi sorun etmem ama mevsimi göz önünde bulunduracak olursak yaz ayında 85-90 arasında seyredecek. Montajda hata mı var yoksa yetmiyor mu soğutucu anlamadım. Sizin önerileriniz nelerdir?
Oyun içi grafik ayarları "HIGH" seviyesinde ise ki öyle olduğunu belirtmişsin gayet normal...

Selam,

Merhaba bu soğutucu 5800x3D için zayıf düşüyor X3D işlemciler yüksek frekans hızlarından dolayı fazlasıyla ısınıyor yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ML240L'de çok görülen bir sorun isterseniz soğutucu ya da termal macunu yenileyebilirsiniz
Eğer ikisine de hoş bakmıyorsanız işlemcinize undervolt işlemi yapabilirsiniz.

Fakat işlemciniz 90 derecenin üstüne çıkmadığı sürece zarar almayacaktır.

Son düzenleme:
Merhaba bu soğutucu 5800x3D için zayıf düşüyor X3D işlemciler yüksek frekans hızlarından dolayı fazlasıyla ısınıyor yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ML240L'de çok görülen bir sorun isterseniz soğutucu ya da termal macunu yenileyebilir.

Undervolt işlemini yapamıyorum anakarttan dolayı,curve optimizer seçeneği yok. Bios güncellemesi yaptım ama yine gelmedi. PBO2 tuner programı var ama bana sağlıklı çalışmıyor gibi geldi.

Merhaba bu soğutucu 5800x3D için zayıf düşüyor X3D işlemciler yüksek frekans hızlarından dolayı fazlasıyla ısınıyor yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ML240L'de çok görülen bir sorun isterseniz soğutucu ya da termal macunu yenileyebilir.

Baştan aşağı yanlış. Eğer ağır işler yapılmıyorsa 5800x3D dahil hiçbir Ryzen işlemciye sıvı soğutma bile gerekmez.
Ayrıca Ryzen işlemciler zaten yüksek derecelerde çalışması için tasarlandığı için kalıcı zarar almaz 90-100 derecelerde çalışsa bile. 100'ün üstünde bile zarar almaz ama uzun vadede alabilir.

Baştan aşağı yanlış. Eğer ağır işler yapılmıyorsa 5800x3D dahil hiçbir Ryzen işlemciye sıvı soğutma bile gerekmez.
Ayrıca Ryzen işlemciler zaten yüksek derecelerde çalışması için tasarlandığı için kalıcı zarar almaz 90-100 derecelerde çalışsa bile. 100'ün üstünde bile zarar almaz ama uzun vadede alabilir.

Sürekli 90 da çalışması bir sorun teşkil etmez diyorsunuz yani? Peki bu işlemciyi yaz ayında ortalama en yüksek 75 derecede çalışmasını sağlamak için ne yapabilirim?

Sıvı soğutucu mu tercih edilir kule soğutucu mu o soğutucunun sıcaklığı ne kadar iletip ne kadar soğuttuğuna göre değişir neredeyse X3D kapasitesinde Ryzen işlemci kullanan arkadaşım düşük sıcaklıklarda gayet mennun Ryzen işlemcilerin yüksek derecede çalışabildiğini biliyorum fakat 5800x3D için 90 derece olarak belirlenmiş.

Undervolt işlemini yapamıyorum anakarttan dolayı, Curve Optimizer seçeneği yok. BIOS güncellemesi yaptım ama yine gelmedi. PBO2 tuner programı var ama bana sağlıklı çalışmıyor gibi geldi.

Bir araştırıyım hocam.

BIOS'da özelliği olmadığı sürece programsız undervolt işlemi yapılmadığını gördüm PBO2 tuner programında ne gibi bir sorun yaşadınız?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-14 151956.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-14 151956.png
    10,9 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Bir araştırıyım hocam.

BIOS'da özelliği olmadığı sürece programsız undervolt işlemi yapılmadığını gördüm PBO2 tuner programında ne gibi bir sorun yaşadınız?
Yani işin aslı sorun yaşamadım ama bana sağlıklı çalışıyormuş gibi gelmedi,pbo2 den oc işlemi yaptığım zaman oyun içinde micro takılmalar yaşadım.

Yani işin aslı sorun yaşamadım ama bana sağlıklı çalışıyormuş gibi gelmedi, PBO2'den OC işlemi yaptığım zaman oyun içinde Micro takılmalar yaşadım.

Tabii ki de BIOS'tan yapmadığınız için bazı aksaklıklar yaşanabilir undervolt yaptınız değil mi OC yazmışsınızda.

Yeni konular

Geri
Yukarı