5V ARGB kontrolcü ile anakarttan kontrol etmek

ejderfunk

Hectopat
Merhaba bugün Gametech Galaxy model bir kasa aldım. Kasanın ön tarafında 2 tane 14cm ARGB, egzoz fanı olarak da 12cm ARGB fan mevcut. Bu fanların kontrolcüsünde 5V 3 pin çıkışıda mevcut ama anakartın üzerindeki ARGB girişine bağladığım halde renkleri yazılımdan yönetemiyorum. Eksik yaptığım bir şey mi var acaba?

Dosya Ekleri

• 20200831_160022.jpg
    20200831_160022.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 132
Merhaba bugün Gametech Galaxy model bir kasa aldım. Kasanın ön tarafında 2 tane 14cm ARGB, egzoz fanı olarak da 12cm ARGB fan mevcut. Bu fanların kontrolcüsünde 5V 3 pin çıkışıda mevcut ama anakartın üzerindeki ARGB girişine bağladığım halde renkleri yazılımdan yönetemiyorum. Eksik yaptığım bir şey mi var acaba?
Tam olarak oturduğuna emin misiniz? Çıt diye bir ses gelmesi gerekiyor.

Onun dışında uygulama ile alakalı bir sorun olmuş olabilir.

Tam olarak oturduğuna emin misiniz? Çıt diye bir ses gelmesi gerekiyor.

Onun dışında uygulama ile alakalı bir sorun olmuş olabilir.
bildiğim kadarıyla anakarta oturunca çıt sesi gelmez ama oturduğuna eminim. İki girişi var anakartta ikisini de denedim. Farklı bir argb fan denedim sorunsuz çalıştı.

Fanların ayrı 4 pin (3 pin aslında ama 4 delik oluyor) başlıkları var mı? "5V, R, G, B" şeklinde? Onları kontrolcüye bağlayıp, kontrolcüyü ARGB girişine bağlamanız gerekebilir.

ASRock z490 steel legend

kasa kablolar bağlı hazır halde geldi tek anakart bağlantı kablosu bu.
Benim kasam da kablolar bağlı halde gelmişti, en azından öyle söylemişlerdi. Kendim ayarlamak durumunda kaldım. Fanlardan gelen bağlantı kablolarını kontrol edin, 4 pin kablolar olması lazım. Yoksa kontrol edemezsiniz.

Benim bildiğim 6 pin bir bağlantı yok adreslenebilir RGB'yi kontrol edebilen ya da o sinyali iletebilen. Sharkoon TG5 kasa kullanıyorum ve stok fanlarının 4 pin "12V, R, G, B" bağlantıları var. Bunları kontrolcüye bağlayıp kontrolcünün yine aynı 4 pin bağlantısını RGB başlığına bağladım ve sorunsuz kontrol sağlayabiliyorum.

Geri
Yukarı