5900X sistem oyunlarda kapanıyor

Arsenix

Hectopat
Arkadaşlar merhaba;
Aşağıda özelliklerini belirttiğim sistemimi bir kaç ay önce topladım. Aklıma gelen tüm yolları denememe rağmen soruna çözüm bulamadım. Oyun oynarken bilgisayar kapanıyor. Prizden fişi çekip gücü tamamen kesmeden de geri açılmıyor.

AnakartAsus ROG Strix X570-E Gaming AMD X570 4400MHz DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
CPUAMD RYZEN 9 5900X 3.7GHz 64MB Önbellek 12 Çekirdek AM4 7nm İşlemci
CPU SoğutucuCORSAIR CW-9060048-WW ICUE H150I ELITE CAPELLIX 360 MM RGB FANLI
RamGSKILL 16GB (4x8GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram - F4-3600C16D-16GTZNC
DiskSamsung 980 Pro 500GB 6900MB-5000MB/S Nvme M.2 SSD MZ-V8P500BW
DiskSanDisk 2TB SSD Plus Sabit, SATA-3 530 MB/sn'e kadar - SDSSDA-2T00-G27
POWERCOOLER MASTER V1200 Platinum 1200W 80+ Platinum
Ekran KartıMSI RTX3090 SUPRIM X 24GB GDDR6X 384Bit.

Yani açıkçası başka bir fikir gelmiyor aklıma. Böyle bir sorunun temel sebebi güçten kaynaklıdır genelde. Bir ihtimal anakart problemi olabilir mi diye düşünüyorum. Bütün donanımlar ona bağlı olduğu için arıza kaynaklı direkt sistemi kapatıyor olabilir. Yaşadığınız garip bir durum.

Yani açıkçası başka bir fikir gelmiyor aklıma. Böyle bir sorunun temel sebebi güçten kaynaklıdır genelde. Bir ihtimal anakart problemi olabilir mi diye düşünüyorum. Bütün donanımlar ona bağlı olduğu için arıza kaynaklı direkt sistemi kapatıyor olabilir. Yaşadığınız garip bir durum.
Bende artık başka çözüm bulamadım board siparişi verdim. Aslında sorunu çözemememin bir sebebi de arızanın sürekli olmaması. Yani valorant oynarken kapanıyor mesela, ama derececiz oynarken kapanmıyor. Veya x oyunu açar açmaz kapatmıyor. Mesela 2 gündür her türlü oyunda döne döne test ediyorum kapanmadı. ama ondan önce valoranta giriyorum kapanıyor, giriyorum kapanıyor. 14 gün ban yedim. Her gün en az 2-3 kez kapanan bilgisayar 2 gündür kapanmadı
Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olmasın ama aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydası olabilir. AIO CPU soğutucu markası Corsair H150I ELITE CAPELLIX 360 MM. Commander pro diye bir kontrolcüsü var. Sanırım sıkıntı ondan kaynaklanıyordu. Tam oturmamış kablolar veya bir kısa devre söz konusu oluyordu diye tahmin ediyorum. Şu an sıkıntı yok sistem kapanmıyor artık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı