R9 5900X sistem kapanıyor

OğuzhanUlun

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Para biriktirip kendime masaüstü PC topladım. Ancak PC kendi kendine aniden kapanıyor. Kapanma durumu için illa yük altında olması gerekmiyor. Yeni açılmışken, oyun oynarken, internette gezerken, BIOS sayfasındayken kapanıveriyor. Kapanması için geçen sürede sabit değil. Bazen iki gün geçiyor. Bazen açtığım an kapanıyor. Kapandıktan sonra açma kapama tuşu ya da reset tuşu bir işe yaramıyor. Kapandıktan sonra anakartın RGB ışıkları, RAM'lerin RGB'leri ve anakartın üzerindeki start tuşunun ışıkları yanmaya devam ediyor. Evdeki elektrik altyapısından olabilir belki diye sadece PC'ye özel sigorta paneline sigorta koydum. Topraklaması, kısa devre koruması falan var. Tek söyleyebileceğim sıcaklıktan kapanmadığı. Çünkü ortam soğukken iki gün çalışmadan beklemiş haliyle çalıştırdığımda başlatmadan 30sn sonra kapandı. Aynı şekilde tuşa bastığım an kapandığı da oldu. Sistemim, AMD Ryzen 9 5900X, Sapphire Radeon RX 6900 XT Nitro+, Corsair Dominator 3600 MHz 4x8(32 GB) RAM, ASUS ROG Crosshair VIII Hero anakart, işlemci soğutucum Corsair H100X 240 mm sıvı soğutucu, PSU Corsair AX1200i 1200 Watt digital güç kaynağı, kasa Cooler Master cosmos C700p, SSD olarak bir tane 512 GB Samsung 860 EVO ve Corsair MP600 1 TB gen4 var. İşletim sistemi Windows 10 Pro. Monitör Samsung Odyssey G7 27 inç. Display Port üzerinden kullanıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selamünaleyküm, bugün BIOS'umu güncelleyeyim dedim. Güncelleyip ayarları yaptım, daha ilk açılışta PC çöktü. Çöke kalka bir şekil BIOS'a girip DOCP ayarını kapatıp bellekleri 2133 MHz'ye getirdim, şu anlık çökme yok. Sorun bellek ayarlarından kaynaklanıyor gibi. 3600 MHz'de çalıştırabilmek için çeşitli denemelerde bulunacağım.
Aleykum selam, BIOS'u bugün güncelleyene kadar bir sorun yaşadınız mı hocam?

Aleykum selam, BIOS'u bugün güncelleyene kadar bir sorun yaşadınız mı hocam?
Dün güncelleyene kadar eski BIOS'la sorun yoktu. En son sürüme güncelledikten sonra sorunun yeni BIOS ile RAM'lardan kaynaklandığını farkettim. Çünkü bellekleri elle 2133 MHz'ye getirdiğimde sorun olmadı. Yeni BIOS'larda bir sürü yeni özellik ve performans artışı var, bu yüzden eski BIOS daha fazla kullanılamaz.
Sırayla buradaki bilgilerden faydalanarak BIOS'dan şu adımları gerçekleştirdim:
Kullandığım RAM'ların özellikleri 2x8 GB 3600MHz CL16 1,35v B-Die
DOCP ayarını geri açtım, oradan XMP profilimi seçtim.
1) SOC gerilimini AUTO'dan 1,1 volta yükselttim, bilgisayar boşta 5-10 dakika dayanabildi.
2) SOC gerilimini 1,125 volta yükselttim, bilgisayar boşta 5-10 dakika açık kaldıktan sonra çökmeye başladı.
3) SOC gerilimini 1,15 volta yükselttim. Bilgisayar çökmedi, 40 dakika prime95 işkence testinden sonra çöktü.
4) SOC gerilimini daha fazla arttırmadım. Kullandığım RAM'ların XMP gerilimi 1,35 v, ben 1,36 volta çıkarttım. Belki bunun yerine SOC gerilimini 1,2v yapmak denenebilir. Bilgisayar 1 saat prime95 testinde çökmedi. Şu an henüz çökme yok, bilgisayarı biraz kullanmak lazım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı