5900X ve Corsair 100X ile sıcaklık değerleri

Yakın zamanda bunu satın alacağım. Şimdilik bu değerler ile idare edilebilir mi? Yoksa kapatayım hiç kullanmayayım mı?

Sisteminizi kapatacak kadar yüksek sıcaklıklar değiller ancak sıcaklıkları takip edin. Ya da termal macun yenileyene kadar anakartınızın biosundan "Core Performance Boost" kapatabilirsiniz. Sistemi kapatıp kullanmamaktan çok daha iyi bir yöntem.

Sisteminizi kapatacak kadar yüksek sıcaklıklar değiller ancak sıcaklıkları takip edin. Ya da termal macun yenileyene kadar anakartınızın BIOS'undan "Core performance Boost" kapatabilirsiniz. Sistemi kapatıp kullanmamaktan çok daha iyi bir yöntem.

Kaan bey çok teşekkür ederim gerçekten harikasınız çok yardımcı oldunuz ilgilendiniz sağ olun var olun efendim. Eco mode'a aldım AMD Ryzen Master programından biosta da Core Performance Boost kapatacağım bakalım :)

Kaan bey çok teşekkür ederim gerçekten harikasınız çok yardımcı oldunuz ilgilendiniz sağ olun var olun efendim. Eco mode'a aldım AMD Ryzen Master programından biosta da Core Performance Boost kapatacağım bakalım :)
Rica ederim, yaşadığınız problemin çözümlenmesini umarım. İyi ve sağlıklı günler :D

Rica ederim, yaşadığınız problemin çözümlenmesini umarım. İyi ve sağlıklı günler :D.

Ekstra olarak konuya eklemek isterim. AMD Ryzen Master'da Control Mode'u Eco'ya aldım işlemcim artık %100 yükte bile 60 dereceyi geçmiyor (58-59 derecelerde ama çok çok nadir 65 olup bir anda iniyor o da sensörlerden..). Ek olarak boşta da sistem 35 derece. Sanırım hallettik hocam :) bu değerler bana kalırsa gayet iyi @Kaan'suna BIOS tarafta Core performans Boost kapatmadım daha bakalım :)

Ekstra olarak konuya eklemek isterim. AMD Ryzen Master'da Control Mode'u Eco'ya aldım işlemcim artık %100 yükte bile 60 dereceyi geçmiyor (58-59 derecelerde ama çok çok nadir 65 olup bir anda iniyor o da sensörlerden..). Ek olarak boşta da sistem 35 derece. Sanırım hallettik hocam :) bu değerler bana kalırsa gayet iyi @Kaan'suna BIOS tarafta Core performans Boost kapatmadım daha bakalım :)
Ryzen Master programında Eco'ya alınca sıcaklık değerleri iyileşmiş güzel. Ryzen Master programı hakkında bilgim yok ancak Ryzen Master programı "CPB" kapatmış olabilir, sizin tekrar biostan kapatmanıza gerek yok bence.

dostum selamlar benzeri bir iş yaptım 5900x aldım. Boşta 55-70 arası gidiyor oyun oynarken maksimum 85-91 derece gördüm ryzen masters tan ve bios tan henüz bir ayar yapmadım fan ve thermal macunlarda problem yok ne önerirsin sen sorunu nereden ne şekilde çözdün biraz daha ayrıntılı anlatır mısın?

ayrıca anakart q led de F8 kodu yazıyor normalde FF yazıyor ryzen masters açtığımda F8 dönüyor bilen arkadaşlar varsa cevaplarsa sevinirim

Dostum selamlar benzeri bir iş yaptım 5900X aldım. Boşta 55-70 arası gidiyor oyun oynarken maksimum 85-91 derece gördüm Ryzen masterstan ve BIOS'tan henüz bir ayar yapmadım fan ve thermal macunlarda problem yok ne önerirsin sen sorunu nereden ne şekilde çözdün biraz daha ayrıntılı anlatır mısın?

Ayrıca anakart Q LED'de F8 kodu yazıyor normalde FF yazıyor Ryzen masters açtığımda F8 dönüyor bilen arkadaşlar varsa cevaplarsa sevinirim.

Hocam eco Mode'da kullanmak zorundayım maalesef o zaman sıcaklık değerleri düşüyor. Çok performanslı bir işlemci macun değiştirdim Cooler Master maker Pro aldım bana mısın demedi default Mode'da sıcaklık sadece 3 derece düştü. Oyunlarda 70 derece %100 aşırı yükte ise 80 derece oluyor maksimum. Değerler normal mi inan bilmiyorum.

Hocam eco Mode'da kullanmak zorundayım maalesef o zaman sıcaklık değerleri düşüyor. Çok performanslı bir işlemci macun değiştirdim Cooler Master maker Pro aldım bana mısın demedi default Mode'da sıcaklık sadece 3 derece düştü. Oyunlarda 70 derece %100 aşırı yükte ise 80 derece oluyor maksimum. Değerler normal mi inan bilmiyorum.

BIOS üzerinden mi aldınız yoksa Ryzen Master üzerinden mi? Ryzen Master üzerinden eco mode da açtığımda bende çok bir fark olmadı manuel olarak 1.30V verip 4600MHz'de çalıştırıyorum boşta 55-62 derece arası gidip geliyor oyun oynarken 78-85 gidiyor. 2700X'ten buraya geçtim maks 70-72 derece görüyordum oyunlarda performans olarak neredeyse 1.4-1.5 kat FPS artışı aldım fakat sıcaklık biraz can sıktı yazın bu değerler daha da uçacaktır. Açıkçası default ayarlarda 1.45V çeken işlemci 90 dereceye çıkacaktır tabii ki. Umarım güncelleme ile bu sorunu çözerler sabahtan beri forum forum geziyorum yabancı forumlarda insanlar Cinebench ile test sonuçları paylaşmışlar ama bu noktada sonuçlar oyun oynamaya göre yanıltıcı oluyor. Açıkçası belki de aldığım sıcaklık değerleri normal mi değil mi onu da kestiremiyorum başka bir çözüm bulursanız ya da bilen başka bir arkadaş varsa yazarsa sevinirim.

5800X ve 5900X İşlemcilerde sıcaklık sorunu olduğu dile getiriliyordu. Sanırım doğruymuş. Muhtemelen anakart işlemci kaynaklı bir sıkıntıdan dolayı fazla voltaj veriyor. Tam yükte kaç V ile çalıştığına bakmış mıydın?

Geri
Yukarı