6 Eylül 2021 - 50. yaşın kutlu olsun Dolores O'Riordan!

Makaleler
17
Yer
Malatya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-12400F, RTX 3070
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi
90'lı yıllarda gönülleri sesi ve sözleriyle fetheden büyük solisttir kendisi. 3 Ekim 1994'te No Need To Argue yani Tartışmaya Gerek Yok albümüyle tüm dünya çapında adını duyurmuş, insanların iç sesine kulak vermiş ve toplumun aksaklıklarını gündeme getirmişti. Adeta herkesin demek istediği fakat diyemediği şeyleri dile getirerek bütün bu savaşlara son vermek ana hedefiydi. Tartışmaya Gerek Yok adlı albümdeki şarkılar da şöyle;
  1. "Ode to My Family" – 4:30
  2. "I Can't Be With You" – 3:07
  3. "Twenty One" – 3:07
  4. "Zombie" – 5:06
  5. "Empty" – 3:26
  6. "Everything I Said" – 3:52
  7. "The Icicle Melts" – 2:54
  8. "Disappointment" – 4:14
  9. "Ridiculous Thoughts" – 4:31
  10. "Dreaming My Dreams" – 3:37
  11. "Yeat's Grave" – 2:59
  12. "Daffodil Lament" – 6:14
  13. "No Need to Argue" – 2:54
Bu albümde özellikle kendisini ünlü yapan iki şarkıyı da aşağıya dinlemeniz için bırakıyorum. Birisi "Zombie" ve bir diğeri de "Ode to My Family" şarkıları.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Birçok kişi "Zombi ne alaka? Saçma bir şarkı bu." dese de burada zombiden kastının savaş çıkaran insanlar olduğunu belirtmem gerek. Baştan sona alt yazılı bir biçimde bunu göz önünde bulundurarak dinlemek önemli. Özellikle "It's the same old theme, Since nineteen-sixteen" sözlerinde anlatılmak istenen anlaşılıyor. Sözlerin anlamı da "1916'dan beri hep aynı tema" şeklinde. 1916 ise İrlanda'nın Büyük Britanya'ya karşı oluşturduğu dehşet dolu Paskalya Ayaklanması'nı ifade ediyor.

6 Eylül 2021 tarihinde The Cranberries'in de unutmadığı Dolores anısına bir canlı yayın ve yeni bir şarkı videosu çıkarıldı. Onları da izlemenizi öneririm.

15 Ocak 2018 tarihinde yasal olarak alınması gereken miktarın 4 katı alkol alıp alkol zehirlenmesi yaşayan Dolores kendini daha iyi hissetmek için içi su dolu küvete giriyor ve orada boğularak hayatını kaybediyor. Ölümünün herkesi üzen nadir insanlardan olan Dolores'i bugün de anmak istedim.

İyi ki varsın Dolores!

Zombie tam bir efsanedir. 90'lar bir başkaydı. Hala bile bazı parçaları remix yapıyorlar.

Zombie tam bir efsanedir. 90'lar bir başkaydı. Hala bile bazı parçaları remix yapıyorlar.

Evet, benim en sevdiğim cover da aşağıda. Onu dinlemeden Zombie coverlarını dinledim diyemez birisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı