6 GB VRAM gelecekte sorun yaratır mı?

mustafa31232

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar dostlar, ben 1 ay içinde RTX 3060'lı bir Monster almayı planlıyorum. RTX 3060 ekran kartında 6 GB VRAM olduğu için açıkçası gelecekte bana sorun yaşatır gibi hissediyorum. Örneğin Apex Legends oyunu 5GB VRAM'dan daha fazla VRAM tüketmekte. Gelecekte 6 GB VRAM sizce benim için sorun yaratır mı?

Oynadığın oyunlara bağlı olarak değişir. Mesela ARK'ta yüksek ayarlarda 8GB VRAM bile yetmiyor. Cyberpunk için yüksek ayarlarda 6GB sınır, GTA 5 için fazla bile. Güncel oyunlara bakarsak rahatlıkla şu an sınırda olduğunu söyleyebiliriz. Gelecekte yetersiz kalabilir yani.

Yanii gelecek derken mesela 6 yıl gibi bir süre
Oynadığın oyunlara bağlı olarak değişir. Mesela ARK'ta yüksek ayarlarda 8GB VRAM bile yetmiyor. Cyberpunk için yüksek ayarlarda 6GB sınır, GTA 5 için fazla bile. Güncel oyunlara bakarsak rahatlıkla şu an sınırda olduğunu söyleyebiliriz. Gelecekte yetersiz kalabilir yani.
Bende ondan dolayı biraz korkmaktayım çünkü uzun süre kullanmak zorundayım.

Uzak gelecekte belki. O zamana dek zaten RTX 3060 da zayıf kalmış olacak.

Bellek yetersizliği, grafik işlemcisi üst segment olup belleği az olan kartlarda gerçekleşebilir. Grafik işlemci olarak GTX 1650 ile denk olan GTX 670, 2 GB ram barındırıyorsa, pek bir işe yaramıyor artık. Benzer şekilde 3 GBlık GTX 1060'lar da bazı oyunlar için bellek miktarında sıkıntı yaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı