Çözüldü 6 GB RAM kullanılabilir 2 GB gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

BenanT

Centipat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistemimde 6 GB RAM takılı fakat kullanılabilir RAM miktarı 2 GB. internetten bulduğum bir çözümü denedim 4'e kadar çıktı fakat 10 15 dk sonra tekrar 2 GB'a kadar düştü kalıcı bir şekilde nasıl ayarlarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM olayları biraz gariptir hocam. Aynı iki sistemdeki aynı bellekler bile bazen farklı sonuçlar elde etmememize vesile olabilmektedirler. 🤷‍♂️

Bu bağlamda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız elbette ki kullanabilirsiniz.

Ancak zaten 2 GB görünüyorsa (Doğru anladıysam) demek ki 4 GB olan bellekte bir sorun var. (slot değişikliğinde de aynı sonuç varsa) Onu çıkarıp 2 GB'ı kullanmanızı tavsiye ederim.

Sadece 4 GB takınca sistem sorunsuz ise 4 GB kullanmanız daha sağlıklı ve nitelikli olacaktır sistemin çalışması açısından elbette. :)

Bir takım mavi ekranlar, kilitlenme vb. can sıkan durumlar söz konusu olabilir uzun vadede... 👀

Sanırım sıkıntı yanlış anlaşıldı Toplam RAM miktarı 6 olarak görülüyor fakat kullanılabilir RAM miktarı az Recep hocamın dediğini yaptım fakat 10 15 dakika sonra kullanılabilir RAM miktarı gene azaldı.

Kırmızı yuvarlak 2 RAM takılıyken 6 GB oluyor onda sıkıntı yok Mavi ok olan yer 2.08 gibi bir şeyde kalıyor 2. resimdeki gibi yaptığım zaman 4 5 oluyor fakat bir süre sonra gene 2-3 GB oluyor.
Matematik yok oldu hocam. 🥲🤏🏼

BIOS'a girip ayarları sıfırlayın,
Sistemi kapatın ve bellekleri sökün,
Akabinde tek tek bellekleri sırayla slotlara takıp deneyin. Slot'ta da sorun olmuş olabilir.

Ayrıca RAM'ler aynı marka model/kit mi?
Dalga geçiyorsun ama adamın hesabı doğru. 6 GB RAM muhtemelen 4+2 GB. Kaldı ki sizin soru hatalı bence. 4+2 GB Kit olmaz.

Aynı marka aynı frekans.
Uyumu garanti etmez. Bellekler uyumsuz olabilir. İstersen BIOS sıfırlayıp dene.

Dalga geçiyorsun ama adamın hesabı doğru. 6 GB RAM muhtemelen 4+2 GB. Kaldı ki sizin soru hatalı bence. 4+2 GB Kit olmaz.

Ben dalga geçmedim üstadım. :)

2+2+2= 6 GB

RAM miktarı 2 yazmış konu sahibi hocamız. Mizahsal olarak yaklaştım hocamıza. Asla dalga geçme senaryosu olmadı. 🥀

Gönlümü kırdınız. 🥀

Teşekkürler sağ olun.

Sonucu bekliyoruz değerli forumdaşım. 🙏🏼

@Recep Baltaş hocam kırılan gönlümü almayacak mısınız? 🙋🏻‍♂️

Üstat ne demiş?
"İnsanlara gül verin, gülünüz yoksa gülüverin" ☝🏽🌹

BIOS'u sıfırladım fakat değişen bir şey olmadı 6 GB RAM varken ekran sadece 1280x960 gibi bir şeydi 2 GB RAM'i çıkarınca 1600x900 oldu fakat sürekli uygulamalar pır pır ediyor alt kısımdaki görev çubuğu gözükmüyor 2 GB RAM'i takıp da deneyeyim mi?

Sonucu bekliyoruz değerli forumdaşım. 🙏🏼

@Recep Baltaş hocam kırılan gönlümü almayacak mısınız? 🙋🏻‍♂️

Üstat ne demiş?
"İnsanlara gül verin, gülünüz yoksa gülüverin" ☝🏽🌹
Kalbinizi kırdıysam özür dilerim sevgili R.B.D. 🙏

BIOS'u sıfırladım fakat değişen bir şey olmadı 6 GB RAM varken ekran sadece 1280x960 gibi bir şeydi 2 GB RAM'i çıkarınca 1600x900 oldu fakat sürekli uygulamalar pır pır ediyor alt kısımdaki görev çubuğu gözükmüyor 2 GB RAM'i takıp da deneyeyim mi?
Abi ben senin nasıl bir konfigin olduğunu anlamadım. 6 GB + 2 GB mı takıyorsun? Kaç RAM var bu sistemde?

Ama bildiğim bir şey varki şu anda bir çorba yapıyorsun ve PC RAM dünyası çorbayı sevmez. RAM'ler kit olacak.

Kalbizini kırdıysam özür dilerim sevgili r. B. D. 🙏

Abi ben senin nasıl bir konfigin olduğunu anlamadım. 6 GB + 2 GB mı takıyorsun? Kaç RAM var bu sistemde?

Ama bildiğim bir şey varki şu anda bir çorba yapıyorsun ve PC RAM dünyası çorbayı sevmez. RAM'ler kit olacak.

Toplam 6 GB RAM var 4+2

Aslında tek sıkıntı kullanılabilir RAM miktarını attırmaktı buralara nasıl geldik anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplam 6 GB RAM var 4+2

Aslında tek sıkıntı kullanılabilir RAM miktarını attırmaktı buralara nasıl geldik anlamadım.
Değerli hocam, ✋🏼

Önünüzde şimdilik bir patika gözükmektedir. O da tek tek RAM' leri deneyerek (4GB ve 2GB) en sağlıklı hangisi çalışıyorsa onu kullanmak olacaktır. ✍🏼

Size ivedilikle yeni bellek almanızı tavsiye ederim. Mümkünse aynı depolama oranında olsun. 8x2 gibi... ☝🏼

Saygılarımla. 🌹

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı