6. sınıf açı sorusu

Do6uk4n

Hectopat
Yer
Nazilli
Daha fazla  
Meslek
Counter Terrorist
Merhabalar,
6. sınıfa gidiyorum ve bence gayet çalışkanım 4 yaşında toplama çıkarma çarpma bölme yapmaya başladım her şeyi kolayca anlıyorum fakat bir soru türü var ki soruda şöyle diyor; bütünler iki açıdan biri diğerinin 7 katından 20 fazladır. Bu açıları bulunuz. Cevabı nedir?

Merhabalar,
6. sınıfa gidiyorum ve bence gayet çalışkanım 4 yaşında toplama çıkarma çarpma bölme yapmaya başladım her şeyi kolayca anlıyorum fakat bir soru türü var ki soruda şöyle diyor; bütünler iki açıdan biri diğerinin 7 katından 20 fazladır. Bu açıları bulunuz. Cevabı nedir?

İlk açı kaç derece o 7 katından dediğin?

Şöyle düşünün bu 7 kat fazlaymış buradan 7 kat.
Küçük olan da bir katmış buradan da 1.
7+1 = 8 burada toplam 8 kat var ve + 20.
8X+20 = 180 miş (bütünler açısı toplamı her zaman 180'dir zaten bütünlerin tanımı toplamı 180 olan açılar.)
Demek ki 8X=160.
160/8=20 ise.
(20x7)+20 = 160 büyük olan açı.
Küçük olan ise 20.

Merhabalar,
Bütünler 180 demek, x+7x+20=180 o zaman x=20 küçük olan 20 derece büyük olan 160. 6. sınıfta denklem kurma yok mu?
Bütünler 180 demek, x+7x+20=180 o zaman x=20 küçük olan 20 derece büyük olan 160. 6. sınıfta denklem kurma yok mu?
Şimdi araştırdım 6'da denklem yerine kat ile çözüyorlarmış, kat problemlerine bakmanı öneririm.

Kendinizi öve öve bitirememişsiniz ancak basit bir denklemi bile çözememişsiniz.

Sana sorulan şey şu: Bir açı x, diğer açı 7x+20 ve bunların toplamı bütünler açıya-180 derece- eşit. Buna göre x kaçtır?

Geri
Yukarı