6/6 Çekirdek Devri Bitiyor Mu?

Yanlış oldu, i5 4670'i kastetmiştim. :)

UserBenchmark: Intel Core i5-4670 vs i5-6500

Bu garip gelebilir. Niye böyle, diye de sorgulanabilir...

Sebebi basit: İnsanlar alıyor. DDR4'e geçiş kişvesi altında IPC'si düşürülmüş işlemcilerdi bunlar. Bunları da büyük bir hevesle yeni ve güncel diye alıp, yıllar boyunca at süreceğini sananlar oldu.
Dediğin doğru hocam, çünkü ben 6400 ve 6500'den tam olarak memnun olan 2-3 sene önce de görmedim.

Ekran kartın nedir? Birde 2k mı? 1080P mi?
1080p çözünürlük rx 480, Bf5 medium ayarlar 80-110 fps haritasına göre, Rainbow Six Siege medium ayarlar+ görüntü ölçeği de düşükte 130-140 fps. Ekran kartı kullanımı %100-98.
İşlemci kullanımı en yüksek Bf5'te oluyor o da %75-80'lere çıkıyor anlık.
Youtube'da işlemci adı+ Battlefield 5 şeklinde aratırsan daha güçlü kartlarda daha yüksek ayarlarda 1080p'de daha yüksek FPS ile darboğaz olmadan oynandığını görürsün:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

9600k 2 sene sonra 6/6 bakımından yetersiz gelicek diye eliyorum. Ryzen 2700x'i 1080P’de Intele göre geride kaldığı için eliyorum. 9700K modelinin 8/8 olması uzun yıllar götürür diye düşünüyorum ama onunda HT özelliği yok. Arkadaşında dediği gibi 10.nesil Intel’de 8/8 standart hale gelirse verdiğim paraya üzülürüm tabiki. Ryzen 3.seriyi beklemek daha mantıklı gibi duruyor ama onunda 1080P Performansı nasıl olucak acaba?

Muhtemelen ekran kartını %99 besliyorsundur. Grafik ayarların neler? Bir de FPS değerleri tabii. :) Orada %100 var ama epey de yüksek FPS'ler söz konusu.

Aldığım FPS'yi tam hatırlamıyorum ama Ultra ayarda 60 FPS altına hiç düşmediğini hatırlıyorum. Evet GPU kullanımı %99'du. 980 Ti'yi 2010 ve öncesi çıkışlı eski oyunlar hariç hep %99 kullanıyorum.

i5 8600K ile RTX 2080’i 2K çözünürlükte kullanıyorum.

Şuan oynadığım oyunlardan BFV ve son güncellemeden sonra BO4 te CPU kullanımı %100 lere geliyor.

Benim düşüncem gelecekte kullanılması açısından İntel alınacak ise, 9. Nesil İ7 alınmalıdır. Çünkü oyunlar artık çoklu çekirdek kullanmaya başladılar ve İ5 lerde çoklu çekirdek kullanımında yetersiz kalıyor.

Bende Ryzen 3000 serisini bekliyorum.Beklentimi karşılarsa Ryzen e geçmeyi planlıyorum.

i5 8600K ile RTX 2080’i 2K çözünürlükte kullanıyorum.

Şuan oynadığım oyunlardan BFV ve son güncellemeden sonra BO4 te CPU kullanımı %100 lere geliyor.

Benim düşüncem gelecekte kullanılması açısından İntel alınacak ise, 9. Nesil İ7 alınmalıdır. Çünkü oyunlar artık çoklu çekirdek kullanmaya başladılar ve İ5 lerde çoklu çekirdek kullanımında yetersiz kalıyor.

Bende Ryzen 3000 serisini bekliyorum.Beklentimi karşılarsa Ryzen e geçmeyi planlıyorum.
9700K tercih edilir mi?

9700K tercih edilir mi?

Bence tercih edilir.
i5 e göre daha uzun süre rahat edeceğiniz kesin.
Çünkü belirttiğim gibi i5 çekirdek konusunda eksikliğini hissettirmeye başladı.Kendim den örnek veriyorum: i5 8600K 2K çözünürlük’te şuan oynadığım oyunlarda %90 CPU kullanımın da. Bütün oyunlarda öylemi derseniz, tabiki değil ama aktif oynadığım iki oyun BFV ve BO4’te durum bu.

İmkanınız varsa i9 veya i7 almanızı öneririm.i9 tabi çok daha iyi ama o fiyatlara değer mi o konuda emin değilim.

Kendim de Ryzen 3000 serisini bekleyeceğim fiyatları söylendiği gibi uygun olursa Ryzen e geçebilirim.
i9 da aklım da ama dediğim gibi fiyatı düşündürüyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı