6 Pin güç kablosu kaç watt güç verebilir?

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RX 570 Pulse ITX model ekran kartım var. Bir adet 6 pin güç girişi bulunmakta bu tatlı şeyin. Ben bunun BIOS'unu TDP değeri (W) ve TDC değeri (A) 150, maks. power limit 240W olacak şekilde modlayıp karta flashladım. Daha sonra voltajı 98 mV arttırıp çekirdek hızını 1460 MHz'e çektim.

Hem GPU-Z hem de MSI Afterburner ekran kartının çektiği gücü 200-210W arası ölçtüler. Buradaki tuhaf durum ise ekran kartının en fazla 6 pin güç kablosuyla 75W, PCI-e yoluyla anakarttan 75W toplam 150W güç alabilmesi gerekirken nasıl 200W'lara kadar çıktı? Bu fazladan 50-60W'ı nereden buldu da çekti?

Ve bir soru daha, ekran kartı sadece testin başladığı ilk bir kaç saniye 1460 MHz değerine çıkabildi, daha sonra hep 1290-1310 MHz aralığında seyretti. Voltaj arttırmam da power limiti arttırmam da bir şey değiştirmedi. Bunun sebebi nedir? Acaba 6 pin güç girişinden alabildiği güç yetersiz geldiği için mi yüksek hızlara çıkamadı? Öyleyse nasıl ilk 2-3 saniye çıkabildi?

İlk 2-3 saniye ısınmadığı için çıkmış olabilir ancak güç yetmemesi de bana muhtemel geldi.

Bazı özel durumlarda anakartlar 3.3V-5V kanalında yük yok ise PCI express hattına ek güç verebiliyormuş.
PCI express 4.0 125W verebilirken, PCI 3.0 ve 2.0 75W verebiliyor gözüküyor.

ASRock marka bazı anakartların PCI express 3.0 olmasına rağmen 4.0 hızında çalıştırıp (yeteri kadar hat sayısı olmak şartıyla) ve slot üstünden 125W vermesini de ben buna bağlıyorum.

Ana başlığın cevabını unutmayalım 6 pin 75W verebiliyor gözüküyor birçok yerde.

Sıcaklık 75 dereceydi, ekran kartının kendini frenlemesi için çok düşük bir değer. Ayrıca fark ettim ki voltajı yükselttikçe bu durum gerçekleşiyor. Hiç voltaj vermeden 1340 MHz de sabit çalışırken voltajı basınca 1200 MHz'lerde dalgalanmaya başlıyor tekrar. Garip.

Ben durumun başka bir şey olduğunu düşünüyorum. Normalde de güç tüketimi 150W'a varan bir ekran kartına sadece 6 pin güç girişi taktılarsa bir şeye güveniyorlar demek ki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı