60-72 Bin TL arası araç önerisi

Ali Parlak

Kilopat
Daha fazla  
Aklımda Citroen C3, Clio Hatchback ve Polo veya sedan olarak Insignia ve Egea var.

Citroen C3 1.6 BlueHDI internette gördüklerim düşük km ve temiz araçlar, ama bu kalibrede bir araba neden düşük fiyatta anlamıyorum.

Önerilerinizi değerlendirmek isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Seçenekler arasından Polo ve Insignia hariç alınmaz. Polo boş paketse alınmaz. Link gönderirsen daha fazla yardımcı olabilirim. Bende 2011 Auris var, çok güzel araba, ona da bakabilirsin.

Öncelikle araç segmentine karar vermenizde fayda var. Mesela aile arabası mı arıyorsunuz yoksa tek binebildiğiniz ekonomik bir araç mı arıyorsunuz. Yandığınız araçlar çok farklı segmentte ve kalite de modeller. Bence ilk önce hangi segment araba size hitap ediyor ona karar vermeli ve o şekilde araç araştırmanızda fayda var. Araç segmentinden sonra bütçeye göre araç önerilebilir.

Mesela bu ilan Citroen C3
Öncelikle araç segmentine karar vermenizde fayda var. Mesela aile arabası mı arıyorsunuz yoksa tek binebildiğiniz ekonomik bir araç mı arıyorsunuz. Yandığınız araçlar çok farklı segmentte ve kalite de modeller. Bence ilk önce hangi segment araba size hitap ediyor ona karar vermeli ve o şekilde araç araştırmanızda fayda var. Araç segmentinden sonra bütçeye göre araç önerilebilir.

Karar vermesi çok zor, hatchback de olabilir, sedan da olabilir. Aile arabası olarak düşünüyorum, hem şehir içi az yaksın, hem de uzun yola tatile gideyim. Benim en fazla çıkabileceğim bütçe 72 bin TL.

Babam 2015 model Egea Sedan dizel 1.6 multijet kullanıyor. Araç şehir içi 6.5 ile 7 litre, şehir dışı 5 litre civarında yakıyor. İç hacmi ve bagaj hacmi güzel fiyatı size uyar ama konfor ve güvenlik çok bir şey beklememek lazım. Motor performansı da gayet iyi 1.6 motorun. Kendim 2014 model i20 kullanıyorum. Şehir içi 5.5-6 arası, şehir dışı 4 litreleri gördüm araç çok yüklü değilken ve genelde yalnız kullandığım için araç yeterli geliyor. Eniştemde Clio hatchback var 2017 model, yakıt ortalaması i20'den yarım litre veya daha az fark ediyor. i20'den fazla yakıyor ama çok yakın tüketimleri. O da gayet memnun, dediğim gibi çok valiz vs. olmadığı veya kalabalık bir aile olmadığınız sürece işinizi görür. Çevremde uzun zamandır bizzat kullanılan ve gözlemlediğim araçlar bunlar. Bunlar dışındaki araçlar hakkında detaylı bilgim yok, uzun kullanım yapmadığım veya yapan biriyle bizzat görüşmedim. Ama Egea sedanı önerebilirim, uzun yol ve aile aracı istiyorsanız. Konfor ve güvenlik ( sağlamlık) için başka araçlara yönelebilirsiniz veya başka arkadaşlar öneride bulunabilir.

Aile için B segmenti araç önermem. Clio, Polo ve C3 segment olarak küçük kalır. Egea'yı severim ama onu önermeme sebebim başka. Boyutları üst sınıfa kayıyor ama sedan versiyonu tercih edilmemeli. HB tasarlanıp, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler için sonradan sedan olarak üretilen araçların güvenlik sorunu oluyor. Özellikle arkadan çarpma durumunda çok zayıf oluyorlar.

C segmenti araçlara yönelmeniz iyi olur. C4, Golf, Astra gibi. Dediğiniz fiyat aralığında güzel C4'ler var. 1.6 e-HDI ve manuel bir araç çok güzel olur. Yakıt tüketimi çok düşüktür, motoru kendini fazlasıyla kanıtlamıştır ve bakım maliyeti çok uygundur. Kalite olarak ise yukarılara oynar. Bu araçlara binmemiş birinin dediği en ufak şeyi bile dinlememek lazım. Atıp tutmayı çok sevenler var. :)

D segmentine çıkmanız ise size büyük konfor sağlar ama bakım maliyeti ve yakıt tüketimi olarak diğerlerine göre daha zorlayıcı olur. Ayrıca, küçük sınıflara göre daha çok kilometre yapmış ve daha yaşlı bir araç almanız gerekir.

Son düzenleme:
Konfor, güvenlik ve sağlamlık konusunda Auris önerebilirim. Şehir içi agresif kullanmama rağmen 6.4 yakıyor. Araç iç hacim olarak çok geniş. Citroen ve Fiat bana güven vermiyor. Şirket aracı olarak Clio HB kullanıyorum. 2018 olmasına rağmen konfor olarak Auris'e yaklaşamıyor. 100 ile girdiğim virajda Clio savrulmaya başlıyor. Aynı viraja Auris ile 130 ile girdiğimde sıkıntı yaşamıyorum.

Mesela bu ilan Citroen C3

Karar vermesi çok zor, hatchback de olabilir, sedan da olabilir. Aile arabası olarak düşünüyorum, hem şehir içi az yaksın, hem de uzun yola tatile gideyim. Benim en fazla çıkabileceğim bütçe 72 bin TL.

Aracı bizzat gidip görün, büyüklüğü size uygunsa tercih etmemek için bir sebep yok. PSA grubu araçlar uzun süredir tercih edilen araçlar ve
Aile için B segmenti araç önermem. Clio, Polo ve C3 segment olarak küçük kalır. Egea'yı severim ama onu önermeme sebebim başka. Boyutları üst sınıfa kayıyor ama sedan versiyonu tercih edilmemeli. HB tasarlanıp, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler için sonradan sedan olarak üretilen araçların güvenlik sorunu oluyor. Özellikle arkadan çarpma durumunda çok zayıf oluyorlar.

C segmenti araçlara yönelmeniz iyi olur. C4, Golf, Astra gibi. Dediğiniz fiyat aralığında güzel C4'ler var. 1.6 e-HDI ve manuel bir araç çok güzel olur. Yakıt tüketimi çok düşüktür, motoru kendini fazlasıyla kanıtlamıştır ve bakım maliyeti çok uygundur. Kalite olarak ise yukarılara oynar. Bu araçlara binmemiş birinin dediği en ufak şeyi bile dinlememek lazım. Atıp tutmayı çok sevenler var. :)

D segmentine çıkmanız ise size büyük konfor sağlar ama bakım maliyeti ve yakıt tüketimi olarak diğerlerine göre daha zorlayıcı olur. Ayrıca, küçük sınıflara göre daha çok kilometre yapmış ve daha yaşlı bir araç almanız gerekir.

@Taptic 'nın dediği gibi motoru üzmeyecek araçlar. Aracı test edebilirseniz, sürüşünden de memnun kalırsanız, tercih etmemek için sebep yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı