5900X sistem açılmıyor

Sercan DURAK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, iki gün önce bir PC topladım yoğunluktan ancak bugün kurabildim fakat her bağlantıyı doğru yapmama rağmen PC açılmadı bu gece fark ettim ki CPU üzerindeki 8+4 pin bağlantısında 8pin e PSU takınca sistem açılmıyor. Onu cikarinca sisteme elektrik gidiyor burada açılmamasından kastım sıfır tepki tek bir fan bile kıpırdamıyor sanki. PSU bağlı değilmiş gibi davranıyor. Ama CPU güç pinlerini sokunce Power butonuna basınca sistem çalışıyor tüm fanlar ve ekran kartı çalışıyor 8pin e gidebilecek uyumlu tüm PSU kablolarını denedim olmadı.

Sistem özellikleri.
Ryzen 9 5900X.
ASUS ROG STRIX B550 F Gaming.
TUF 16x2 32 GB RAM.
1TB Crucial P5 3400x3000 MB SSD NVMe.
2TB WD Black HDD.
Gamepower warcry 750W 80Plus Bronze PSU'lu kasa.
Gamepower skadi 360mm sıvı soğutucu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sizin yaşadığınız sorunla tam alakası yok ama galiba ekran kartınız yok. O sebeple zaten açılmayacaktır. Ancak hiçbir bileşenin güç alamaması da tuhaf.

Sorun PSU'dan kaynaklı olabilir. Epey dandik bir marka.

İşlemcinizde arıza olabilir daha önce bende de benzer bir durum olmuştu bir tanıdığınız da Ryzen işlemci var ise test edebilirsiniz. PSU işlemci kablosunda bire sıkıntı da olabilir.

USB bellek ile BIOS güncellediniz mi? Bende de ASUS TUF Gaming 550M Plus var, aynı sorunu yaşamıştım, daha doğrusu sorunu yaşayacağımı biliyordum, BIOS güncelledim ve açıldı. Tabii güç ve güç bağlantılarıyla ilgili bir sorun yoksa...

@Sercan DURAK PSU kalitesiz ondan kaynaklı olabilir.İade hakkınız varsa iade edip,Sharkoon gibi markalara yönelmenizi öneririm.

PSU'nuz pek iyi bir PSU değil ve sisteminizde ekran kartı bulunmuyor. Ayrıyettten 5900x'in içinde dahili grafik birimi olmadığı için görüntü alamazsınız eğer iade edebiliyosanız PSU'yu iade edip başka bir PSU almanızı tavsiye ederim.

Sizin yaşadığınız sorunla tam alakası yok ama galiba ekran kartınız yok. O sebeple zaten açılmayacaktır. Ancak hiçbir bileşenin güç alamaması da tuhaf.

Sorun PSU'dan kaynaklı olabilir. Epey dandik bir marka.
Arkadaşlar gece uyku sersemi eksik yazmışım sistemde Asus TUF 3070ti ekran kartı var.
PSU'nuz pek iyi bir PSU değil ve sisteminizde ekran kartı bulunmuyor. Ayrıyettten 5900x'in içinde dahili grafik birimi olmadığı için görüntü alamazsınız eğer iade edebiliyosanız PSU'yu iade edip başka bir PSU almanızı tavsiye ederim.
Arkadaşlar gece uyku sersemi eksik yazmışım sistemde Asus TUF 3070ti ekran kartı var.

Geri
Yukarı