6 bin TL ekran kartı önerisi

Adamın elinde hazır para var zaten niye taksitle kart alsın?
Enflasyon diye bir şey var. Şimdi kalkıp bir de ekonomi anlatmaya çalışmayayım izninizle.
Ya da basitçe anlatayım:
Diyelim ki, maaşlı bir çalışansınız ve bir arkadaşınızdan veya bankadan 12 bin lira borç aldınız, o para ile ekran kartı aldınız ve her ay bin lira taksitle ödeyeceksiniz. Bu bir yıl içinde enflasyon, yani fiyatlar yüzde 50 artarsa, kart 18 bin lira olur. Maaşlara da ona göre zam gelecektir ve elinize daha çok para geçecektir. Ama siz bir yıl içinde karta 18 bin lira değil, 12 bin lira ödemiş olacağınız için ciddi ölçüde kâra geçersiniz. Zaten bu sebeple firmalar enflasyon döneminde taksitle mal satmak istemez, taksit sayısını azaltır.
Daha da anlamadıysanız daha da teknik ayrıntılarını yazarak anlatmaya çalışabilirim.
Enflasyon dönemlerinde peşin para ile alışveriş biraz enayilik olur.

6200 TL'ye RX 6650 XT ve 6.700 TL'ye RX 6700 varken RTX 3060'a o kadar para verilmez.
Hocam eğer hiç hata almak istemiyorsa uğraşmak istemiyorsa bence hala o paralar verilir.
Yahu şu huyunuzdan vazgeçin artık adam bütçe belirtmiş 6000 TL demiş sen gidip 7400 TL'lik ürün öneriyorsun.
Bütçeyi arttırabilirim demiş hocam o yüzden önermiştir.

Enflasyon diye bir şey var. Şimdi kalkıp bir de ekonomi anlatmaya çalışmayayım izninizle.
Ya da basitçe anlatayım:
Diyelim ki, maaşlı bir çalışansınız ve bir arkadaşınızdan veya bankadan 12 bin lira borç aldınız, o para ile ekran kartı aldınız ve her ay bin lira taksitle ödeyeceksiniz. Bu bir yıl içinde enflasyon, yani fiyatlar yüzde 50 artarsa, kart 18 bin lira olur. Maaşlara da ona göre zam gelecektir ve elinize daha çok para geçecektir. Ama siz bir yıl içinde karta 18 bin lira değil, 12 bin lira ödemiş olacağınız için ciddi ölçüde kâra geçersiniz. Zaten bu sebeple firmalar enflasyon döneminde taksitle mal satmak istemez, taksit sayısını azaltır.
Daha da anlamadıysanız daha da teknik ayrıntılarını yazarak anlatmaya çalışabilirim.
12 taksitle fiyatı arttığı için gerek yok bence onun yerine 6 taksit alırsa daha iyi olur bende alabildiğim her şeyi taksitle almaya çalışıyorum.
Neyse konunun dışına çıkmayalım bütçe biraz artarsa RX 6650 XT bakabilirsiniz hiç artmaz diyorsanız RX6600 var hocam.

Hocam eğer hiç hata almak istemiyorsa uğraşmak istemiyorsa bence hala o paralar verilir.

Bütçeyi arttırabilirim demiş hocam o yüzden önermiştir.

12 taksitle fiyatı arttığı için gerek yok bence onun yerine 6 taksit alırsa daha iyi olur bende alabildiğim her şeyi taksitle almaya çalışıyorum.
Neyse konunun dışına çıkmayalım bütçe biraz artarsa RX 6650 XT bakabilirsiniz hiç artmaz diyorsanız RX6600 var hocam.
O konuda haklısınız. Ancak enflasyon çok artarsa, o vade farkı da önemsiz kalacaktır. Teşekkür ederim.

Bütçenizi biraz daha zorlayıp RX 6700 alabilirsiniz.

Ya da basitçe anlatayım:
Şimdi bana enflasyonun anlatmanızın mantığı neydi?
Adamın elinde zaten 6600/6650 XT alacak para var,neden 3060 alsın?
Neden taksitle alsın?
Gelmişsiniz enflasyonu anlatıyorsunuz.
Piyasanın ne olacağı değil, kâr zarara da dönebilir.

Adamın elinde zaten 6600/6650 XT alacak para var,neden 3060 alsın?
Neden taksitle alsın?
Piyasanın ne olacağı değil, kâr zarara da dönebilir.
Hatalarla uğraşmak istemiyorsa 3060 alabilir ama ayda 3 4 hata alırım FPS benim için daha önemli derse alsın 6650XT geçsin.
Hocam son 1 yıl haricinde ekran kartı fiyatları hep artıştaydı seçim vs. var ben zarara döneceğini düşünmüyorum yine riski var tabii ama edeceğiniz zarar maksimum 300 500 TL olur.

Geri
Yukarı