5900X Sistem AI Suite 3 Away Mode Nedeniyle Açılmıyor

zamanrax

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.SKILL 16x2 3600 MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 1 TB M2 SSD
Ekran kartı
Asus Rog STRIX 3090
Anakart
Asus X570 Pro Wi-Fi
İşlemci
AMD Ryzen 5900X
Merhaba arkadaşlar, çok saçma bir hatayla karşılaştım. Ç yardımınıza ihtiyacım var, kafayı yemek üzereyim. Bilgisayara ASUS'sun AI Suite 3 ismindeki programını indirdim. Arayüzünü incelerken Away Mode diye bir şey varmış. Bilgisayarın kullandığı gücü kısıtlıyor ve uyku moduna alıyor galiba. Yanlışlıkla o modu açtım ve PC uyku moduna girdi. Uyku modundayken klavyedeki her tuşa bastım yine açılmadı. BIOS'a pili çıkarıp reset attım yine düzelmedi. Bir türlü Away Mode'dan çıkamıyorum. Ekrana hiçbir şey gelmiyor. Sadece siyah ekran var. BIOS ekranına bile giremiyorum. Sorunun şu yüzden olduğunu düşünüyorum: Bu Away Mode'u araştırdim. Şöyle bir ayar var onda. Away Mode'dayken PC'nin ne kadar güç kullanmasıni istediğinizi yazıyorsunuz. Acaba bu Away Mode'a alınınca bilgisayar tekrardan uyanmak için yeterli gücü bulamıyor mu bu mod yüzünden? Umarım anlatabilmişimdir. Anakart ve ekran kartı modeli şu: ASUS ROG STRIX RTX 3090, ASUS X570 Pro Wi-Fi anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartında ki tüm disklerin bağlantısını kes, mümkünse işlemciyide çıkarıp BIOS Flashback özelliği ile BIOS güncel bile olsa tekrar güncelle.
Flashback için rehber: ASUS
Denedim maalesef buda işe yaramadı. Bilgisayarcıyada götürdüm oda hatayı bulamadı. Dünyada bir tek bende olan bir hatamı bu anlamadım bi türlü. Yabancı forumlarda da bunla karşılaşan yok.Garantiye yollamak istemiyorum 2-3 hafta işimi çok aksatır.Asus'u aradım onlarda mail attilar şunları şunları dene diye. Onlarında denedim yine olmadı. Var mı başka çare?

Denedim maalesef buda işe yaramadı. Bilgisayarcıyada götürdüm oda hatayı bulamadı. Dünyada bir tek bende olan bir hatamı bu anlamadım bi türlü. Yabancı forumlarda da bunla karşılaşan yok.Garantiye yollamak istemiyorum 2-3 hafta işimi çok aksatır.Asus'u aradım onlarda mail attilar şunları şunları dene diye. Onlarında denedim yine olmadı. Var mı başka çare?
Asus TUF X570 Pro WIFI model anakartta Debug Led var mı bilmiyorum ancak varsa bu linkten kontrol eder misin nasıl bir hata veriyor?

Asus TUF X570 Pro WIFI model anakartta Debug Led var mı bilmiyorum ancak varsa bu linkten kontrol eder misin nasıl bir hata veriyor?
Linke girdim CPU light kısmı için olan kırmızı ışık yanıyor qled'de. CPU'yu çıkarıp taktım bir şey olmadı. Acaba başka bir CPU taksam düzelir mi? Hani away mode'da CPU'ya giden gücü kısıtlayabiliyoruz ya. Yeterli güç gitmediği için bios açılmıyor olabilir mi?. Başka bir CPU taksam away mode'un yaptığı CPU ayarları sıfırlanır mı sizce?

@Recep Baltaş abi çözse çözse bir sen çözersin bu sorunu.
@Recep Baltaş abi musaitsen yardımcı olabilir misin? Dünyada sadece bende olan bir hata galiba bu.

Linke girdim CPU light kısmı için olan kırmızı ışık yanıyor qled'de. CPU'yu çıkarıp taktım bir şey olmadı. Acaba başka bir CPU taksam düzelir mi? Hani away mode'da CPU'ya giden gücü kısıtlayabiliyoruz ya. Yeterli güç gitmediği için bios açılmıyor olabilir mi?. Başka bir CPU taksam away mode'un yaptığı CPU ayarları sıfırlanır mı sizce?

@Recep Baltaş abi musaitsen yardımcı olabilir misin? Dünyada sadece bende olan bir hata galiba bu.
Eğer böyle bir imkanın varsa R5 2600 R3 3100 R3 2300 gibi düşük güç tüketen bir CPU takıp dene. Daha da olmazsa resmi servisle iletişime geçip kartı gönder. Testi kırıldıktan sonra verilen nasihatin bir önemi yok ama keşke Ai Suit'i yüklemeseydin be kankam ya :( Ai Suite gerçekten iğrenç tarihi eser bir program.

Eğer böyle bir imkanın varsa R5 2600 R3 3100 R3 2300 gibi düşük güç tüketen bir CPU takıp dene. Daha da olmazsa resmi servisle iletişime geçip kartı gönder. Testi kırıldıktan sonra verilen nasihatin bir önemi yok ama keşke Ai Suit'i yüklemeseydin be kankam ya :( Ai Suite gerçekten iğrenç tarihi eser bir program.
Başka bir CPU ile denedim. Sistem çalıştı anakartta sorun yok. Sorun işlemcideymiş. Garantiye yolluyacam. Garanti kapsamına girer mi acaba?

Aynen öyle. AI suite 3 ayarlarını değiştirin denedim yine olmadı silip denedim yine olmadı. Başka işlemciyi koyunca sisteme direk çalışıyor.
Geçmiş olsun kankam :( Bende fikirler tükendi. Donanımsal fiziki bir zarar gelmesi çok uzak ihtimal bir işlemciye ama bilemedim. Peki o işlemciyi bir başka anakartta deneme şansın var mı?

Geçmiş olsun kankam :( Bende fikirler tükendi. Donanımsal fiziki bir zarar gelmesi çok uzak ihtimal bir işlemciye ama bilemedim. Peki o işlemciyi bir başka anakartta deneme şansın var mı?
Başka anakartta denedim. Ondada çalışmadı.

Aynen öyle işlemci zor bozulan bir şey. Bende şaşırdım böyle bir şeyle karşılaşınca. Sence garanti degişim verir mi? Garanti kapsamına girer diye düşünüyorum. Çünkü ana kart CPU'yu algılıyor. Herhangi bir bozulma yok. Fiziksel olarakta sorunu yok. Tamir edilebilir mi acaba bu?

Geri
Yukarı