Çözüldü 5800x3D PC'de CPU fan hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Brobiy

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 7 5800x3D işlemci. ASUS ROG STRIX B550-A anakart ve Arctic Liquid Freezer II 360 Sıvı Soğutma kullanıyorum. PC her açılırken CPU fan error hatası veriyor. Sıvı soğutmanın tek kablosu var. AiO pomp yazan yer dahil birçok yere taktım yine aynı hata. Bu kablo nerede takılı kalmalıdır ve ne yapmalıyım? Stres testinde Max 90° oluyor.

Görseldeki değerler sistem kararlılık testinden. Değerler normal mi?

Dosya Ekleri

• A6138331-5C59-4816-B104-47B57F074BCD.jpeg
    A6138331-5C59-4816-B104-47B57F074BCD.jpeg
    316,9 KB · Görüntüleme: 60
Çözüm
Ryzen 7 5800x3D işlemci. ASUS ROG STRIX B550-A anakart ve Arctic Liquid Freezer II 360 Sıvı Soğutma kullanıyorum. PC her açılırken CPU fan error hatası veriyor. Sıvı soğutmanın tek kablosu var. AiO pomp yazan yer dahil birçok yere taktım yine aynı hata. Bu kablo nerede takılı kalmalıdır ve ne yapmalıyım? Stres testinde Max 90° oluyor.

ÇÖZÜM: Kabloyu cpu fan slotuna taktım. Aynı testlerle maximum 77° oldu. İlginiz için teşekkürler.

CPU fan error vermesinin sebebi RAM'lerin üstünde bulunan CPU_FAN soketinin boş olmasından kaynaklı. Bende de sıvı soğutma var. Bu uyarıyı kapatmak için BIOS'ta CPU_FAN monitor ayarını kapatmak gerekiyor sadece. O işlemci için değerler normal. Sıvı soğutucunun yazılımında performans modu gibi bir şey varsa oradan daha da soğutabilirsiniz.

CPU fan error vermesinin sebebi RAM'lerin üstünde bulunan CPU_FAN soketinin boş olmasından kaynaklı. Bende de sıvı soğutma var. Bu uyarıyı kapatmak için BIOS'ta CPU_FAN monitor ayarını kapatmak gerekiyor sadece. O işlemci için değerler normal. Sıvı soğutucunun yazılımında performans modu gibi bir şey varsa oradan daha da soğutabilirsiniz.
Biostan uyarıyı kapattım. Günlük kullanımda, uzun süreli oyunlarda yanıp pişmeyecekse soğutmadan memnunum.

BIOS'tan uyarıyı kapattım. Günlük kullanımda, uzun süreli oyunlarda yanıp pişmeyecekse soğutmadan memnunum.

FPS tabanlı işlemci yüküne binen oyunlarla zorlamadığınız sürece sorun çıkmaz.

İlave olarak belirtmek istedim. BIOS resetleme de işe yarayabilir. Benim Ryzen 7 3700X + TUF X570-plus sistemde son BIOS güncellemesinden sonra açılışta CPU fan hatası vermeye başladı. BIOS'a gir çık yapınca veya sistemi yeniden başlatınca sorunsuz açılıyordu. Oyunlarda ve stres testlerinde her şey normaldi. BIOS resetleyince düzeldi. İsterseniz siz de deneyin. Tabi sıfırladıktan sonra D.O.C.P. açmayı unutmayın.

AIO soğutmalarda radyatör kablosu CPU_FAN başlığına, pompanın kablosu ise AIO_PUMP yerine takılmalı. Ancak böyle tek kablolu olanlarda sadece CPU_FAN yerine takmak yeterli oluyormuş. Zaten buraya takılı ise BIOS güncellemeyi, hali hazırdı güncelse dediğim gibi BIOS sıfırlamayı deneyin.

ÇÖZÜM: Kabloyu cpu fan slotuna taktım. Aynı testlerle maximum 77° oldu. İlginiz için teşekkürler.

Çözüm

Geri
Yukarı